Як пережити сімейну кризу: поради психологині Наталі Підлісної

Наталя Підлісна.Фото: kanaldom.tv

У важкі часи люди стикаються з особистими та сімейними кризами. Це дуже гострі, емоційні періоди. Психологиня Наталя Підлісна розповіла про те, що викликає сімейні кризи та як із ними боротися. Поради дізнавайтеся у матеріалі "Ранку Вдома".

Ведучі — Лілія Ребрик та Костя Октябрський.

Що таке сімейна криза?

— Сімейна криза — це перехідний період, який вибиває подружжя із зони комфорту.

Вони демонструють, що попередній устрій вже не підходить, а з новим устроєм в родині ще не знайомі. Кризи виникають для того, щоб щось змінити.

Це такі гострі емоційні періоди для сім'ї. Переживання кризи залежить від особистісних характеристик пари, від рівня емоційної зрілості подружжя, поваги та довіри один до одного, від бажання зберегти стосунки.

У психології існує кілька класифікацій криз. 

Криза стосунків виникає у конкретний період подружнього життя? Наприклад, криза першого року життя — це факт чи міф?

— Науково підтверджені лише три кризи. Це криза першого року, яка настає через декілька місяців після початку спільного життя. Під час цієї кризи частішають конфлікти, які пов'язані з різними установками з приводу сімейного життя, з різними звичками членів подружжя, з різними очікуваннями від подружнього життя.

Друга криза — п'ятого, шостого, сьомого року спільного життя. Це одна з найскладніших криз. Багато пар розлучаються саме в цей період. Вона викликана нудьгою яка наростає, є передбачуваність в стосунках і бажання якихось яскравих відчуттів і почуттів.

Третя криза виникає після десяти років спільного життя. Часто вона збігається з кризою середнього віку. Тоді у людини відбувається переоцінка свого життя і подальших планів. І дуже часто, побудувавши кар'єру, народивши дітей, людина розуміє, що вони жила не своїм життям. Людина думає, що могла б зробити все по-іншому. У такому разі людина переносить все це на родину.

Як подолати ці кризи?

— Треба розуміти, що сімейні кризи — це точки зростання. Вийти з першої кризи — це усвідомити, що ніхто не має абсолютно правильного погляду на те якою має бути родина. Наважитись щось міняти в собі, в житті, вчитися домовлятися, йти на компроміси.

Подолати другу кризу можна тоді, коли подружжя урізноманітнить своє життя. В першу чергу люди повинні дуже відверто поговорити.

Третя криза нагадує нам всім, що треба працювати над власними особливостями, які додають дискомфорту. Наприклад, в когось є байдужість до сексу. Над цим треба працювати.

Подолати третю кризу можна тоді, коли ви визначите цінності вашого подружнього життя, проговорити свої нові бажання. Коли настає третя криза, тоді дуже важливо піти кожному до свого психолога, який допоможе пропрацювати свої емоційні гойдалки, вигоряння на роботі, проблеми у сім'ї. Коли ви все це попрацюйте, то в родині все покращиться.

Читайте також:

Медіа-партнери
Прямий ефір