З пластикових труб та електронних сигарет: як волонтери налагодили виробництво повербанків для військових

Проєкт "Без зброї" телеканалу "Дом" про тих, хто від початку повномасштабної війни не взяв до рук зброю, але зміг так перебудувати своє життя, щоб бути максимально корисними країні.

Учасники чергового випуску — команда благодійного проєкту POWERKIT. До початку повномасштабного вторгнення вони працювали у сфері IT. Зараз займаються створенням повербанків для військових, які за допомогою них можуть заряджати телефони, рації та дрони. Також під час створення портативних зарядних пристроїв відбувається сортування всіх відходів, що дуже важливо для довкілля.

Співзасновник POWERKIT Іван Волинець розповів у "Без зброї" про те, яким чином вирішили заснувати проєкт, і про благодійників, які допомагають у створенні повербанків.

Ведучий — Максим Тарапата.

Іван Волинець пояснив, чому проєкт назвали POWERKIT.

"POWER перекладається як "сила", а KIT — це гра слів. Почалося з кота, який був на фотографії нашого оголошення в соцмережі. У повідомленні ми пропонували підписникам надсилати нам викурені електронні сигарети, з яких ми робимо повербанки. І ми нашого кота потім обіграли в логотипі", — каже Іван.

У команді — п'ять айтівців: сам Іван Волинець, а також Олексій Марчук, Олексій Марчук, Наталія Єленевська, Анастасія Латишева та Дмитро Яременко, у самому процесі виготовлення зарядних пристроїв допомагають волонтери.

Почалося все на початку повномасштабної війни, коли хлопці та дівчата з Києва евакуювалися на захід України. Хлопці спершу пішли до місцевого військкомату, щоб записатися до тероборони. Але їм відповіли: ви професійні айтівці — йдіть додому і допомагайте тим, що ви можете чудово робити.

"Спочатку ми допомагали нашим кібервійськам, займалися кіберобороною. Але на цьому не зупинилися. Я закупив необхідне обладнання і почав виготовляти прилади нічного бачення. Але за відгуками, на жаль, прилад працював не дуже довго, а ось як повербанк він виявився дуже класним. Так і народилася ідея акцентуватися саме на зарядних пристроях", — згадує Іван Волинець.

Корпус повербанка від POWERKIT — із пластикової каналізаційної труби. Наприклад, зі стандартної 2-метрової труби вийде 10 корпусів.

Максим Тарапата купує труби для повербанків

Акумулятори виготовляють із батарейок використаних одноразових електронних сигарет, які надсилають люди з усієї України. Причому, потрібні сигарети з округлим корпусом і розраховані на щонайменше 800 затяжок. Батарейки з пристроїв на більшу кількість затяжок підходять, на меншу — ні.

Електронну сигарету розбирають, батарейка йде для повербанків, а туба — на перероблення. За день чотири людини можуть розібрати приблизно 700-800 сигарет.

Далі батарейку перевіряють на вольтметрі й відсіюють "москалів". "Москалями" хлопці називають батарейки, які на вольтметрі показали параметр менше одиниці, вони не придатні для повербанків. А ще є батарейки "Путін" — це абсолютно мертві.

Потім батарейки з'єднують у кільце по 5 штук — під діаметр пластикової труби-корпусу. Якщо скласти 4 шари по 5 батарейок — вийде акумулятор на 17000 мАг або на 34000 мАг, залежно від початкової потужності батарейок. Отримані блоки обтягують ізоляційною стрічкою, і поміщають у корпус повербанка.

Тубу з двох сторін закривають кришками з роз'ємом для зарядки. Кришки друкують на 3D-принтери партнери з України та Польщі.

Команда POWERKIT постійно вдосконалює свій повербанк, зараз, через 8 місяців, випускають уже п'яту його версію.

П'ята і перша версія повербанка POWERKIT

Але за час війни комплектуючі подорожчали, якщо навесні собівартість одного повербанка становила 200 гривень, то зараз уже близько 400 гривень.

"20% — це наші кошти, а решта — це донати та інша допомога від людей. Найбільший наш донат був від IT-компанії — 50 тисяч гривень. Ми вдячні українцям, що маємо таку підтримку", — зазначив Іван Волинець.

Окрім стандартної моделі команда виготовляє потужніший варіант повербанка, призначений для зарядки різних військових пристроїв.

Команда POWERKIT уже відправила на фронт 825 повербанків.

Іван Волинець та Максим Тарапата

Попередні випуски "Без зброї":

Прямий ефір