Емоційне вигорання на роботі: психологиня Наталя Підлісна радить правильно з цим боротися

Наталя Підлісна. Фото: kanaldom.tv

Під час повномасштабної війни, постійного напруження і стресів проблема емоційного вигорання на роботі стала особливо актуальною для українців. Які симптоми вказують на вигорання, чи можна його уникнути та як позбутися, розповіла психологиня Наталя Підлісна у "Ранку Вдома".

Ведуча — Ірина Хоменко.

— Що таке емоційне вигорання?

— Всесвітня організація охорони здоров'я описала три головних симптоми емоційного вигорання. Це відчуття виснаження, що призводить до порушення сну, зниження імунітету та проблем з концентрацією уваги.

Другий симптом ВООЗ — це інтелектуальна й емоційна дистанція з роботою, що супроводжується цинізмом відносно робочих ситуацій, відірваності від колективу, відсутністю мотивації і негативним сприйняттям реальності. Це коли ви не хочете ні з ким спілкуватися, коли вам все одно, що там відбувається на роботі, коли у вас нема ніякого бажання щось робити й ви не розумієте, для чого ви це робите. Взагалі вам здається, що це погана робота і поганий колектив.

Третій симптом — це зниження ефективності, коли ви вже не можете впоратися з робочими обов'язками, і внаслідок цього у вас з'являється такі сумніви у своїх здібностях і вміннях. Здається, що це визначення здається дуже складним.

— А психологи як визначають емоційне вигорання?

— Соціальний психолог Христина Маслач визначила у 1982 році описала це як "синдром фізичного і емоційного виснаження", що включає розвиток негативної самооцінки, негативного ставлення до праці, втрату розуміння і співчуття стосовно клієнтів і пацієнтів. Розвиток цього синдрому характерний для альтруїстичних професій, де домінує турбота про людей: соціальні працівники, лікарі, медичні сестри, учителі.

Втім треба розуміти, що поняття емоційного вигорання під час війни — інше. Я бачу, що є емоційне заціпеніння та емоційна надчутливість, песимізм. Зараз серед українців побільшало депресій.

Ми переживаємо, по-перше, кризу цінностей. Змінюємо мову спілкування, відкидаємо літературу, на якій колись вчились будувати свої цінності, спалюємо мости з деякими людьми, чи родичами, через різне ставлення до війни. Погіршує ситуацію й робота у напруженому темпі.

— Як позбутися емоційного вигорання?

— Можна самоорганізовуватися у групи самодопомоги. Це додаткова емоційна підтримка. Люди, які вже справилися з цією проблемою, можуть допомогти іншим людям. Це можуть бути ваші друзі, а можуть бути незнайомі — з соцмереж. Це працює і це дешево.

Також допомагає повне зняття м'язового напруження. Це може бути що завгодно: фізіотерапія, масаж, гімнастика або лікарські засоби. Піша хода — це насичення крові киснем та зняття больових відчуттів.

Багатьом людям вже час у відпустку. Обов'язково дотримуйтеся режиму сну, якщо є безсоння — лікуйте його. Змінюйте структуру робочих процесів.

Ну і звісно, якщо у вас є фінансова можливість, то зверніться до психолога. Гадаю, що кваліфікований психолог дуже швидко вам допоможе.

Читайте також:

Прямий ефір