Повернення полонених: як працює Асоціація родин захисників "Азовсталі"

Хомерікі та Клемпоуз. Фото: kanaldom.tv

"Азовсталь" — це символ незламності Маріуполя та всього українського народу. У полон потрапило понад дві тисячі українських героїв і лише маленьку часину з них вдалося звільнити. Доля інших — невідома. Про захисників та їхні родини піклується держава, волонтери та Асоціація родин захисників "Азовсталі". Її співзасновниці Маріанна Хомерікі та Галина Клемпоуз розповіли про свою службу, допомогу військовополоненим та закликали усіх українців допомагати у цій нелегкій боротьбі. Більше про Асоціацію родин захисників "Азовсталі" дізнавайтеся у "Ранку Вдома".

Ведучі — Лілія Ребрик, Ірина Хоменко та Костя Октябрський.

Ви обидві ветеранки. Розкажіть про свій досвід служби?

Хомерікі: До 2021 року я служила в "Азові" та була пресофіцеркою полку. Підрозділ захищав Маріуполь, ми були на Світлодарській дузі.

Клемпоуз: Спочатку я волонтерила. У 2016 році вступила до лав "Правого сектору". Коли загинув мій побратим Василь Сліпак, ми всі, перебуваючи на Світлодарській дузі вирішили підписувати контракт і так потрапили в 54-ту бригаду ЗСУ. У 2018-му році я звільнилася з армії, але продовжила підтримувати добровольчий рух. Зараз маємо інші важливі справи тут в тилу.

— Як виникла ідея створити Асоціацію родин захисників "Азовсталі"?  Що вас пов'язує з героями "Азову"?

Клемпоуз: В полоні досі перебуває мій хлопець та мої побратими з 54-ї бригади. Коли ми вже знали, що є наказ виходу в полон, то ми зрозуміли, що треба об'єднуватися сім'ями, аби нагадувати світові про звільнення героїв. Я познайомилася з Катериною Прокопенко, ще до виходу "азовців". Коли вони вийшли, вона повідомила про те, що ми створюємо організацію для подальшої боротьби за наших хлопців і дівчат.

Хомерікі: Діяльність асоціації почалася першого червня, але родини почали організовуватися з березня-квітня 2022 року. Коли був наказ про вихід ми зрозуміли, що настав час офіційно реєструвати організацію, аби мати більше важелів впливу. Вже першого червня ми об'єднались офіційно. Відтоді почала існувати асоціація.

— Чим саме займається Асоціація родин захисників "Азовсталі"?

Клемпоуз: Ми прагнемо одного — повернути усіх оборонців "Азовсталі" в Україну. В нас є різні напрямки роботи, є проєктна діяльність. Один з проєктів — "Нарешті ти вдома". Ми готуємо бокси з речами першої потреби для хлопців і дівчат, які повертаються з полону. Більшість з них втратили в Маріуполі все. Тому їм треба навіть одяг та взуття. Наступний напрямок — допомога сім'ям загиблих захисників "Азовсталі". Зараз новорічні свята, тож ми зобов'язалися стати Святими Миколаями для діток полонених і загиблих "азовців", захисників Маріуполя. Звісно, ми ще й активно ведемо інформаційний напрямок. Після великого обміну у вересні багато хто вважав, що всіх оборонців "Азовсталі" обміняли. На жаль, це лише малесенька частинка. Бо в полон потрапили дві з половиною тисячі осіб.

Як можна допомогти вашій організації?

Хомерікі: Перше за все, необхідна інформаційна підтримка. Всякі репости у соцмережах дуже важливі, адже це бачить світ. Охочим допомогти — обов'язково виходити на мітинги. Зараз в Україні заборонені такі заходи, але їх організовують за кордоном — в Європі й Америці. Просимо долучатися. Звісно, необхідна матеріальна допомога. Бо дуже багато родин захисників втратили у Маріуполі все і ми намагаємось їм допомогти. Для цього потрібен ресурс.

Також цікаві гості "Ранку Вдома": Про службу в ЗСУ, роботу з пораненими та повернення на фронт: інтерв'ю з бойовою медикинею

Прямий ефір