Допомога військовим та імітація звуків: досвід волонтерства від звукорежисера Фіми Байтлера

Учасник цього випуску проєкту "Без зброї" — Фіма Байтлер, звукорежисер київського театру імпровізації "Чорний квадрат". Уже 9 років він є частиною наймасштабнішого волонтерського хабу "Зграя". Від початку повномасштабного вторгнення волонтер відповідає за мілітарну допомогу військовим.

Ведучий — Максим Тарапата.

38-річний Фіма Байтлер уже 18 років працює звукорежисером у театрі імпровізації "Чорний квадрат". А у вільний час він — член волонтерського хабу "Зграя". Хлопці та дівчата допомагають військовим, мирному населенню, лікарням і тваринам. В організації Фіма завідує мілітарним складом, відповідає за закупівлю, облік і розподіл допомоги для військових.

Каже, що часу вистачає і на роботу, і на волонтерство.

"У нас же у "Зграї" всі допомагають стільки, скільки можуть, і коли можуть. У нас немає такого, що ти зобов'язаний приходити щодня", — уточнює Фіма.

Максим Тарапата і Фіма Байтлер

Найвідданіший друг волонтера — собака Блу, її врятували під Бахмутом Донецької області.

"Наші волонтерські екіпажі доставляють допомогу військовим на передову. Поруч з однією з позицій собака народила цуценят, і військові підгодовували їх. Волонтери вивезли цуценят. І коли я побачив це цуценя, воно було дуже брудне, і якесь сумне. Але коли я взяв його на руки — все, я поплив. Відмили, виявилося біле-біле цуценятко", — поділився він.

Блу зараз 5 місяців, вона супроводжує Фіму й у волонтерському штабі, "бо якщо її залишити вдома, то доведеться волонтерити вже у квартирі".

Також Блу допомагає залучати кошти на ЗСУ — донати надходять на її особистій сторінці в Інстаграмі.

У штабі у Блу є друг-земляк — пес, якого теж врятували під Бахмутом.

"Його називають по-різному: хтось Малюк, хтось Чуй, хтось Чубака. Було б круто знайти йому сім'ю. Він приїхав з-під Бахмута, він дуже добрий і ласкавий, чудово ладнає з іншими собаками", — описав Фіма.

"Зграя" — це велика команда друзів, які об'єдналися для допомоги. Усе почалося з 2014 року, тоді це була реакція на Майдан, а після волонтери зосередилися на підтримці воїнів в АТО.

Волонтерська організація "Зграя"

Сьогодні в організації великий хаб зі складом допомоги. Є тут і куточок військових трофеїв, серед "експонатів" — навіть тубус від протитанкового ракетного комплексу Javelin ("Джавелін").

"Хлопці нам передають трофеї. Є навіть одяг з убитої русні, а першим нам передали їхній бронежилет", — розповів Фіма.

Склад мілітарної допомоги, яким завідує Фіма, розташований на другому поверсі хабу. На робочому місці волонтера — фотографія його друга, актора Паші Лі. Паша до 24 лютого був ведучим телеканалу "Дом", з початком повномасштабної війни став волонтером. Паша Лі загинув під Ірпенем, евакуюючи людей із міста.

"На честь Паші Лі зараз є вулиця в Києві. Він був актором, зокрема актором озвучки. У нього була своя школа, в якій він вчив дітей", — поділився Байтлер.

Паша Лі
Паша Лі

На складі Фіми — все необхідне для військових: бронежилети, захисні окуляри, спальники, одяг, взуття, медикаменти та багато іншого.

"Наприклад, снайпер іноді лежить на позиції по 8 годин. Йому для цього потрібен нормальний каремат, теплий одяг і взуття, маскувальний халат або сітка, або "кікімора". Ми це збираємо і відправляємо. Ось зараз у нас є заявка від бригади на спальники, берці та каремати", — перелічив він.

Головна складність для всіх волонтерів — зібрати гроші. "Зграї" донатять на допомогу люди з усієї України та з-за кордону. За словами Фіми, найбільші надходження — 100-250 тисяч гривень. Але на виконання заявок із передової все одно потрібно більше.

"Зараз знайти можна все, а от знайти на це гроші — тут і зараз — це один із найскладніших процесів. Наприклад, мені потрібно було на 100 пар взуття приблизно 260-300 тисяч гривень (якщо брати дуже якісне взуття, то це буде вже 700-800 тисяч гривень — таке купити нереально). Якщо грошей не вистачає, то я закуповую партію частинами, а згодом відправляю ще", — ділиться волонтер.

Також проблема — військове взуття для жінок, знайти спеціалізоване взуття маленьких розмірів дуже важко.

А ще Фіма Байтлер — фолі-артист, тобто фахівець із запису шумових ефектів для кіно і театру. Просто звук під час натурної зйомки доволі невиразний. Наприклад, ще й тому, що кам'яні або металеві декорації в кадрі насправді можуть бути з фанери, пінопласту чи гіпсу. Відповідно, звук удару по такій "кам'яній" стіні буде неприродним. Аналогічно під час екранної бійки потрібно передати й удари, і поранення, і травми тіла — під час зйомки це все умовно, тому потрібно переозвучити.

Фіма поділився тонкощами свого мистецтва.

"Я в дитинстві дуже хотів битися на мечах. Я чув ці звуки в кіно і вірив, що бій мечів записують просто під час зйомки. А ні. Просто береш ложку і ніж, і б'єш один об одного. Найважче зімітувати звук кроків. Наприклад, у кадрі біжить дитина, пританцьовуючи. Дитина важить 30 кілограмів, я — 90. Щоб я зміг передати саме дитячий крок, щоб зменшити свою вагу для звуку — сідаю на стілець, впираюся руками, і ногами акуратно тупочу", — пояснює він.

Для отримання звуку кістки, що ламається (наприклад, під час бійки) — просто ламаєш бадилля селери або м'ясистий солодкий перець. Удар по обличчю — б'єш кулаком у шматок яловичої м'якоті. А ось ляпас — це просто ляпас.

Проєкт "Без зброї" телеканалу "Дом" — про тих, хто від початку повномасштабної війни не взяв до рук зброю, але зміг так перебудувати своє життя, щоб бути максимально корисними країні.

Попередні випуски "Без зброї":

Медіа-партнери
Прямий ефір