Які дрони застосовують на війні в Україні та в чому їхня відмінність — деталі від військового експерта

Безпілотник "Байрактар". Фото: mil.gov.ua

В межах російсько-української війни обома сторонами активно використовуються безпілотні літальні апарати (БПЛА). Особливістю цієї війни є те, що акцент робиться на дешеві дрони. Про це сьогодні, 30 квітня, в ефірі телемарафону "Говорить Україна" телеканалів "Дом" та UA розповів екскомандир роти батальйону "Айдар", директор Національного антарктичного наукового центру Євген Дикий.

Він зазначив, що спочатку бойові дрони активно використовувалися Заходом як спосіб зберегти життя військових.

"Там ідеологія яка: найдорожча залізяка не вартує життя навіть одного солдата. Тому величезні гроші вкладалися в розвиток саме технологій безпілотних літальних апаратів — розвідувальних, ударних, одноразових та багаторазових. До речі, крім літальних апаратів розвивали також і водні (морські) безпілотники, колісні сухопутні безпілотники. Тому що там ключова ідея — ми витратимо будь-які гроші на залізо, щоби зберегти життя", — сказав Дикий.

А за бойових дій за участю Росії на території колишнього Радянського Союзу підхід інший. Тут основна ставка робиться на найдешевші безпілотники.

"З простої причини — тут, по-перше, всі сторони конфлікту, м'яко кажучи, бідніші за Сполучені Штати, по-друге, цінність життя людини на пострадянському просторі куди нижча, ніж у Штатах. А вартість життя в Росії визначена ще за Петра I знаменитої фразою "Бабы еще нарожают", — пояснив експерт.

У нинішній російсько-українській війні використовуються і дорогі сучасні технології, але основний наголос все-таки робиться на те, щоб ці технології здешевити або замінити дешевшими варіантами.

"І це логічно і правильно. Практика проти російської агресії й Нагірного Карабаху, і війни в Україні показала, що краще мати тисячу дешевих дронів, ніж 10 наддорогих, дуже крутих БПЛА", — зазначив Дикий.

Росія також робить ставку саме на дешеві безпілотники "Орлан", але за документами вони не є настільки дешевими — так працює корупція в російській армії.

"Дивіться, реально звичайний дрон коштує 2-5 тис. дол., максимум — 10 тис. дол. Ось у нас, в Україні, він так і коштує. А в Росії за вартості 5-10 тис. дол. у паперах він проходить за 100 тис. дол. Ну, це така національна особливість саме російської армії", — навів приклад "айдарівець".

Для поразки техніки окупантів українська армія активно використовує турецькі безпілотники "Байрактар TB2" (Bayraktar TB2). Орієнтовна експортна вартість одного дрону — 5 млн дол. І за мірками безпілотників свого класу він вважається не дорогим.

"Наприклад, безпілотник "Ріпер" (Reaper) коштує 100 мільйонів. Сила "Байрактара" в тому, що за співвідношенням ціна-якість він є оптимальним на світовому ринку", — уточнив Дикий.

В Україні у боротьбі з окупантами є досвід використання навіть саморобних ударних дронів. Для таких цілей, наприклад, модернізували квадрокоптери Mavic-3, вартість яких менше ніж 80 тис. грн. До квадрокоптера прикріплюють підвіси й на 3D-принтері друкують "хвости" до боєприпасів. Хоч їх і називають міні-"Байрактарами", насправді ці дрони непорівнянні.

"Цей модернізований квадрокоптер нічого спільного не має із "Байрактором". Це абсолютно різні речі з погляду їхнього застосування. Ви ж не порівнюєте "Жигулі" з танком, хоч і той, і той їде. Але функції танка та функції "Жигулі" навіть на війні трохи різні. Модернізований Mavic-3 — це чудова партизанська іграшка. Це те, що треба особливо на окупованих територіях, те, що може сама собі наклепати тероборона. Тобто це, власне кажучи, аналог ручної гранати у піхотинців ", — схарактеризував військовий експерт.

"Байрактар" — це вже зовсім інша історія. Якщо проводити піхотну аналогію, це вже хороший сучасний танк, який здалеку працює знаряддям з усіма сучасними наведеннями та інше. Відповідно, і застосовуються Mavic-3 та "Байрактари" для різного", — додав він.

Особливість використання дронів у російсько-українській війні, що це не бойова зброя, а засіб наведення артилерії.

"Можна витрачати мільйони снарядів, щоб покрити просто якусь площу, і на ній не залишилося нічого живого і жодної будівлі, а можна наводити арту якнайточніше і витрачати мінімум снарядів, мінімум часу, швидко вразити саме ціль та мінімізувати руйнування. Ось саме це завдання вирішують дрони. Це стосується як російських "Орланів", так і всіх наших дронів", — пояснив Дикий.

Він зазначив, що ЗСУ навіть "Байрактари" загалом застосовують не як ударні дрони, таких застосувань не дуже багато.

"Ми за допомогою них заощаджуємо керовані бомби, кожна з яких коштує 40 тис. [дол.]. Тому в нашому випадку набагато більший ефект від "Байрактарів" як потужних розвідувальних дронів-навідників для артилерії. На жаль, російські "Орлани" свою роль дронів-навідників теж непогано виконують", — сказав експерт.

Але найближчим часом Україна за підтримки західних партнерів має розширити арсенал безпілотників за рахунок БПЛА, які використовуватимуться саме як зброя.

У цій лінійці ЗСУ важливо отримати дрони-камікадзе — одноразові американські "Свічблейди" (Switchblade).

"Це дуже перспективна річ, бо сила поразки у них як у гарного артилерійського снаряда, а точність влучення настільки висока, що навіть не знаю, з чим її порівняти. Тобто він прилітає саме туди, куди його посилаєш. У цьому плані цей дрон є унікальним", — розповів Дикий.

Також ЗСУ невдовзі можуть отримати американські ударні безпілотники MQ-9 Reaper, ефективність яких відрізняється від "Байракторів".

"Радіус дії є принципово іншим. "Байрактари" застосовуються нами на фронті та в ближньому тилу ворога. А ось "Ріпери" — це вже можливість вражати ціль на території Російської Федерації, це можливість вдарити по тилових ворожих об'єктах, таких як склади озброєння, аеродроми, з яких вилітають літаки, що бомблять нас, і так далі. Причому, вдарити, швидше за все, безкарно, тому що "Ріпер" літає дуже високо, для більшості російських систем ППО вони не те щоб недосяжні, просто на великій висоті це дуже малопомітна ціль, в яку треба ще влучити", — наголосив експерт.

Повна версія інтерв'ю: Війна дронів: нюанси застосування безпілотників у війні Росії проти України обговорюємо з військовим експертом

Прямий ефір