Украина наш дом

"Дана команда на ліквідацію незручних людей": зміну "влади" на окупованому Донбасі обговорюємо із правозахисником Павлом Лисянським

Павло Лисянський. Фото: kanaldom.tv

Кремль активно змінює лідерів так званих "Л/ДНР" на власних ставлеників. Незгодних — або до в'язниці, або ліквідують.

Як відбувається зміна "влади" на окупованих територіях Донбасу, наскільки Кремль просувається до проведення "референдумів" на решті захоплених територій — про це в ефірі телемарафону "Говорить Україна" телеканалів "Дом" та UA розповів правозахисник, засновник громадської організації "Східна правозахисна група" Павло Лисянський.

— Незважаючи на те, що ЗСУ поступово звільнюють Херсонську область, від планів щодо проведення "референдумів" у Кремлі не відмовляються. Чому?

— За моєю інформацією із Запорізької області, так званий "референдум" вони проводитимуть навіть раніше, ніж у Херсоні.

Річ у тому, що вся війна та ситуація в Україні пов'язана із внутрішньополітичними процесами Російської Федерації. І вони, найімовірніше, прив'язані до транзиту влади, який має бути у Росії 2023 року. Я так розумію, що дідуся Путіна, кривавого дідуся, хочуть провести, умовно кажучи, на пенсію. Тобто на іншу посаду зі статусом об'єднувача російських земель, творця Російської імперії чи Радянського Союзу 2.0. І їм життєво важливо виконати його хотілку щодо приєднання нових територій.

Відповідно, якщо цього не буде, то не буде і транзиту. А вони вже всі хочуть перерозподілу влади й хочуть, щоб на пост зайшли інші люди.

Вони також хочуть відтворити нову союзну державу між Росією та Білоруссю, яка на папері діє з 1998 року як наддержавна установа. Там є бюджет. У квітні на окуповану територію приїжджав Дмитро Мезенцев, секретар генеральної ради союзної держави, і привіз 3 млрд руб. (еквівалент 1,8 млрд грн, — ред.) на підтримку окупаційних адміністрацій.

Всі ці індикатори показують нам, що вони дуже хочуть анексувати територію, відтворити якусь імперію в малому форматі. І вони хотіли б більше територій окупувати, щоб виконати хотіння Путіна.

— Ви неодноразово повідомляли про зміну "влади" в "ДНР", що замість місцевих "міністрів" приходять росіяни. Щось аналогічне відбувається в "ЛНР"? І чи пов'язаний з цим недавній вибух у будинку, в якому в Алчевську мешкає "міністр закордонних справ ЛНР" Владислав Дейнего?

— Я можу підтвердити інформацію про Дейнего. 

Як роблять росіяни? Вони мають два методи зачистки — або вони ліквідують людину, або садять до в'язниці.

Візьмемо тих самих "перших осіб". [Перший "глава ДНР"] Олександра Захарченка було вбито. [Перший "глава ЛНР"] Ігор Плотницький зник. До Плотницького був ["народний губернатор Луганської області"] Валерій Болотов, який помер, сказали, що у нього щось із серцем (за іншою версією, Болотов у 2017 році був отруєний у Москві, що викликало зупинку серця, –– ред.).

Ось зараз у в'язниці на окупованій території Луганської області сидить такий сепаратистський політик — Павло Салахутдінов, колишній депутат міськради від "Партії регіонів", який після 2014 року став "депутатом" так званої "народної ради ЛНР". І ось зараз він там сидить. Його посадили російські спецслужби та не випускають.

Згадаймо також 2015 рік, колективну зачистку козацьких командирів:

  • отаман Павло Дрьомов (у грудні 2015 року підірваний у своєму автомобілі, –– ред.);
  • отаман Сергій Косогор із міста Хрустальний, до декомунізації — Красний Луч (Косогор був заарештований бойовиками Ігоря Плотницького у лютому 2015 року, потім, за деякими даними, він виїхав до Росії, –– ред.);
  • "комендант" Антрацита від козаків "Чорний" (справжнє ім'я Олександр Петрикін — заарештований у 2015 році "прокуратурою ЛНР" і засуджений у 2016 році "військовим судом ЛНР" до 12 років в'язниці, –– ред.);
  • "Бетмен" з Первомайська (справжнє ім'я Олександр Бєднов –– "ексміністр оборони ЛНР", убитий 1 січня 2015 року під час зіткнення з "прокуратурою ЛНР").

Такі люди їм не потрібні або просто стали незручними, або для когось необхідно звільнити місце.

Я зв'язався зі своїми джерелами на тимчасово окупованій території Луганської області, і мені справді підтвердили, що зараз готуються кадрові зміни у багатьох територіальних окупаційних адміністраціях, і є нові люди. І також готуються зміни у так званому "уряді ЛНР". Там "перший віцепрем'єр" уже росіянин.

Але як пояснити сепаратистам, зрадникам України, що вони більше не потрібні? Адже вони за 8 років теж фактично стали "елітою" там. Наприклад, той самий Дейнего, він через свого брата контролює бізнес, пов'язаний з металобрухтом в Алчевську. Тобто у них з'явилися гроші, у них з'явився якийсь вплив.

Дейнего досить видний сепаратист з погляду того, що він 8 років брав участь у Мінських переговорах як представник "ЛНР". Загалом у Російської Федерації до нього претензій не повинно бути з погляду виконання їхніх команд. Усе він виконував чітко. Тому таку людину можна прибрати лише ударом по будинку, де він живе, та звинуватити в цьому Україну.

Алчевськ –– це одне з центральних міст "ЛНР", там є металургійний комбінат, коксохімічний комбінат. Нині це все в занепаді. Проте це майданчик для заробляння грошей, відповідно, це місто цікаве багатьом сферам впливу в Російській Федерації. Тому такі люди, як Дейнего, які мають вплив на Алчевськ, повинні бути ліквідовані.

Мені підтвердили, що зараз дано команду на ліквідацію таких незручних людей, щоб розчистити місце для росіян.

Зверніть увагу, росіяни заходять до "республіки" на посади з проєкту куратора російської внутрішньої політики Сергія Кирієнка "Лідери Росії", це так званий їхній кадровий резерв. Це люди, яким пообіцяли, що в них будуть якісь посади. Але в Росії посад у них немає. І ось вони рвуть землю зубами, щоб зайти на ці кадрові сходи через "республіки". Їм байдуже, що там вибухає, бо в Росії вони ніякого майбутнього не мали. А тут їм дали шанс, і вони намагаються проявити себе.

–– "Референдум" готують і в окупованій Луганській області. Хоча там ще йдуть бойові дії на деяких ділянках. Є повідомлення, що там на "референдум" в окупованій Луганській області людей зазивають за їжу.

–– Так, вони діють через єдині гуманітарні штаби партії "Єдина Росія", які вони розгорнули на тимчасово окупованих територіях. І справді заманюють людей їжею. Але таке вже було. Наприклад, після вбивства Захарченка вони провели так звані "вибори глав республік", де обрали Пасічника та Пушиліна. То ось там безкоштовно роздавали картоплю. У місті робили замість 20 "виборчих дільниць" –– 3 і, відповідно, створювали ажіотаж і потім це поширювали. Ось такий прийом вони будуть використовувати й тут.

–– Ви також повідомляли, що керівна в РФ партія "Єдина Росія" поглинає головні ідеологічні рухи (партії) у "ЛНР" та "ДНР" –– "Мир Луганщині" та "Донецька республіка". А чи не спровокує це конфлікт між "елітами" так званих "Л/ДНР" та новими російськими кураторами?

— Є такий конфлікт. Вони одразу почали зачищати, ліквідувати. Треба розуміти, що наразі у "народній раді" "депутатів" від того ж "Миру Луганщині" чи "Донецької республіки" теж не буде більше. Замість них будуть інші.

Варто зазначити, що у "ДНР" та "ЛНР" не одна партія, а кілька. Наприклад, у "ЛНР" –– "Мир Луганщині", "Економічний союз", комуністи та хтось. У "ДНР" –– "Донецька республіка", "Вільний Донбас", знову ж таки комуністи та дрібніші рухи.

І вже є інформація, що Кремль вирішив у "Л/ДНР" зробити двопартійну систему, буде лише дві партії –– "Єдина Росія" та Комуністична партія РФ (КПРФ).

Ось представник КПРФ Казбек Тайсаєв постійно їздить на окуповану територію України. Вони вже створили в Донецьку первинну організацію КПРФ і вже навіть прийняли до неї нових членів. Тобто дивіться, що КПРФ поглинає в "республіках" комуністів, а "Єдина Росія" –– все інше.

І також ходять активні чутки, що Кремль готує двопартійну систему у всій Росії. Тобто буде "Єдина Росія" та комуністи. "Єдина Росія" забере собі 75% політсил, решту віддадуть комуністам. Тобто решти партій не буде.

Читайте також: Вибухи, фільтраційні табори та заміна "міністрів" на російських: про ситуацію в "Л/ДНР" говоримо з правозахисницею Вірою Ястребовою

Прямий ефір