Традиційні українські строї: Ксенія Малюкова розповіла про автентичний проєкт "Нація"

Ксенія Малюкова. Скриншот: kanaldom.tv

Проєкт "Нація" — це колекція українського автентичного святкового вбрання кінця XIX — початку XX століття. Його засновниця — стилістка Ксенія Малюкова захопилася старовинним вбранням ще під час Майдану. У "Ранку Вдома" власниця унікальної колекції національного вбрання розповіла з чого все починалося, якою енергетикою наділена кожна вишиванка в однострої та де можна побачити красу "Нації".

Ведуча — Ірина Хоменко.

— З чого почався проєкт "Нація"?

— Костюмерна Ксенії Малюкової, це прокат вечірнього одягу. Це готові луки: смокінги, фраки, вечірні сукні та вінтажні образи. Це мій бізнес, який до війни успішно працював у Києві. Мені хотілося постійно дивувати своїх клієнтів. А от моє хобі — проєкт "Нація" почалося у 2014 році.

Все змінилося, коли мої діти та друзі були на Майдані, а мене туди ніхто не пускав. Я постійно слухала трансляції з Майдану і під час цього почала шити перші українські костюми. З'явилося кілька образів, але у них не було життя. На той момент я ще не розуміла, чому і чого мені не вистачило. Одного разу в гості приїхала моя кума і привезла дві старовинні сорочки. Вони належали ще її прабабам. Там навіть вишивки не було видно, але ці вироби справили на мене особливе враження, народилась ідея створення зібрати колекцію старовинного українського одягу. Ці почуття важко описати, вони не лише про енергетику української вишиванки. Вони — про Україну.

— Якою колекція стала?

— Це чимала колекція повноцінних строїв. Вони всі ексклюзивні. Наприклад, молода українка одягнена у вишиту сорочку, корсетку, спідницю, фартух, намиста, дукачі, взуття. Якщо це заміжня жінка, то на голові у неї обов'язково повинна бути хустка. Нині ми називаємо це "луком" — образом, а тоді це був стрій. Усі строї скрупульозно збиралися роками. 

— У чому особливість проєкту "Нація"?

— З першого дня повномасштабного вторгнення мої діти, а вони служать в поліції, готували мене до того, щоб я виїхала і вивезла колекцію. Так зробили практично всі колекціонери, але я нікуди не збиралася. Бо вважала, що колекція має залишатися вдома. Зрештою я збагнула поняття "берегиня". Мені здавалося, що я бережу цю колекцію, а вийшло навпаки — ця колекція весь цей час мене оберігала.

А стосовно енергетики самої колекції, то вона неймовірна. Не раз чула від людей: "Ой, в тої сорочки не така енергетика!".  Не люблю таких фраз. Треба розуміти, що раніше жінка не могла вишивати сорочку з поганим настроєм. Ця робота тривала з молитвою, з українською піснею, з чистими думками. Якщо жінка з кимось посварилася, вона не мала права сісти вишивати. Тобто туди закладалася потужна енергетика, виключно позитивна. Тож коли я чую фрази про негативну енергетику сорочки, то кажу усім: "Люди, не гнівіть Бога!". Там на кожній сорочці обереги.

— Торік ви влаштували показ колекції "Нація". Де та як він відбувався? 

— Це було на День Незалежності в місті Хмельницькому на центральній площі. Тоді на сцену вийшли моделі, які продемонстрували 50 строїв. Звісно, що це не вся колекція. Здається, у нас понад 150 строїв у проєкті, але сцена не вмістила б усіх. Відверто кажучи, навіть 50 строїв показати за раз — дуже важко. Це величезна робота.

— Де можна зараз побачити колекцію строїв проєкту "Нація"?

— Фото строїв можна побачити на сайті "Костюмерна Ксенії Малюкової", також проєкт "Нація" є у соцмережах. Маю круту команду — це фотограф, візажист та стиліст. Ми з ними відзняли усі зібрані однострої, працювали з костюмами і моделями. Це тривалий процес. Фотограф проєкту Тетяна Гурковська ладна годинами працювати у студії, аби зробити влучний кадр. До речі, 14 лютого виповнюється шість років проєкту "Нація". Тото весь цей час ми знімаємо для людей. Загалом це понад шість сотень фотографій, я епізодично видаляю світлини, бо хочу залишити у "Нації" найкраще.

— Чим зараз живе костюмерна Ксенії Малюкової?

— Річ у тому, що костюми від Ксенії Малюкової — це бізнес, а проєкт "Нація" — це моє хобі, тому я ніколи їх не порівнюю. Строї скажімо так "нудьгують", так само як і костюми, зі зрозумілих причин. Але я впевнена, що зовсім скоро ми матимемо приводи для того, щоб одягати однострої, фраки та вечірні сукні. 

Також цікаві гості "Ранку Вдома":

Прямий ефір