Чому не варто давати непрохані поради — пояснення психологині Наталії Підлісної

Наталя Підлісна. Скриншот: kanaldom.tv

Порада — передача досвіду між людьми. Зазвичай людина, яка дає пораду, хоче вчинити добре, але часто це дає зворотний ефект. Чому не потрібно роздавати поради, коли про це не просили, як реагувати на них та коли дійсно варто ділитися досвідом, розповіла психологиня "Ранку Вдома" Наталя Підлісна.

Ведучі — Лілія Ребрик та Костя Октябрський.

Чи могли б ви пояснити, що таке порада?

— Порада — це передача власного досвіду від людини до людини, якась чітка інструкція, яка застосовується у певних ситуаціях, але, на жаль, може не працювати тут і зараз. Просто тому, що в минулому, в людини, яка передає досвід у вигляді поради, могла бути схожа ситуація. Втім не завжди розв'язати якусь проблему можна тим же шляхом. Бажано розуміти, що порада має на меті заподіяти добро. Однак, порадивши чинити так, а не інше, порадник ніби знецінює можливості людини, яка попросила пораду.

— Чи існують психологічні причини відторгнення порад людьми?  Адже часто люди негативно сприймають тих, хто дає поради?

— Річ у тому, що часто одержувач поради займає позицію жертви або дитини. Усвідомлено чи не дуже він демонструє безпорадність, закидаючи психологічний гачок з наживкою. Типу жаліється, а самого прохання допомогти не озвучує. Тобто була лише така демонстрація безпорадності, і порадник з багатим життєвим досвідом кидається рятувати людину. Але ж людина не просила, воно проста вирішила поскаржитися на якісь обставини.

— Як людям навчитися уникати таких ситуації?

— По-перше, пораднику треба почути, чи було прохання про допомогу, чи — про те, щоб людину вислухали. А краще навіть запитати, що хотів би умовний безпорадний отримати. Може він хоче підтримку. Самому "безпорадному" треба сформулювати свій запит чіткіше. Наприклад, чітко попросити допомоги, або поради, або моральної підтримки. Це допомагає поділити відповідальність порівну. Умовний, безпорадний, просить допомоги. Умовний порадник ділиться своїм досвідом, і стосунки залишається на тому ж рівні або навіть покращуються.

Ось чому психологи та психотерапевти ніколи не дають порад. Завдання психолога та психотерапевта завжди поставити перед людиною такі питання, щоб змусити його самого знайти рішення. І не тільки від психологів, а від всіх людей, умовний безпорадний хоче підтримки, хоче, щоб його вислухали, щоб допомогли йому стати сильнішим, для того, щоб самому розв'язувати свої проблеми.

Читайте також:

Прямий ефір