Украина наш дом

Першу в історії двосторонніх відносин заяву щодо ключових питань погодили президент України та прем’єр-міністерка Швеції — деталі

Магдалена Андерссон та Володимир Зеленський. Скриншот відео: kanaldom.tv

Сьогодні, 4 липня, президент України Володимир Зеленський та прем’єр-міністерка Швеції Магдалена Андерссон погодили спільну заяву щодо ключових питань двосторонніх відносин. Це сталося під час перемовин, які відбулися у Києві, інформує "Дом" із посиланням на пресслужбу глави держави.

Вітаючи голову уряду Швеції в Києві, Зеленський зауважив, що цей її візит, перший візит до Києва, став надзвичайно символічним і результативним. За його словами, це перший такий документ в історії двосторонніх відносин. У спільній заяві зафіксовані ключові питання для обох держав. Зокрема, щодо оборонної співпраці, галузевого співробітництва у сферах атомної енергетики, енергоефективності, фінансової підтримки для України.

Також на перемовинах порушувалися питання щодо посилення санкцій проти Російської Федерації за війну, яку вона розв’язала на українській землі.

"Під час перемовин я поінформував пані Андерссон про ситуацію на передовій, про наявні загрози, дуже детально — про те, що нам вже вдалося на цьому життєво важливому для нас шляху звільнення нашої території від російських військових. Дякую за готовність підтримувати Україну й надалі", — сказав Зеленський.

Перед зустріччю Магдалена Андерссон відвідала райони Київської області, які були зруйновані російськими окупантами, і особисто побачила, якого масштабу зло принесла Росія на територію України.

"Разом з іншими цивілізованими учасниками міжнародної спільноти маємо зробити все необхідне, щоб притягнути до відповідальності всіх російських воєнних злочинців", — заявив Зеленський.

Сторони предметно обговорили й відбудову України. Президент висловив сподівання, що Швеція приєднається до цього процесу.

"Особливо я хотів би відзначити досвід Швеції в галузі енергозбереження, енергоефективності та в реалізації екологічного порядку денного, зокрема це стосується питання перероблення відходів. Я запросив Швецію долучитися до побудови таких нових сучасних заводів в Україні. Підготовка відповідних документів має невідкладно розпочатися на рівні наших урядів. Будемо чекати на підтримку цієї пропозиції з боку Швеції", — розповів глава держави.

За даними президента, 100 тисяч українських громадян перебувають у Швеції, і Швеція підтримує їх. Він висловив подяку Швеції за гуманітарну підтримку України та українців.

Своєю чергою Магдалена Андерссон зазначила, що її візит демонструє підтримку та солідарність Швеції з Українською державою та її народом у цей складний час. Вона повідомила про передачу президентові копії листа 1711 року, що зберігається у Державному архіві Швеції. У ньому Король Карл ХІІ дає настанови шведському послу в Константинополі визнати Запорозьку Січ як незалежну державу. За словами Магдалени Андерссон, ще на початку XVIII століття шведський Король був вражений козацькою демократією.

Андерссон також рішуче засудила злочини проти цивільного населення, зокрема дітей, та руйнування, заподіяні Україні, й зазначила, що дії Росії щодо блокування українських портів і Чорного моря підривають продовольчу безпеку України та світу.

"Російська агресія проти України має бути припинена. Росії не може бути дозволено досягати якихось цілей шляхом руйнування засад міжнародного права. Ми маємо далі підтримувати Україну, тиснути на Росію, зокрема санкціями, і наші зусилля мають тривати стільки, скільки потрібно", — заявила прем'єр-міністерка.

Андерссон привітала Україну зі здобуттям статусу кандидата в члени ЄС і зазначила, що послідовно підтримує проведення реформ у країні, які тривають навіть у такі складні часи.

"Я знаю, що те, що зруйнувала Росія, Україна відбудує. І ви будете в цьому не самі. Разом з рештою європейської родини ми братимемо активну участь у відбудові вашої прекрасної країни", — запевнила прем'єр-міністерка.

Читайте також: Війна — національна ідея РФ, національна ідея України — мир, — Зеленський

Як повідомлялося раніше, приєднання Швеції та Фінляндії до НАТО змінює картину російсько-української війни, оскільки є явний зв'язок між рішенням Фінляндії та Швеції стати членами Альянсу та цією війною.

На саміті НАТО, який відбувся 28-30 червня у Мадриді, Фінляндія та Швеція були офіційно запрошені до членів Північноатлантичного Альянсу, а це означає, що кордони НАТО розширюються та стають ближчими до Росії.

Прямий ефір