Як українські переселенці живуть в Австрії

В Австрії. Фото: kanaldom.tv

Австрія з початку повномасштабного вторгнення Росії прийняла понад 150 тисяч українських переселенців. Там облаштували безліч гуманітарних центрів, де допомагають українцям. Багато переселенців в Австрії отримали тимчасовий захист — блакитну карту. Вона дає право легально перебувати у країні протягом року, отримувати медичну допомогу та освіту.  Про це йдеться у сюжеті програми "Ранок Вдома".

Вікторія — репетиторка з англійської та німецької мов. Дівчина з батьками жила у Харкові, неподалік від центру.

"Ми з сусідами сиділи в підвалі під'їзду. Там дуже пильно і брудно, але було відчуття, що хоч якось безпечніше", — згадує вона перші дні війни. 

Коли почалося повномасштабне вторгнення, мама Вікторії перебувала за кордоном по роботі. Дівчина ж із батьком жили під обстрілами майже тиждень, і весь цей час вибухи майже не припинялися. Тікати з Харкова наважилася, коли неподалік від дому вибухнула будівля обласної адміністрації. Батько Вікторії залишився у родичів на заході України, а дівчина поїхала до Австрії. 

В Австрію прибуло понад 150 тисяч переселенців з України. Більшість із них отримали тимчасовий захист — "блакитну карту", як її називають місцеві. Вона дає право легально перебувати в країні протягом року. За потреби влада обіцяє продовжити дію картки. Документ надає українцям право на отримання медичної допомоги, відвідування школи тощо.

Вікторія разом із мамою орендують маленьку квартиру в Кірлінгу. До Відня на автобусі можна доїхати менш ніж за годину. Дівчина сподівається незабаром влаштуватися на роботу. Планує пройти курси медсестри і працювати помічницею в центрах, де перебувають люди з інвалідністю.

В Австрії, якщо українці самі орендують житло, влада компенсує частину грошей — 150 євро на одну людину або 300 євро на родину. Всі інші витрати переселенці оплачують самостійно. 

Багато українців живуть у соціальних квартирах. Це житло безкоштовне, але обирати його не можна — його надають волонтерські організації.

"Ви живете у багатокімнатних будинках чи готелях, може бути спільна ванна кімната чи кухня та з іншими родинами. Якщо ви відмовляєтесь від цього житла, то не маєте права на отримання іншого", — пояснює волонтер Ярослав Зорка, який допомагає українцям в Австрії.

Українці можуть розраховувати на фінансову допомогу. На харчування видають 215 євро на дорослу людину на місяць і 100 євро на дитину. З середини літа з'явилася ще одна виплата на дітей — від 114 до 165 євро на місяць.

Є допомога на купівлю одягу. Вона становить близько 150 євро, але не скрізь її можна отримати грошима. Часто на цю суму видають одяг зі складів. Є окрема допомога для школярів — батькам можуть виділити близько 200 євро. 

Тимчасовий захист надає українцям право на роботу, і багато компаній в Австрії охоче приймають наших переселенців. Тоді усі соціальні виплати анулюються. Але навіть мінімальна заробітна плата буде більшого розміру ніж соцдопомога. 

Українських дітей приймають до місцевих шкіл та садків. Для дорослих є багато мовних курсів, зазвичай вони безкоштовні.

Ще про життя українців в інших країнах:

Медіа-партнери
Прямий ефір