Украина наш дом

Якщо олігархи підуть у тотальний наступ: перспективи деолігархізації аналізує Володимир Фесенко

Владимир Фесенко. Скриншот видео: kanaldom.tv

Комітет Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки рекомендував парламенту ухвалити законопроєкт №5599, відомий як "законопроєкт про олігархів". Проєкт закону можуть винести на голосування до зали вже наступного тижня. До другого читання з 1300 поправок, внесених народними депутатами, взяли лише 1%. Законопроєкт передбачає створення реєстру олігархів і визначає критерії, за якими їх можна туди вносити: вплив на політику, економіку та медіа.

Апарат Ради національної безпеки і оборони України (РНБО) створив систему моніторингу людей, які підпадуть під закон про олігархів після його ухвалення Верховною Радою. Система готова до застосування. Про це за підсумками засідання РНБО 17 вересня повідомив секретар РНБО Олексій Данілов.

Так, за його словами, розглядали питання щодо створення системи моніторингу за ситуацією, пов'язаною з ухваленням закону депутатами Верховної Ради під №5599, відомого як "законопроєкт про олігархів".

"Апарату РНБО було поставлено завдання розробити систему моніторингу. Ми сьогодні мали звіт про те, що в апараті РНБО розроблено та введено в експлуатацію в серпні 2021 року сучасну інформаційно-аналітичну систему головного інституційного центру нашої країни, яка має систему третього класу найвищого рівня складності, які зможуть у процесі своєї роботи здійснювати моніторинг усіх тих людей, які після ухвалення закону про олігархів у Верховній Раді мають бути під системою нашого моніторингу. Така система готова. Вона має три рівні роботи", — розповів Данілов.

Секретар РНБО додав, що ця система може працювати з документами:

  • відкритими;
  • для службового користування;
  • які мають гриф "таємно".

"Таких систем у нашій державі майже не існує. Це перша система, яка має таку розгалужену систему і має такий захист. Система побудована для того, щоб ми в разі ухвалення Верховною Радою закону одразу мали змогу відреагувати на всі ті питання, які перед нами буде ставити законодавець", — резюмував Олексій Данілов. 

Детальніше про майбутнє законопроєкту проти олігархів в Україні у програмі "Украина на самом деле" телеканалу "Дом" говоримо з політологом Володимиром Фесенком.

Ведуча програми — Альона Чорновол.

— Чому деолігархізацію вже називають головною подією цього політичного сезону?

— Тому що тема дуже актуальна. Навіть ще до появи законопроєкту про олігархів тема активно обговорювалася. Так, залишилися санкції проти окремих олігархів, особливо пов'язаних із Росією. Але коли з'явився сам законопроєкт, звісно, це викликало жваву дискусію. А зараз, коли справа наближається до утвердження законопроєкту, до другого читання, є опір. Ми бачимо ініціативу у направленні цього законопроєкту до Венеціанської комісії та спроби заблокувати або обкласти цей законопроєкт тисячею поправок. Це теж показник опору.

Але є і підготовка. Ось два індикатори того, що влада, президент, РНБО серйозно готуються до затвердження цього законопроєкту. По-перше, вже є рішення профільного парламентського комітету. Почекаємо вже на сам текст, що саме рекомендував комітет. Я так розумію, більшість поправок відхилили, але є і суттєві доповнення. Тому їх ще треба буде проаналізувати.

Ну, і, звісно, найсерйозніша новина — інформація РНБО після вчорашнього засідання про те, що з'явилася ось така інформаційно-аналітична система. Це, до речі, спростовує дуже незрозумілу версію, яку, до речі, поширюють противники проєкту. Що, мовляв, закон порожній, що він ні на що не спрямований, жодної серйозної загрози [для олігархів] не становить, що це імітація. А ми бачимо, що це не імітація, що триває дуже серйозна підготовка. Подивимося, як ця система запрацює.

Але я так розумію, що відслідковуватимуться транзакції. По-перше, оцінка ресурсів економічних тих людей, які можуть бути претендентами або вже є членами, фігурантами цього реєстру олігархів. Крім того, оцінюватиметься їхня прив'язка до політичних сил: є чи не є вони депутатами або Верховної Ради, або місцевих рад, чи обіймають ті чи інші посади у державній системі, а також участь у фінансуванні й, звісно, наявність засобу масової інформації. Є ще один такий специфічний елемент, який зазначений у законопроєкті. Це ступінь монополізації економічними структурами олігархів тих чи інших галузей. Ось це, напевно, найскладніше.

Тому, я думаю, що як інструмент інформаційно-аналітична система дійсно необхідна, щоб закон реально працював, щоб тут не було суб'єктивності.

— Які перспективи бачите у голосуванні за законопроєкт у другому читанні?

— Найголовніше, що й учорашнє рішення профільного комітету, й інформація від РНБО про створення ось цього інструмента інформаційно-аналітичної системи моніторингу олігархів — усе це свідчить про те, що законопроєкт про олігархів — це серйозно. Його розглядатимуть.

Я чому на цьому роблю акцент? Тому що було багато чуток, що, мовляв, це просто імітація, що для піару запустили цей законопроєкт, але ніхто його не має наміру розглядати, затверджувати як повноцінний закон. А ми бачимо, що підготовка відбувається. Законопроєкт розглядатимуть. Наступного пленарного тижня або пізніше — вже питання тактики. Але все серйозно.

Чи будуть голоси, це вже треба буде оцінювати у Верховній Раді. Але я нагадаю, що в першому читанні законопроєкт був проголосований, 275 депутатів тоді проголосували. Тому шанси на затвердження цього законопроєкту, звісно, є.

— А якщо монобільшість не підтримає законопроєкт у другому читанні та загалом? Чи може це свідчити про те, що незабаром розпуск Верховної Ради?

— Я думаю, що ситуація розвиватиметься все-таки інакше. По-перше, нагадаю, що в першому читанні не лише монобільшість підтримала. Точніше, не лише фракція "Слуга народу". Вони, до речі, підтримали абсолютною більшістю депутатів своєї фракції. Тобто якоїсь опозиції цього законопроєкту всередині цієї фракції немає. Є, звичайно, критики, є прихильники корекції деяких норм. Ми знаємо, що із секретарем РНБО Даніловим полемізував голова Верховної Ради Дмитро Разумков. Він теж висуванець "Слуги народу".

Тому певна полеміка була, але все-таки абсолютна більшість депутатів "Слуги народу" підтримують цей законопроєкт. Крім того, підтримала низка депутатів від інших фракцій і депутатських груп. Тому запас голосів є. Більш імовірно, що законопроєкт буде затверджений. Але якщо раптом дійсно "завалять" цей законопроєкт, тобто олігархи підуть, що називається, у тотальний наступ, створять широку олігархічну коаліцію проти цього законопроєкту, то тоді, думаю, не відразу може бути розпуск. Необов'язково розпуск. Це теж дуже умовний сценарій.

А ось президент може реалізувати те, що він обіцяв, — звернутися до народу. Тобто винести цю тему підтримки закону про олігархів на всенародний референдум. Ось це можливо. Я такий сценарій припускаю.

Прямий ефір