Робота патронатної служби: про допомогу захисникам України розповіла Олена Толкачова

Олена Толкачова. Скриншот: kanaldom.tv

Патронатна служба спецпідрозділу Національної гвардії "Азов" збирає кошти на допомогу сім'ям загиблих захисників України та займається реабілітацією поранених. Окрім того, патронаж докладає неабияких зусиль до визволення полонених. Також служба опікується родинами, зокрема, дітьми загиблих героїв. Як це відбувається, розповіла у "Ранку Вдома" керівниця патронатної служби "Азову" Олена Толкачова.

Ведучі — Лілія Ребрик та Костя Октябрський.

— Як працює патронатна служба "Азову"? Чи надаєте допомогу бійцям інших підрозділів?

— В основному наша служба опікується пораненими бійцям. Веде їх з моменту поранення упродовж усього процесу лікування та реабілітації. У нас є дівчата майже в кожній лікарні, куди привозять поранених бійців. Ми вже знаємо, наприклад, де відбуватиметься евакуація й куди доставлять бійців "Азову". Переважно займаємось саме "азовцями". Це дві бригади та більше десятка інших підрозділів, які створені після повномасштабного вторгнення. Часто наші працівниці виконують роботу молодшого медичного персоналу, бо не вистачає рук у медзакладах. Коли, наприклад, в палаті, є хлопці, яким потрібна допомога, ми можемо і їм допомагати. Переважно це добровольці з інших підрозділів. Нині ми розробили проєкт закону про патронатну службу для того, щоб узаконити нашу роботу. У такому разі ми дійсно зможемо розширити свої можливості.

— Поясніть, будь ласка, у чому відмінність патронатної служби від медичної?

— Медична служба займається виключно лікуванням. Також медичні служби в підрозділах ведуть військово медичну документацію. Патронатна служба допомагає з оформленням документів. Наприклад, коли хлопці виходять з полону, вони повертаються без жодних документів, то допомагаємо відновити паспорти, ідентифікаційні коди, водійські посвідчення чи закордонні паспорти. Це теж тривалий процес, але ми його налагодили. 

— З родинами загиблих воїнів працюєте?

— Так, ще з 2014 року ми беремо на себе відповідальність повідомляти родичів про загибель військових. Потім організовуємо поховання та оформлення відповідних документів. Часто у загиблих залишаться родини та малолітні діти, тож їм необхідна допомога в оформленні певних документів. Також ми надаємо будь-яку допомогу, необхідну родині — фінансову чи допомогу з лікуванням родичів, дружинам загиблих допомагаємо з дітьми.

— Патронатна служба "Азову" часто нагадує про правила поведінки з щойно визволеними полоненими. Чому важливо дотримуватись цих правил і які вони?

— Так, це дуже складна історія. Необхідно пам'ятати про те, що у полоні залишається багато наших чоловіків та жінок. Якщо вдалося звільнити одних, то треба про це обережно говорити, бо будь-яка інформація може бути на руку ворогу і зіграти злий жарт з тими, хто ще у полоні. Не обов'язково, наприклад, ворогу знати, ким у цивільному й у військовому житті був полонений, бо ворог може маніпулювати. Так би мовити, підвищують ціну полоненого. Розумієте, якщо це якась відома особистість, яка відігравала важливу роль в житті нашої країни, або мала різкі націоналістичні погляди, то це вже є підставою для того, щоб вимагати за цю людину більше росіян. Тож з інформацією про полонених варто бути вкрай обережним. Звичайно, що нам потрібно наголошувати на тому, що дуже багато хлопців і дівчат в полоні. Насамперед добровольці страждають, тому що до них особливо негативне ставлення з боку ворогу. "Азов" для росіян, якесь пугало. Вони вірять, що це реально сатаністи, нацисти, страшні люди. Тож поводяться з ними жорстоко.

— Чи звертаються до вас за порадами інші організації?

— Так, звичайно. Після повномасштабного вторгнення до нас почали звертатися з інших підрозділів. Працівники медичних служб, командири частин. Ми вже дев'ятий рік працюємо. Налагоджена і логістика і медична допомога, ми знаємо лікарів, специфіку лікування та реабілітації за кордоном. Тим паче у нас окремо займаються полоненими, родинами загиблих, пораненими. Є підрозділ, який допомагає дітям. Тож ми охоче ділимося досвідом. Звісно, хотілося б, щоб патронатна служба була в кожному підрозділі, при кожній військовій частині, бо на це є запит. Бо це опікунська служба.

Також цікаві гості "Ранку Вдома": Повернення полонених: як працює Асоціація родин захисників "Азовсталі"

Медіа-партнери
Прямий ефір