Як покращити пам’ять у стресові часи: поради психологині Наталі Підлісної

Наталя Підлісна. Скриншот: kanaldom.tv

Українці нині переживають надмірний стрес та витрачають багато енергії на обробку інформації. Як наслідок — погіршується пам'ять, сон та продуктивність праці. Що робити для покращення пам'яті та як на це впливають навколишні чинники, пояснила у "Ранку Вдома" психологиня Наталя Підлісна. 

Ведучі — Лілія Ребрик та Костя Октябрський.

— Чи помічаєте ви, що люди, які працюють в інтелектуальній сфері, скаржаться на погіршення пам'яті? Чи з'явилась така тенденція протягом повномашстабної війни?

— Так, я помічаю таку проблему. Таких людей багато і це не пов'язано зі сферою роботи. Нещодавно на Всесвітньому конгресі психіатрів у Будапешті розповідали, що це не лише українська проблема. Таке часто зустрічається в країнах де тривають війни. Про це свідчать дослідження, оприлюднені на конгресі.

Порушення пам'яті частіше зустрічається у людей старше 40 років, але під час війни може зустрічатися і в молодому віці. Навіть діти війни гірше запам'ятовують все, що їм дають на уроках. Лікарі, і пацієнти дуже стурбовані тим, що зниження пам'яті можуть свідчити про деменцію, що розвивається. Однак у більшості випадків зниження пам'яті це не деменція, а стресовий розлад.

— Чому погіршується пам'ять саме під час стресу?

— При стресі в організмі спостерігається дуже високий рівень кортизолу. Крім того, на роботу мозку впливає тривожність. Обидва стани — надмір гормону та емоційна напруга, не дають організму витрачати енергію на концентрацію, увага погіршується, і від того страждає пам'ять.

Безсоння — це перший крок до погіршення пам'яті. Під час дефіциту здорового сну в мозку накопичуються токсичні білки. Зловживання алкоголем теж погіршує пам'ять. З розладами, що виникають на тлі споживання алкоголю пов'язане зростання рівня кортизолу і поганий сон. Це замкнене коло, яке ще й створює брак енергії.

— Що може зберегти чи покращити пам'ять в таких умовах?

— Є кілька простих прийомів. По-перше, варто проговорювати собі перед сном плани на завтра, підбивати підсумки дня. Адже в цей час ми можемо сконцентруватись і не відриватися на якісь зовнішні фактори. Тоді пам'ять краще працює.

По-друге, займатися аеробікою чи елементарною зарядкою. Тобто давати якомога більше кисню мозку. Провітрювати приміщення, навіть якщо дуже холодно. Обов'язково спати сім годин, я мінімум, навіть якщо для цього треба приймати якісь препарати.

Можна також повторювати вголос все, що ви хочете запам'ятати. От, наприклад, мені треба зробити три справи. Я йду шукати голку, вимкнути чайник і знайти шкарпетки.

Під час розмови, телефоном водіть очима вверх, вниз, вліво, вправо. Це допомагає зосередитися і запам'ятати важливу інформацію.

Ще рекомендую всім вчити будь-яку іноземну мову. Навіть якщо ви не плануєте переїзд і життя в іншій країні, просто читайте цією мовою, слухайте щось і повторюйте це вголос, або про себе. Це покращує пам'ять.

Читайте також:

Прямий ефір