Як родина впливає на характер дитини — пояснює психологиня Наталя Підлісна

Наталя Підлісна. Фото: kanaldom.tv

Характер — індивідуальне поєднання властивостей людини. Вони проявляються у поведінці, діяльності, ставленні до себе та інших. Психологиня Наталя Підлісна у "Ранку Вдома" розповіла, як сім'я може негативно вплинути на дітей, як виховати впевнену особистість із адекватною самооцінкою, та чи впливає війна на характер дітей.

Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський.

— Що таке "характер дитини" загалом? 

— Це індивідуальне поєднання властивостей людини. Не лише батьки впливають на характер дитини. Є ще темперамент — це тип нервової системи, він має вроджену основу. Характер формується впродовж життєдіяльності. Вчені кажуть, що близько 60-70% характеру людини формується до підліткового віку. Компонентам характеру є їх життєва спрямованість, тобто інтереси і переконання, розумові якості, емоції, воля, звички.

— В якомі віці починається підлітковий вік?

— Все, що починається з "teen" — тобто з 13 років (thirteen — англ.). Проте зараз вікова психологія ще виділяє молодший підлітковий вік — 10-12 років. Бо діти дуже швидко зростають.

— Як саме родина може негативно вплинути на характер дитини?

— По-перше, спостереження — дитина навчається у батьків шляхом спостереження. По-друге, особистий приклад батьків — діти копіюють поведінку батьків. По-третє, зчитування емоції — дитина вчиться оцінювати ту чи іншу ситуацію під час зчитування емоцій батьків. Якщо батьки життєрадісні і впевнені в собі люди, дитина буде сприймати навколишній світ доброзичливо. А якщо батьки тривожні і депресивні, дитина сприймає навколишній світ з недовірою. Часто дорослі маніпулюють — використовують почуття провини дитини, щоб контролювати її. У такої дитини, коли вона виростає, формується характер людини, якою можуть маніпулювати всі і яка повинна всім подобатись.

— А що таке правильний вплив на характер дитини?

— Для правильного формування характеру потрібна адекватна самооцінка дитини. Вона має бути достатньо високою. Це можливо лише в умовах безумовного прийняття і любові. При цьому дитині треба розповідати про рамки, за які не можна виходити, тобто правила. Якщо в сім'ї панує мир і батьки піклуються один про одного, дитина буде з повагою ставитися до інших і до себе.

— Зараз дуже багато дітей з мамами виїхали за кордон, а їх татусі залишилися на території України. Є й ті, що лишилися в Україні повноцінною сім'єю, чують сирени і ходять в укриття. Де безпечніше розвиваються діти і чи це впливає на їх характер?

— Вплив різних ситуацій на характер залежить від емоційності дитини і від самооцінки. Якщо дитина з високою самооцінкою і стабільними емоціями, вона краще почувається в безпеці з одним із батьків. Якщо дитина тривожна, емоційно нестабільна і заниженою самооцінкою, їй краще жити з батьком і матір'ю у повноцінний сім'ї.

Читайте також: Як влаштувати дитяче свято під час війни — поради психологині Наталі Підлісної

Медіа-партнери
Прямий ефір