Як навчитися співчувати: про емпатію говоримо із Наталією Підлісною

Наталя Підлісна. Фото: kanaldom.tv

Чому одні люди вміють співчувати, а інші — ні. Що таке емпатія, якою вона буває та як її розвивати, пояснює психологиня Наталя Підлісна у "Ранку Вдома".

Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський.

— Що таке емпатія?

— Емпатія — це здатність розуміти почуття іншої людини, співпереживати. Вона притаманні не тільки людям, а й тваринам. Є декілька видів емпатії: когнітивна, емоційна та соматична.

  • Когнітивна емпатія — здатність розуміти думки людей, коли виникає інтелектуальний зв'язок. 
  • Емоційна емпатія — реакція емоційного відображення, готовність відгукнутися на почуття іншої людини, зрозуміти її хвилювання.
  • Соматична емпатія — це фізіологічні реакції, відповідь на чиїсь переживання. Рівень емпатії вимірюють за десятибальною шкалою.

При низькому рівні емпатії — висока агресія, і навпаки.

Які психологічні проблеми виникають у людей з високим рівнем емпатії, а які — у людей з низьким?

— Люди з високим рівнем емпатії не схильні до агресивних проявів. Вони не можуть захищати, або відстоювати свої кордони. Люди з низьким рівнями емпатії занадто агресивні. Вони не лише відстоюють свої кордони, а й нападають на інших. Це дуже неприємні люди. Найкраще мати середній рівень емпатії.

— Як можна контролювати рівень емпатії? Чи можливо розвинутити її у дорослому віці?

— У дорослому віці розвивати емпатію дуже важко. Натомість у дітей — легко.

Попри те, що дитина вже народжується з дзеркальними нейронами, які формують емпатію через прояв емоцій, вирішальну роль грає оточення.

Коли в родині люди виказують свої емоції, то у дитини формується емпатія. Якщо мама плаче і дитина приходить її втішати, так розвивається емпатія. Якщо мама приховує свої емоції, тоді дитина, розуміючи реальний стан справ, не знає що їй робити, як правильно реагувати. Коли ця дитина дорослішає, вона втрачає здатність співпереживати, стає неемпатичною. 

Дорослий може розвинути інтелектуальну емпатію, якщо потрапить у певне середовище. Розвивати емоційну та соматичну емпатію людині, як вже сформувалась, дуже складно. Краще розвивати емпатію з дитинства.

Читайте також:

Прямий ефір