Вперше за всю історію Кіпру: саме дітям з України дозволено навчатися онлайн у школах

Навчання на Кіпрі. Скріншот: kanaldom.tv

Багато українців, які разом із дітьми шкільного віку шукають захист від війни у країнах Європи, стикаються з однією освітньою проблемою. Дітям складно одночасно навчатися у місцевій школі за кордоном й при цьому опановувати українську освітню програму онлайн. Тому деякі країни йдуть назустріч запитам українців. Серед них — Кіпр. Цій темі присвячений сюжет "Ранку Вдома".

Загалом з 24 лютого до Кіпру приїхало близько 30 тисяч українців. Частина з них вже повернулася додому, а хтось поїхав далі. Втім, для багатьох біженців з України ця невелика острівна держава стала тимчасовою домівкою.

Щоб легалізуватися на Кіпрі, наші переселенці отримують тимчасовий захист. З ним можна вільно влаштовуватися на роботу, користуватися соціальним та медичним захистом, безплатно навчатися. Щоправда, це не стосується дитячих садочків. Державних тут немає, тільки приватні. Проте відвідувати їх не обов'язково.

"Садочків на Кіпрі багато. І грецькі, і англійські — тобто є вибір. Але й дітей багато. Ми менталітетом схожі. Кіпріоти мають такі ж сімейні цінності, як і ми. Вони люблять дітей, у них своїх багато діток, садочки переповнені, тож сюди треба записуватися завчасно. До того ж дитсадки платні, бо приватні", — розповідає засновниця та керівниця культурно-освітнього центру "Обійми"на Кіпрі Анна Сушко.

На Кіпріобов'язковою є шкільна освіта, але тільки до 15 років. Діти самі вирішують, чи продовжувати навчання. Для українців влада Кіпру зробила виключення. До місцевої школи можна не ходити, якщо діти продовжують навчання онлайн в українській.

"Законами Кіпру передбачено, що діти повинні відвідувати школу, тобто фізично перебувати у навчальному закладі. Але посольство України на Кіпрі досягло домовленості зі владою країни щодо навчання онлайн. Тобто вперше за всю історію існування Кіпру саме нашим дітям — українцям — дозволили навчатися онлайн", — пояснила Анна Сушко.

Щодо місцевих шкіл, то їх на Кіпрі є два види: державні та приватні. Державні —безплатні, а приватні — платні, але навчання там проходить за британською системою. У державних навчальних закладах навчають грецькою мовою, додатково вивчають англійську. А от приватні школи виключно англомовні, але з додатковим предметом — грецька мова, яку вивчають в обов'язковому порядку.

Спеціальних адаптаційних класів чи шкіл на Кіпрі для наших учнів немає. Навпаки українських діток намагаються якомога швидше інтегрувати до шкільного життя.

Слід зазначити, що багато дітей все ж продовжують навчання в українських школах і не відвідують місцеві. Інші пішли або до приватних шкіл, або до державних. Рівень освіти на Кіпрі досить високий. Визначити де навчають краще в приватній чи державній — неможливо.

Вищі навчальні заклади на Кіпрі — приватні та державні — готові приймати українців. Звісно ж умови вступу в кожному виші різні. Особливих стипендій для українців немає. Проте деякі заклади готові піти назустріч і дозволяють платити за навчання частинами.

Навчальний процес на Кіпрі неможливий без взаємопідтримки та допомоги. Вчителі ніколи не дозволять собі повчати школярів перед іншими, а про успіхи учнів, як й про невдачі, батькам говорять наодинці. Дітей на Кіпрі дуже люблять. Тому і прийняли наших з відкритими обіймами.

Ще про життя українців в інших країнах:

Прямий ефір