Украина наш дом

Змінити законопроєкт про перехідний період для Криму й ОРДЛО пропонує Венеційська комісія

Ілюстративне фото: Twitter

Законопроєкт про перехідний період для Криму й окремих районів Донецької та Луганської областей (ОРДЛО) рекомендує змінити Європейська комісія "За демократію через право" (Венеційська комісія). Про це повідомляє "Дом" із посиланням на висновки Венеціанської комісії.

Комісія зазначає, що законопроєкт "Про основи державної політики перехідного періоду", який пропонує врегулювання принципів держуправління і правосуддя на окупованих територіях під час процесу їх реінтеграції, пропонує створити тільки загальну правову межу для різних заходів перехідного періоду, через що чітко передбачити вплив цього закону в разі ухвалення не є можливим. Також ідеться про те, що документ містить багато "досить загальних і нечітких положень".

"У деяких випадках ці положення є, ймовірніше, політичним керівництвом, ніж нормативно-правовим актом. Річ у тому, що законодавства, що імплементує ці норми, ще не існує, що ускладнює оцінку законопроєкту", — йдеться у висновках.

Комісія також зазначила, що скасування низки нормативно-правових актів, як це передбачено чинним проєктом закону, створило б в Україні правовий вакуум щодо низки питань, насамперед щодо Автономної Республіки Крим та м. Севастополя.

"Крім того, деякі категорії осіб, безпосередньо пов'язані з законопроєктом, що переважно проживають в східних областях України та в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, могли мати досить обмежену можливість брати участь у цих консультаціях. Вкрай важливо залучати ці категорії до наступних обговорень, що стосуються як реалізації законопроєкту, так і ухвалення будь-яких інших юридичних актів, що доповнюють цей законопроєкт", — наголошено в документі.

Крім того, в рекомендаціях зазначено, що хоча проєкт закону оперує поняттями, звичними для міжнародного права (зокрема базові для закону поняття "перехідний період", "перехідне правосуддя" тощо), їхнє значення є значно вужчим, ніж те, що є звичайним для міжнародного права.

Венеційська комісія також рекомендувала:

  • узгодити з міжнародним правом положення про відповідальність за кримінальні злочини, вчинені у зв'язку з окупацією;
  • переглянути диференційоване ставлення до різних категорій злочинців;
  • звузити й уточнити положення про люстрацію;
  • чіткіше сформулювати положення конвалідації документів, виданих на тимчасово окупованих територіях, зокрема переглянути підхід у визнанні академічних сертифікатів, ступенів і звань.

Водночас у комісії розуміють прагнення української влади визначити правові основи перехідного періоду, а також визнають, що урядовий проєкт значною мірою ґрунтується на принципах міжнародного права і зважає на потреби вразливих груп товариств.

Читайте також: Люди мають знати, що буде далі, — законопроєкт про перехідне правосуддя прокоментував Яременко

Нагадаємо, 4 серпня Кабінет міністрів України ухвалив законопроєкт "Про основи державної політики перехідного періоду". Наступний крок — внесення законопроєкту на розгляд Верховної Ради. Про нюанси законопроєкту читайте тут.

Прямий ефір