Як війна змінює людей: розповідає психотерапевт Пилип Духлій

Пилип Духлій. Фото: kanaldom.tv

Журналіст Дмитро Слівний поспілкувався із директором інжинірингової школи, психотерапевтом Пилипом Духлієм, який долучився до лав ЗСУ. Він розповів, як на початку війни відбувалася підготовка мобілізованих, що відчував, коли вперше потрапив у зону бойових дій, та як психологічно повернутися у цивільне життя.  Про те, як війна змінює людей — військових і цивільних — дізнавайтеся у матеріалі "Ранку Вдома".

— Розкажіть, як ви долучилися до лав ЗСУ. 

— 25 лютого я вивіз на Західну Україну дітей і близьких. 28-го пішов у місцевий військкомат, мене відразу забрали. Знайомі привезли необхідні речі, в той же день я поїхав у навчальну частину. 

— Як на початку війни відбувалася підготовка мобілізованих? 

— Все було поспіхом. У моїй навчальній частині тренували розвідників. Я мав бути оператором РЛС в складі розвідгрупи. Підготовки було мало, тому що людей багато, а інструкторів не вистачало. Ми навіть не встигли постріляти на полігоні. Через два тижні нас розподілили по військовим бригадам і ще два тижні ми навчалися з ними. На їх полігоні я долучився до обслуги міномету. Проте через проблеми зі спиною мене перевели до зв'язківців. Тоді ми потрапили на Донецький напрямок, прямо на фронт.

— Якими були емоції? 

— Ми заїхали автобусами в зону бойових, навіть ще не дісталися своїх позицій, а нас обстріляли з міномета. На той момент ми були зовсім зелені, більше половини не служили. Автобус загорівся, четверо хлопців згоріли заживо, ще один загинув від зазнаних поранень. В перший же день ми втратили третину підрозділу. Було страшно. Чули виходи, чули приходи. Багато хлопців поотримували контузії. Один ледь розмовляє зараз.

— Які наслідки помічали після повернення з фронту? Як людина змінюється після війни?

— Був період адаптації 2-4 тижні. Повертатися до мирного життя важко. Дуже дратували відкриті ресторани, кафе. Мені знадобилося близько місяця, щоб усвідомити, що я вже цивільний і стати ним. Всі кажуть, що я віддалився, став відстороненим, тримаю дистанцію. Мені тепер важче зближатися з людьми, бо є підсвідоме побоювання, що завтра цієї людини може не бути. Спрацьовує захисний механізм.

— Чому деякі повертаються на фронт після одужання від поранень?

— У нас таких не було. Після поранень і я, і інші хлопці не горіли бажанням вертатися. У нас була бригада, набрана повністю з людей цивільних спеціальностей: водії, маляри, штукатури, охоронці, юристи, електрики і я — директор школи.

— Що зараз відбувається з психікою цивільних людей під час війни?

— Великий обсяг стресу, переживань, може бути ПТСР. Може зашкалювати рівень агресії, яку важко кудись направити, тому що ворога ж не видно. Мої клієнти тему війни на сеансах майже не піднімають. Ми більше про особисте говоримо, про стосунки, переживання.

— Розкажіть про великий проект, який ви зараз намагаєтеся реалізувати, і який стосується дітей, що залишилися без батьків.

— Ще будучи на фронті, я задумався над відкриттям школи для дітей, чиї батьки загинули через війну. Ми зараз шукаємо землю, потім будуть переговори зі спонсорами. Це буде школа з проживанням, але не інтернат — на канікули діти повертатимуться додому. Буде якась частина дітей, в яких є батьки. Їхнє фінансування покриє наші витрати на комунальні, зарплати викладачам тощо.

— Чи будуть якимось чином залучені державні органи влади? 

— Скоріше, лише місцеві органи, бо вони виділяють землю. Все ще в процесі, ми не знаємо, з ким домовимось. Школа буде на Західній Україні. Ми вже їздили і дивились на варіанти ділянок.

— Що найважче у роботі з дитиною, яка пережила стрес через війну?  

— Найважливіше — це терпіння у викладачів і персоналу. Дитина, яка пережила стрес, вимагає багато уваги та іншого ставлення. В неї можуть бути прояви агресії. Окрім терпіння важлива любов, увага, турбота.

Читайте також: Як пережити втрату близьких людей — поради психологині Наталії Підлісної

Прямий ефір