Перетворили автомийку на кухню: волонтери Житомирщини показали, як готують їжу для ЗСУ

Приготування консервів для військових. Фото: kanaldom.tv

У містечку Любар на Житомирщині українці переробили приміщення автомийки на волонтерську кухню. У цеху працює троє людей: директор мийки Володимир Пильгун займається організаційними питаннями та логістикою, а двоє його близьких товаришів відповідають за приготування консервів для військових. Цій історії присвячений сюжет "Ранок Вдома".

"Перше, що ми тут робили — коктейлі Молотова. Робили багато, розробляли рецепти і тут же, на імпровізованому полігоні, випробовували. Коли необхідності в коктейлях вже не було, почали варити "їжаки" для блокпостів", — згадує волонтер Володимир Пильгун.

З середини березня чоловіки почали виготовляти каші для захисників. Все необхідне для роботи обладнання шукали і купували самостійно. Наразі в цеху є холодильники, морозильна камера, столи для обробки мяса та фасування у банки. 

На початку виробництва до роботи долучилися всі друзі та знайомі. Коли процес налагодилося, в цеху залишилося працювати троє людей: директор мийки Володимир Пильгун займається організаційними питаннями та логістикою, а двоє його близьких товаришів готують консерви. Процес організували так, щоб кожен міг замінити іншого.

Спочатку інгредієнти для приготування консервів закупили на власні кошти. Пізніше до благодійної справи почали долучатися небайдужі, тому в залежності від продуктів змінювався і рецепт. Готують з гречки, пшеничної крупи, яловичини, свинини, курки. На імпровізованій кухні чоловіки роблять 240 обідів на день. 

"Це повноцінна тушонка, яка може стояти рік і навіть більше. Це аналог сухпайка. Якщо немає можливості розігріти, можна і холодним наїстися", — каже Володимир Пильгун.

Щоб збільшити виробництво і пришвидшити процес волонтери придбали ще один автоклав. Тепер обідів буде вдвічі більше. Чоловіки також встигають допомагати з ремонтом автомобілів для військових — працюють на всіх фронтах і зупинятися не збираються.

Читайте також: Готова пройти 95 кілометрів задля допомоги ЗСУ: історія найстаршої блогерки світу

Медіа-партнери
Прямий ефір