НАОНІ: як оркестр народних інструментів воює на мистецькому фронті

НАОНІ. Фото: kanaldom.tv

Національний академічний оркестр народних інструментів НАОНІ — провідний мистецький колектив України. За пів століття свого існування музиканти виступали на сценах понад 50 країн світу, а це тисячі концертів. Про те, як змінилась їхня творчість під час війни, роботу на культурному фронті та у ЗСУ у "Ранку Вдома" розповіли учасники НАОНІ — заслужені артисти України Володимир Овчарин та Андрій Вовчук, бандурист Георгій Матвіїв та диригент Олег Кунтий.

Ведучі — Лілія Ребрик та Костя Октябрський.

— Чим жив оркестр від початку повномасштабного вторгнення?

Кунтий: Насправді ця війна — це виклик і для культури. Як наші військові захищають нас фізично, від ворога, так ми захищаємо нашу культуру. Таких колективів, як НАОНІ, ніде у світі немає. Тож нам є чим зайнятись на культурному фронті. Деякі наші музиканти пішли на реальний фронт, ми підтримуємо з ними зв'язок і допомагаємо точково.

Місія НАОНІ зараз — збереження культури. Українська культура, вона в наших інструментах, вона в нашій мелодиці, в наших в традиціях. У нас понад 60 музикантів, це 60 бійців, які просто зараз захищають наш культурний фронт.

Ми працюємо у тих умовах, які є. Кожен музикант нашого колективу, він долає страх, відчай та зневіру і виходить на сцену.  Де б ми не виступали, чи перед військовим, чи перед біженцями, всюди з задоволенням граємо. Несемо нашу українську інструментальну культуру всюди, де можна.

Войчук: Під час Другої світової війни прем’єр-міністр Великої Британії Вінстон Черчилль відмовився від пропозиції одного з міністрів скоротити витрати на культуру заради оборони. "А за що ми тоді воюємо?", — спитав Черчилль. Попри все, наша культура повинна розвиватися. Навіть в умовах війни.

Усі ваші концерти мають благодійну складову. Кому насамперед допомагаєте?

Кунтий: Ми ж співпрацюємо з різними концертними організаціями й зібрані кошти переважно ідуть на ЗСУ. Також точково допомагаємо музикантам оркестру, які зараз у лавах Збройних сил воюють на фронті. Є й інші проєкти.

Де вас можна побачити й почути найближчим часом?

Кунтий: 16 лютого — Будинок архітектора. 17 лютого ми виїжджаємо в Полтаву. Там плануємо аж два концерти. Також у нас запланований тур західними областями України. Це кінець лютого та початок березня. Приблизно 8 березня ми плануємо закінчити цей тур. Є  пропозиції щодо концертів в інших регіонах, але в наших реаліях ми плануємо трошки меншими термінами, бо все може змінитися в будь-який момент.

Матвіїв: Мені випала честь представляти бандуру у Швеції, наприкінці лютого. Поїду від оркестру у Стокгольм. Це буде кілька концертів для біженців з України, благодійні виступи, де кошти збиратимемо на користь ЗСУ. Також гратиму зі шведським барабанщиком і композитором Пітером Данемо. Це буде два відділення української музики в джазовому стилі, а також моєї і його авторської музики.

Чи є така музика, котру не можуть виконати музиканти, які грають на народних українських інструментах?

Кунтий: Здається, що ні. Ми працювали з електронною музикою, діджеями, рок колективами, оперними співаками. Були колаборації З Олегом Скрипкою, з нами виступали Валерій Харчишин, Павло Зібров, Віктор Павлік, Христина Соловій, Kozak System, "Тік". Музиканти, які до нас приходять, потім починають цікавитися народними мотивами та навіть прагнуть опанувати українські народні інструменти.

Також цікаві гості "Ранку Вдома":

Прямий ефір