Чи можна змінити життєвий сценарій: розповідає психологиня Наталя Підлісна

Наталя Підлісна. Скриншот: kanaldom.tv

Кожен із нас чув словосполучення "життєві сценарії", але по-справжньому розуміють його хіба що фахівці. Психологиня Наталя Підлісна допомогла розібратися, що ж це таке, хто пише ці сценарії, та чи можемо ми на них впливати. Усі відповіді на запитання дізнавайтеся у матеріалі "Ранку Вдома".

Ведучі — Лілія Ребрик та Костя Октябрський.

— Що таке життєвий сценарій людини?

— Життєвий сценарій — це неусвідомлений план життя. Він заснований на рішеннях, які прийняла людина в ранньому дитячому віці, але підкріплений вихованням, тобто ставленням батьків та наступними подіями. Теорію життєвого сценарію у психології розробили Ерік Берн і Клод Штайнер. Вони дослідили, що сценарій — це план життя з ясно позначеним початком, серединою і кінцем. Дорослі люди, розігруючи свій дитячий сценарій, несвідомо обирають такі форми поведінки, які наближають до певної розв'язки.

Хто ж сценарист і які він може написати сценарії?

— Сценарист — це сама людина в дитинстві. Тобто дитина робить це несвідомо, але сценарій підкріплюється оточенням. З перших же днів життя дитини батьки адресують їй якісь послання, на основі яких вона робить висновки про себе, про світ, про все, що навколо. Сценарні рішення — це така стратегія дитини для виживання в важкому світі.

— Які сценарії бувають?

— Перший сценарій — це переможець, успішна людина. Сценарій переможця формується у людей, батьки яких вірили в можливості дитини, вкладали багато сил та енергії у її розвиток, підтримували й дитина росла впевненою в собі. Часто бувають так звані антисценарії. Наприклад, діти з нещасливих сімей, намагаються протистояти програмуванню і починають наполегливо, всупереч батьківським прогнозам, діяти, працювати й стають переможцями.

Є другий сценарій, який поширений серед людей "золотої середини". Це ті, хто вважає, що головне не перемога, а участь. Їм важливіше уникнути невдач, а не прагнути перемог. Це дуже важливо. Сценарій формують батьки, які люблять дитину, але вони постійно її стримують, намагаються усіляко убезпечити від загроз.

Третій сценарій — це невдахи. Люди, які постійно свідомо страждають. Це діти, які погодилася з батьківськими приписами, підсвідомо повірила, що вони не зможуть досягнути успіху.

Чи можна змінити сценарій закладений в дитинстві?

— Звісно. Можна пропрацювати свій сценарій з фахівцем або самостійно провести "сценарний аналіз". По-перше, треба усвідомити свій сценарій життя. По-друге, треба розлучитися з однозначними установками. Потрібно нарешті зрозуміти, що варіантів безліч, можна бути терплячим, можна бути не терплячим і також знайти шлях до свободи. По-третє, розберіться у тому, які ваші дії є провокаторами? Тоді варто скласти свій список обмежень. Просто проаналізувавши ситуації, які повторюються, заборонити собі участь у певних ситуаціях. Також треба отримати дозвіл на зміни. Це схоже на диво, і здається, що з тебе зняли закляття. Правда, зняти сценарну програму може не тільки терапевт, а хтось зі значущих людей: вчитель, тренер, друг! Звичайно, ці сценарії тримають нас міцно, але ми дорослі люди, і можемо їх змінювати.

Читайте також: "Перетворіть вік на свого союзника": психологиня Наталя Підлісна про кризу середнього віку

Прямий ефір