Дорога до ЄС українцям — за спрощеною процедурою: як працює "транспортний безвіз" та переваги (ВІДЕО)

Пункт пропуску "Краківець – Корчова". Фото: Facebook/Максим Козицький

Українські перевізники їздять до Європейського Союзу за спрощеною процедурою. Раніше для цього потрібно було отримувати спеціальні дозволи. А такий стан справ украй ускладнював логістику, адже перепусток на всіх не вистачало і перевізники втрачали доходи. Тепер працює "транспортний безвіз", "Дом".

На кордоні українські далекобійники стоять у чергах кілька днів. Сплять у машинах, про якісь зручності тільки мріють. Йде тиждень, щоб перетнути кордон ЄС і завезти товар. Донедавна простої на кордоні були не найбільшою проблемою. Головним лихом українських логістів були спеціальні дозволи на в'їзд. Раз на рік їх видавали європейські країни Україні, але їх вистачало лише на пів року роботи перевізників.

"Перевізник працював нормально в стандартному режимі пів року. Наступні пів року він починав шукати дозволи, знаходити лазівки, де це можна зробити. Перевізники українські закривалися, йшли за кордон, відкривали компанії за кордоном. Це приводило до того, що інвестиції, які повинні бути в Україні, виводилися туди", — розповів співвласник групи логістичних компаній Віктор Шевченко.

А з ними й мільйони доларів податків, які втрачав бюджет України. Але наприкінці червня ситуація кардинально змінилася. Запрацював "транспортний безвіз" і Україна стала на крок ближче до асоціації з Євросоюзом.

"Продовжуємо підтримувати ваші амбітні плани реформ, і робимо це зокрема і через торговельні заходи допомоги. Безпрецедентно у червні були прибрані усі митні тарифи на експорт України до ЄС. Початково це терміном на один рік, але це продовжуватиметься", — повідомив голова представництва Європейського Союзу в Україні Матті Маасікас.

Рішення ЄС перевізники називають великою перемогою над бюрократією, адже тепер можуть працювати без спеціальних дозволів.

"Ти можеш планувати від 1 січня до 31 грудня, чітко знати свій графік роботи на наступний рік. Ти можеш підписувати контракти на весь рік, не оглядаючись на те, чи щось буде", — каже співвласник групи логістичних компаній.

"Транспортний безвіз" допоможе знизити і ціни на товари в Україні, адже така стабільність дозволяє компаніям зменшити вартість послуг та налагодити процес роботи. Навіть за умов війни логістична галузь набирає обертів.

"Зараз можна сказати, що склад запрацював не в колишньому режимі, не на 100%, але вже в нас режим десь 60%, що ми працюємо вже в повному обсязі. Нині взагалі без проблем. Машини потрапляють вчасно на територію складу, відвантажуємо ми також їх і доставки теж. Все своєчасно", — розповіла завідувачка складського комплексу групи логістичних компаній Ірина Кацитадзе.

Тепер крок за Україною. Перевізники сподіваються, що держава запровадить систему електронної черги на кордонах, щоби водії не простоювали тижнями. Така система працює у всьому світі.

"Якщо у нас є електронна черга, то і митники бачать, коли буде в той чи інший день наплив на кордоні. Під'їхавши на кордон, ти зупинився, відпочив, взяв талончик і, не створюючи черги, розумієш, і можеш повідомити своєму замовнику, що я буду тоді-то, тоді-то", —  каже Віктор Шевченко.

"Транспортний безвіз" дозволить українським перевізникам остаточно інтегруватися до логістики Євросоюзу.

Читайте також: "Транспортний безвіз": коли запрацює повною мірою та які можливості надає — інтерв’ю з Мустафою Найємом

Як повідомлялося раніше, Україна та Європейський Союз підписали Угоду про вантажні перевезення автомобільним транспортом. Це так званий транспортний безвіз і ще один крок до фактичного членства в ЄС.

Прямий ефір