Як навчити дітей поводитися з грошима — поради фінансистки Юлії Баткалової

Юлія Баткалова. Фото: kanaldom.tv

Фінансова грамотність надзвичайно важлива в сучасному світі. Як залучити до вивчення фінансової грамотності дітей, в які ігри грати з малюками, коли починати давати дітям кишенькові гроші та яку літературу читати. Про це і не тільки в програмі "Ранок Вдома" розповіла фінансистка, підприємиця та інвесторка Юлія Баткалова.

Ведучі — Лілія Ребрик та Костя Октябрський.

— Як залучити дітей до теми грошей і щоб їм це було цікаво?

— Відразу скажу, що все починається з нас — з дорослих. Ми є дуже важливим прикладом для наших діточок. Тому починаємо з себе.

Якщо дитинка маленька, ми можемо розповідати на власному прикладі, що я роблю з власними грошима, як я веду облік, наприклад.

Потім ми можемо грати у різні фінансові ігри. Їх дуже багато. Але я люблю дві такі ігри.

Перша — Cashflow, це настільна фінансова гра. Вона є для дітей різного віку — починаючи десь з п'яти років, а також для дорослих. Ця гра навчає дітей поводитись з грошима, зрозуміти, що таке гроші, що таке бюджет. Вона повчає і навчає, як можна заробляти.

Друга цікава гра — Alias, тут треба поясняти слова. Ми витягуємо карточку, на ній якесь слово, а ми повинні його правильно розповісти, пояснити, не називаючи самого слова.

— А яке відношення Alias має до фінансової грамотності?

Це дуже класна штука, бо її можуть робити самі батьки для своїх дітей. Тобто вони можуть зробити маленькі карточки та на кожній написати, наприклад: банк, гроші. Якісь легкі слова, які можна у такій грі пояснити нашим діткам.

— А чи є якась література про фінанси для дітей, орієнтована на дітей?

— Літератури дуже багато, але є декілька моїх улюблених книжок. Хочу їх також порадити.

Авторка Бодо Шефер. Книжка складається з двох частин — "Пес на ім'я Мані" та "Кіра та таємниця Бублика".

Вона спеціально для дітей, але я б радила також і дорослим. Ця книга як двері у фінансову грамотність. Там річ йде про дівчинку, яка спілкується зі своєю собакою, і собака допомагає поводженням з грошима. Книжка на легких прикладах навчає, що таке гроші, як поводитись з ними, як дитина може їх заробити. Там дуже яскраві та цікаві приклади, тому що це не теорія, а це вже практика і це дуже цікаво.

— Коли краще починати давати дітям гроші?

Я вважаю, що давати дітям кишенькові гроші можна вже з малечку.

— З двох років, з трьох?

— Кожні батьки дивляться на свою дитину і підбирають під неї. Але загалом десь з п'яти років вже можна. Вже можна давати якісь невеличкі суми та дивитись, як ваша дитина з ними поводиться. Хтось буде відкладати, накопичувати, хтось буде витрачати відразу все.

Коли дитина на щось збирає, помаленьку накопичує. Наприклад, на ролики. Звичайно ж батьківське серце інколи розривається, не витримує, дивлячись як вона складає ті папірці, чекає якогось свята, щоб їй подарували гроші. Ясна річ, що батьки, якщо мають можливість, кажуть: ну, давай я тобі куплю, а ти далі залишай гроші та збирай на ще щось, на велосипед. Чи правильно це? Чи все ж таки варто, щоб дитина ці гроші витратила, попрощалася з ними?

— Якщо дитина має мрію, вона на цю мрію збирає деякий час гроші, це велика ціль для неї. Я б радила дати дитині можливість витратити свої кошти, тому що вона дійсно збирала. А батьки можуть до цих роликів ще щось купити, наприклад, знаряддя якесь.

Але все ж таки реалізувати першу фінансову мрію маленької дитини — це дуже круто.

А як дитині можна заробляти кишенькові гроші? Бо напевно не правильно платити дитині за гарно виконані домашні завдання, чи за те, що вона помила посуд.

— Дійсно, дитина повинна розуміти, що робити якісь свої щоденні обов'язки — це нормально, це не повинно у неї асоціюватися із тим, що вона заробить гроші.

Але дитина може, наприклад, вигулювати сусідську собаку. Дитина взяла собаку, погуляла, заробила перші 10 гривень. І це дійсно її власні зароблені кошти.

Читайте також: Чи варто купувати долари та у що вкладати гроші — аналіз інвесторки Юлії Баткалової

Прямий ефір