Як не жити від зарплати до зарплати — поради фінансистки Юлії Баткалової

Юлія Баткалова. Фото: kanaldom.tv

Багато українців звертаються до кредитних послуг, коли їм не вистачає грошей. Але це робити треба правильно, інакше не всі вони будуть вигідними. Фінансистка, інвесторка Юлія Баткалова розповіла в ефірі програми "Ранок Вдома", що таке хороші та погані кредити, як вони можуть допомогти збільшити доходи, як користуватися кредитними картками та багато іншого. 

Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський.

— Зараз у багатьох людей скрутне становище, не вистачає грошей, тож вони звертаються за кредитом. Як розпізнати, де брати, де не брати?

— Дійсно, не всі кредити хороші. Хороші — це такі, які дозволяють нам або збільшити наші доходи або зменшити наші витрати. Наприклад, людина кожного дня їздить на робочі зустрічі на громадському транспорті і має час лише на дві зустрічі в день. Якщо вона розгляне варіант купити авто в кредит, це дасть можливість їздити на 5-10 зустрічей щодня. Тож можна збільшити у перспективі свій дохід. Так, деякий час треба буде погашати кредит за автівку, але за допомогою неї ж і буде швидше погашатись кредит. 

— А чи можна користуватися кредитною карткою не сплачуючи жодних відсотків?

— Можна. Якщо через місяць все повернути, наприклад. Майже кожен банк дає можливість користуватись кредитною карткою у пільговий період. Але цей період може бути різним: і місяць, і півтора. Я раджу, коли ви вже користуєтесь такою карткою, погашати кредит не наприкінці пільгового періоду, а хоча б за 5-10 днів до нього. Буває так, що гроші не одразу зараховуються у банк через свята або вихідні дні. Тоді почне нараховуватися відсоток.  

— Наскільки важливо в наших умовах мати кредитну історію? 

—  Існує бюро кредитних історій, де можна замовити свою виписку. Якщо в майбутньому людині потрібна буде сума в кредит, буде перевірятися ця кредитна історія.

— А якщо раніше не брали кредити, дадуть велику суму?

— Найголовніше для банку — аби все було добре в кредитній історії і щоб людина отримувала або регулярну зарплату або була підприємцем. Тобто щоб у неї був стабільний дохід.

— Багато людей беруть кредит готівкою на купівлю одягу, телефону, ноутбуків. Чи правильно це?

— Це погані кредити — такі, які просто витрачають наші кошти. Ми беремо чужі гроші, а віддаємо свої.

— Є такий кредит "оплата частинами". Чи є він безвідсотковим?

Він може бути безвідсотковим. Коли ми беремо щось у розстрочку, є три діючі особи. Перша – торгова точка, у який ми щось хочемо купити. Друга — банк, посередник, який цю розстрочку нам оформлює. І третя — ми. Потрібно розуміти, що банк завжди отримує свої відсотки. Але інколи, коли торгівельна точка підписує договір з банком, вона цю комісію може взяти на себе, і тоді нам відсотки платити не потрібно. Але навіть якщо ми не сплачуємо відсотки, потрібно порахувати, чи є комісія за видачу цієї розстрочки і чи є якісь списання за СМС-інформування. Тобто приховані комісії.

— Якщо говорити про більш коштовні придбання, як автомобіль чи квартира, чи є якісь особливості? Чи працює цей вид кредитування зараз? 

— Ці великі кредити завжди будуть заставними. Тобто поки ми виплачуємо, наша нерухомість, наприклад, буде під заставою у банку. Ми не можемо її перепродати, поки виплачуємо іпотеку, не можемо прописати туди людину. Дуже важливо враховувати, що не можна взяти всю суму. Якщо ви хочете купити квартиру за 100 000 доларів, повинні вже мати мінімум 50%, бо банк може запропонувати лише половину. 

Якщо казати про заставні кредити, там є завжди додаткові комісії і виплати. Буває так, що один банк вам запропонував під 10% річних, а інший — під 15%. Здається, що під 10% вигідніше, але не завжди. Окрім цієї фіксованої ставки ще може бути страхування, що є обов'язковим при основному кредиті. Це страхування і майна, і життя людини, яка взяла кредит. Це оформлення у нотаріуса договору. Буває ще й комісія за видачу цих грошей і комісія за те, що ви захочете достроково погасити кредит.  

Читайте також: Як навчити дітей поводитися з грошима — поради фінансистки Юлії Баткалової

Прямий ефір