Ніхто не хоче бути адвокатом олігархів, — політолог

Андрей Золотарев. Скриншот видео: kanaldom.tv

Незважаючи на дискусію про необхідність переголосування за президентський законопроєкт №5599 "Про запобігання загрозам національній безпеці, пов'язаним із надмірним впливом осіб, які мають значну економічну або політичну вагу в суспільному житті (олігархів)", ініціатива буде реалізована. Таку думку у програмі "Украина на самом деле" телеканалу "Дом" висловив політолог Андрій Золотарьов.

Щоб усунути невідповідність між правками до законопроєкту, існує стаття 131 Регламенту ВР, нагадав експерт.

"На цей випадок є 131 стаття Регламенту, яка дозволяє усунути ось ці неузгодженості", — сказав Золотарьов.

Ініціатива спікера парламенту Дмитра Разумкова щодо того, що органом, який визначає олігархів і вносить їх до відповідного реєстру, має бути Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК), "створила проблему на рівному місці", вважає політолог.

"Що стосується подачі спікера щодо того, що НАЗК може вирішувати, хто олігарх, хто не олігарх, можливо, це такий хитрий тролінг від Дмитра Олександровича. Власне, він на рівному місці створив проблему", — зазначив Золотарьов.

Проте "червоних ліній" у дискусіях щодо документа глава українського парламенту не перетнув, зазначив експерт.

"Дмитро Олександрович — дуже розумна та прагматична людина. І в питанні щодо процедури розгляду цього закону він не перетнув червоних ліній, про які він знав. Ті червоні лінії, на які вказав президент. І я думаю, що в питанні підписання закону він не піде напролом. Думаю, що він його підпише", — уточнив Золотарьов.

Тим часом у реалізації президентської ініціативи не слід сумніватися, оскільки відкрита протидія законопроєкту по суті означає захист інтересів олігархів, наголосив експерт.

"Проте, як я до цього й казав, що не сумнівався, що закон буде ухвалено. Незважаючи на поправочний спам, незважаючи на таку приховану протидію, оскільки у відкриту йти проти цього закону — заняття політично збиткове. Бо ніхто не хоче виступати в ролі відкритих адвокатів олігархічного кооперативу", — пояснив Золотарьов.

Деолігархізація сприятиме підвищенню політичного іміджу президента Володимира Зеленського серед українців, переконаний політолог.

"Зрозуміло й інше. Те, що бали заробить президент. Бо олігархів у нас, м'яко кажучи, не люблять. Є речі, які критикуються експертним середовищем, в силу політичної ангажованості, якихось своїх інтересів, але громадська думка має зовсім іншу оцінку. Я часто наводжу приклад із "Великим будівництвом". Якщо ми дивимося моніторинг, різко збільшилася кількість негативних публікацій. Але відриваємо соціологію групи "Рейтинг", яка на цьому тижні оприлюднена: 82% українців бачать позитивні зміни. 36% пов'язують це із Зеленським. Так само і з цим законом. Я думаю, що бали Зеленський таки на ньому заробить", — деталізував Золотарьов.

Нагадаємо, Верховна Рада 1 липня в першому читанні прийняла законопроєкт про олігархів. 10 вересня Дмитро Разумков на прохання уповноваженої Верховної Ради з прав людини Людмили Денісової направив законопроєкт на експертизу до Європейської комісії "За демократію через право" (Венеціанська комісія).

23 вересня парламент ухвалив закон про олігархів у другому читанні та загалом. Глава фракції "Голос" Ярослав Железняк заявив, що під час голосування взяли до уваги одночасно три (396, 398, 406) поправки, які суперечать одна одній, і необхідно переголосування ст. 5 закону. Проте представник президента у КСУ Федір Веніславський повідомив, що закон не переголосовуватимуть, оскільки ст. 131 Регламенту дає змогу усунути протиріччя.

Читайте такожПроблема не в амбіціях: закон про олігархів обговорюємо з Оленою Мошенець

Прямий ефір