Фемінізм вигідний чоловікам, — психологиня Наталя Підлісна

Наталя Підлісна. Скриншот: kanaldom.tv

Міжнародний день захисту прав жінок, який відзначатимуть 8 березня, — це історія про гендерну рівність, репродуктивні права, супротив сексизму та насильству. Також — про фемінізм. Як цей принцип проявляється та чому насправді фемінізм вигідний чоловікам, розповіла психологиня "Ранку Вдома" Наталя Підлісна.

Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський.

Розкажіть нам, що таке фемінізм?

— Ми знаємо, що це рух, спрямований на боротьбу з різними видами дискримінації жінок. Дискримінація проявляється в нерівності, відсутності доступу до освіти, роботи, до особистої безпеки тощо. Це впливає на самооцінку жінок. Психологи вважають, що без фемінізму неможливо допомогти жінкам підвищувати свою самооцінку, свою конкурентоспроможність на ринку праці. Тобто фемінізм — це основа особистісного зростання жінки.

— Яка користь від фемінізму сучасним жінкам, які живуть в родинах, де є повага та любов, де до них ставляться як до партнерок, а на роботі — як до фахівців?

— Навіть для таких жінок є користь. В суспільстві розповсюджена репродуктивне насильство, і для жінок є актуальною боротьба із цим насильством. Це різні дії, які заважають жінці самостійно прийняти рішення про вагітність або про її переривання. Це буває і в гарних колективах, і в нормальних родинах.

Також ми знаємо, що фемінізм вирівнює насильницькі традиції. В сучасному світі, навіть в Україні, досі існують спільноти, де заміжжя розглядається як фінансова угода, де одна людина може бути у всьому спроможною, але батьки й суспільство схиляють жінку до шлюбу з вигідним партнером. Особливо, це стосується дуже бідних спільнот і дуже багатих.

За кордоном розповсюджена практика укладання шлюбного договору. Тобто люди у шлюбі — це повноцінні партнери. Це полегшує життя жінок?

— Це дуже круто. Це захищає жінку. Дійсно у таких випадках до жінки можуть ставитися з великою повагою, як до партнерки.

Але існує ще одна проблема — це гендерний розрив в оплаті праці. Тобто за певну роботу жінки отримують меншу зарплатню, ніж їхні колеги чоловіки. Також дискримінацією можна вважати ситуацію, коли жінка виконує усю домашню роботу, побутову, безплатно.

Ще, до речі, часто жінок з дітьми не хочуть брати на роботу. Мовляв, діти будуть хворіти й ця жінка не виконуватиме завдань. Хоча насправді такі жінки часто є гарними виконавцями.

З наслідками всього цього працюють психологи. Вони дуже солідарні з феміністами та феміністками. Вони вважають, що треба захищати навіть тих жінок, які працюють в гарних колективах, де до них ставляться з повагою. Та все ж суспільство наше ще дуже "традиційне".

Навіщо фемінізм чоловікам?

— Перше. Чоловікам в сім'ях з "традиційними" цінностями доводиться багато працювати — за себе, і за жінку. На відпустку взагалі не лишається часу. Вони живуть в постійній напрузі "голови сім'ї", що підвищує шанси померти від інфаркту. Жінки можуть точно так само працювати та розвантажити чоловіків. Дайте попрацювати жінкам і живіть довше.

Друге. Якщо не сприймати жінку як сексуальний об'єкт, це називається об'єктивізацією, з якою і воює фемінізм, то вона стане вашим ліпшим другом.

Третє. Фемінізм передбачає рівні можливості й обов'язки без зневажливого ставлення до статі й до професії.

Четверте. Фемінізм каже, що чоловікам більше не треба бути мачо, постійно стійким. Це стереотипи, які нав'язуються нам з дитинства. Типу хлопці не плачуть, не потребують підтримки. Потім чоловіки, ганяючись за чужими установками, заробляють собі такі неврози та комплекси, про які навіть розповісти нікому. Це все феміністки змінять.

Тож, мені здається, всі ці чотири фактори дуже вигідні чоловікам.

Читайте також:

Медіа-партнери
Прямий ефір