Чим сучасна Росія схожа на нацистську Німеччину та СРСР — думка історика (ВІДЕО)

Ілюстративний колаж: apostrophe.ua

Росія копіює й тиражує найгірші стратегії та сценарії не лише нацистської Німеччини, але й СРСР. Таку думку сьогодні, 22 червня, в ефірі марафону "Говорить Україна" телеканалів  "Дом" та UA висловив доктор історичних наук, завідувач відділу Історії України періоду Другої світової війни Інституту історії України НАНУ Олександр Лисенко.

На його думку, спосіб політичного та військово-політичного мислення в Росії зав'язаний на старих стратегіях, вона повторює практично ті ж помилки, ті ж політичні канони, які сповідували тоталітарні режими.

"Демократія, якщо так можна сказати, воює трохи по-іншому, мислить по-іншому, чинить по-іншому", — зазначив історик.

Він навів кілька тез на підтвердження свого твердження.

"По-перше, Росія абсолютно ігнорує міжнародне право, правила ведення війни, положення Женевської та Гаазької конвенцій, які є обов'язковими для цивілізованих країн. По-друге, вона сповідує шовіністичну ідеологію, те ж, що сповідувала нацистська Німеччина, а потім і СРСР, де Сталін почав підіймати на висоту російський народ з 1943 року, запровадження різних нагород, військових звань ще раніше. А потім ця ієрархія народів, яка очолювала великий російський народ, — це ознаки націоналізму російського і шовінізму", — вважає Олександр Лисенко.

Крім того, на його думку, сучасна Росія використовує теорії та практики геноциду, які використовували й нацистська Німеччина, й Радянський Союз.

"До того ж Радянський Союз цю стратегію адресував своїм співгромадянам: кримським татарам, українцям, етнічним німцям, які населяли території Радянського Союзу та України. Потім можна говорити про стратегічну та оперативну некомпетентність. Те, як планувався похід на схід у Німеччині, і те, як планувалися операції радянського військово-політичного керівництва, свідчить, що вони були засновані на неточних прогнозах, на обліку неповної картини військово-економічного потенціалу, з одного боку — Радянського Союзу, з іншого боку — нацистської Німеччини", — пояснив Олександр Лисенко.

Також історик звернув увагу на військово-політичну недалекоглядність Берліна та Москви, які не змогли змоделювати розвиток ситуації в середній та у віддаленій перспективі, що призвело до катастрофічних поразок Червоної армії у 1941-1942 роках, та остаточної поразки нацистської Німеччини у 1944- 1945 року.

"І, нарешті, слід нагадати про повне зневажання прав людини обома державами та ігнорування самоцінності людського життя", — наголосив Лисенко.

Читайте також: Не все так райдужно: чи можливий над Росією трибунал, аналогічний Нюрнберзькому — думка історика

Прямий ефір