Ми станемо містком між військовими та державними інстанціями, — правозахисниця Любов Галан

Любов Галан. Скриншот: kanaldom.tv

Український адвокат Масі Найєм і правозахисниця Любов Галан створили громадську організацію "Принцип", яка опікуватиметься правами військових. До проєкту долучилися юристи, правозахисники й аналітики. Нині "Принцип" розробляє інструкції для військових, які отримали поранення. Також у співпраці із Мінцифри фахівці працюватимуть над змінами у діяльності військово-лікарської комісії. Про це у "Ранку Вдома" розповіла співзасновниця ГО "Принцип", правозахисниця Любов Галан.

Ведучі — Лілія Ребрик та Костя Октябрський.

— У чому полягає робота правозахисного центру для військовослужбовців "Принцип"?

— Ми хочемо допомогти захисникам, підставити плече і спробувати впровадити системні зміни для захисту їхніх інтересів. Це стосується передусім поранених військових, у яких попереду складний шлях лікування та реабілітації. 

Є дуже багато питань, які стосуються бійців на фронті. Однак проблеми, з якими зіштовхуються поранені військові на лікуванні, під час оформлення інвалідності чи пільг, не на слуху. Такі питання потребували експертизи й зрештою окремого вирішення. "Принцип" вирішив втрутитися. Ми почали робити свою аналітику. Торік в грудні була зустріч з міністром цифрової трансформації Михайлом Федоровим, де говорили про те, що робити з бюрократією. Бо проблеми виникають у багатьох захисників, не залежно підрозділу та поранення.

— Як працюватиме ваша організація?

— "Принцип" працювати одразу по двох напрямках. Перший, який є пріоритетним поки, це правозахисна довідка. Ми почали розробляти правовий навігатор. Це сайт та друковані матеріали. Імовірно ми ще й створимо спеціальний додаток з алгоритмом дій. Бо нині відсутні будь-які вказівники: куди йти та до кого звертатися військовим.

Також ми працюватимемо із дружинами військових. На їхні плечі зазвичай перекидають оформлення документів, а вони не завжди розуміють як діяти. Коли військова частина не може детально пояснити, що робити, коли медики не мають інформації, як далі діяти, то ці жінки змушені звертатись до юристів. І, на жаль, не дуже доброчесні колеги на цьому добре заробляють. Наприклад, за найпростіший рапорт беруть досить великі гроші, а це суттєве матеріальне навантаження на сім'ю. Ми це проаналізували й зрозуміли, що можемо окремі питання владнати, зокрема, за допомогою додатку. Туди плануємо завантажувати актуальні дані, приклади документів, інструкції.

Друга частина нашої роботи — це адвокація, це просування змін в органах влади. Потрібно працювати більш системно, зі зміною порядку тих інструментів, які має держава. А для цього потрібно робити напрацювання якихось рішень уже з тими відомствами, які будуть впроваджувати це у життя. Тож важливий трек — це просування законодавчих змін.

Минулого тижня ваш колега Масі Найєм опублікував інформацію про те, що "Принцип" розпочне з трансформації системи. Про що йдеться?

— У грудні ми зустрічалися з різними стейкхолдерами. Відгукнувся, як я вже казала, Михайло Федоров, який ініціював створення міжвідомчої робочої групи. До її складу увійшли фахівці трьох Міністерств: охорони здоров'я, оборони та ветеранів. Включили у цю групу й нашу організацію. Наше головне завдання — проаналізувати той шлях, яким рухаються поранені бійці зараз і зрозуміти, що ми можемо виправити. Можливо вдасться спростити збір документів, або цифровізувати деякі з них. Всі бачили дописи в соцмережах, де військовослужбовці поранені чи травмовані, нарікають на роботу  військово-лікарської комісії.

Втім часто проблеми пораненого починаються трохи раніше і можуть супроводжувати його згодом. Наприклад, якщо людина проходила лікування в цивільному лікувальному закладі, то після виписки їй потрібно повернутися до військової частини та отримати направлення на медичну комісію, їхати в інше місто на цю комісію. Ще один приклад. Військовому рекомендують оформити відпустку за станом здоров'я. Для того, щоб це набуло чинності, треба повернутися у військову частину, отримати рішення командира і тільки тоді приступати до такої відпустки.

Тому, ми повинні працювати як із наданням інструментів, так і з системними змінами. На рівні громадської організації ми можемо вирішити лише частину цих проблем. Наша задача — стати містком між самими пораненими та державними інстанціями.

— Чому цим не займалися раніше?

— Бо не було політичної волі та суспільного запиту, на жаль. Треба насправді подякувати тим військовослужбовцям, які порушили цю тему. Це те, що відрізняє нас від Росії. Ми не замовчуємо ці проблеми, ми на них реагуємо, ми з ними працюємо. І це дуже добре, що саме військові створили цей суспільний запит. Дуже шкода і боляче, що це сталося не тоді, мабуть, коли ми б цього хотіли, але маємо те, що маємо.

— Хто з фахівців приєднався до організації "Принцип"?

— Зараз в нашій організації правозахисники, фахівці з досвідом роботи з реформами, юристи, адвокати, комунікаційники, шукаємо зараз аналітиків. Тому, друзі, якщо ви захочете приєднатись до нашої команди, слідкуйте за вакансіями. Ми дуже чекаємо людей, які розділяють наші принципи, мають досвід, або мають емпатію до цієї проблеми. Тобто ми вибудовуємо коло наше з тих, які поділяють наші цінності й будуть боротись разом з нами.

Також цікаві гості "Ранку Вдома":

Прямий ефір