Життя після Ахметова: ситуація в "Добропіллявугілля" після повернення до держвласності

Компанія ДТЕК достроково повернула державі найбільше вугільне підприємство "Добропіллявугілля". Тепер вже на ДП "Добропіллявугілля-видобуток" — нове керівництво, а саме підприємство має увійти в нову компанію в складі "Центренерго". Причому саме "Центренерго" планують у 2021 році виставити на приватизацію.

Як змінилася ситуація на містоутворювальному підприємстві Добропілля, як повернення "Добропіллявугілля" до держвласності відбилося на гірниках і жителях міста, які перспективи вугільної галузі — аналізують журналісти програми "На самом деле: Донбасс" телеканалу "Дом".

Причини повернення — різні

У 2011 році компанія ДТЕК, що входить у бізнесструктуру Ріната Ахметова, отримала об'єднання "Добропіллявугілля" в оренду до 2060 року. Але через 10 років раптом розірвала договір. У січні цього року "Добропіллявугілля" повернули в держвласність.

При цьому шахти приносили прибуток, а інвестиції в підприємство сама ДТЕК оцінювала в 400 млн дол. Експерти називають кілька мотивів холдингу українського олігарха так оперативно позбутися від "Добропіллявугілля".

По-перше, якщо дохід "ДТЕК Добропіллявугілля" за 2019 рік оцінювался в 4,1-4,2 млрд грн, то минулий рік компанія завершила зі збитком в 550 млн грн. Всьому виною пандемія коронавірусу — на енергетичному ринку сталася криза, шахти були зупинені на три місяці, шахтарі страйкували.

По-друге, ціна оренди зросла у понад два рази. Менеджменту ДТЕК потрібно було шукати вихід із ситуації.

"ДТЕК скидає вугільні активи. Думаю, з метою переходу на нові прибутки в плані зеленої генерації або ще чогось. ДТЕК будь-які дії пов'язує зі своїм прибутком. Якщо їм було б це невигідно, то вони б цим не займалися", — вважає Володимир Орос, співзасновник організації Just Transition Alliance (Альянс справедливої трансформації), яка займається питанням реіндустріалізації вугільних районів Донецької області.

Тепер повернуте "Добропіллявугілля" і ще кілька рентабельних шахт планують об'єднати в держкомпанію, яка буде інтегрована в державну компанію "Центренерго" — головну претендентку на приватизацію у 2021 році. Таку ідею в листі до прем'єрміністра України Дениса Шмигаля, до речі, теж колишнього топменеджера ДТЕК, описав колишній генеральний директор "Добропіллявугілля" Олександр Чередниченко. І ось вже через менше ніж пів року — план на фінішній прямій. ДП "Добропіллявугілля-видобуток" до кінця березня має інтегруватися в структуру "Центренерго".

Читайте також: ДТЕК відмовилася від шахт "Добропіллявугілля": з'ясовуємо причини та наслідки

"Була постанова Кабміну №1215 про створення вертикально-інтегрованого державного підприємства за участі "Центренерго" й ефективних вугледобувних держпідприємств України. І ось під цю постанову було ухвалено рішення про повернення "Добропіллявугілля" з оренди до держвласності", — пояснює в. о. генерального директора ДП "Добропіллявугілля-видобуток" Олександр Коваль.

У постанові були прописані умови повернення "Добропіллявугілля":

  • вуглевидобуток не має припинятися;
  • ДТЕК має погасити всі борги по оренді — це 230 млн грн;
  • держава зобов'язалася викупити необхідне обладнання, його ціна — близько 400 млн грн.

Новим виконувачем обов'язків генерального директора "Добропіллявугілля-видобуток" став Олександр Коваль — один із колишніх керівників шахтами ДТЕК. Свою кар'єру в компанії Ахметова він не приховує, навпаки, дякує за досвід і запевняє, що він допоможе ефективно управляти вже державним підприємством.

Олександр Коваль

"Я з 2017 року не працюю в компанії ДТЕК. І компанія ДТЕК зараз не має ніякого відношення до ухвалення будь-яких управлінських, економічних, технічних рішень. Органом управління нашого ДП є Міністерство енергетики України", — запевняє Коваль.

Тепер ДТЕК заробляє на держпідприємстві

Однак ДТЕК продовжує заробляти на ДП "Добропіллявугілля-видобуток". Згідно з даними онлайнплатформи ProZorro, підприємство "Добропіллявугілля-видобуток" 16 лютого підписало контракт з "ДТЕК Павлоградвугілля" на 6 млн грн за оренду шахтного устаткування, встановленого в шахтах держкомпанії та необхідного для зміцнення вже прокладених лав.

"ДТЕК забрала те обладнання, яке нам було не потрібне. Тут було багато обладнання, яке відпрацювало свій ресурс і не підлягає капремонту. Було багато обладнання, матеріалів, які були не потрібні. ДТЕК забрала саме це", — каже в. о. гендиректора держпідприємства.

За словами Коваля, план видобутку у встановлених обсягах виконується, і це основний показник того, що на підприємстві всього вистачає.

Працівники ж підприємства говорять зворотне — обладнання не вистачає, матеріально-технічне постачання стало гірше.

"Лінолеум залишився, обладнання повивозили. Тобто забезпечення шахти — "нуль". Ні спецівки, нічого немає", — розповідає гірник.

Разом з обладнанням структури ДТЕК з кінця січня станом на лютий поставили на шахти Добропілля понад 3,4 млн кВт/год електроенергії на 7 млн грн.

Крім того, вугілля, що видобувається на шахтах Добропілля, потребує збагачення перед постачанням на ТЕЦ. А сама компанія "Добропіллявугілля" формує єдиний технологічний комплекс з центральною збагачувальною фабрикою "Добропільська", яка залишилася у ДТЕК. Держпідприємство вже уклало контракт з компанією Ахметова на рік на суму 201,4 млн грн.

"Ми вийшли на тендер через ProZorro, оголосили обсяги, оголосили свою вартість, і в результаті торгів з'явилися переможці. По шахті "Добропільській" — це ЦЗФ" Добропільська ", тому що вона є монополістом — ми безпосередньо пов'язані конвеєрними лініями й на іншу фабрику не можемо відвантажувати вугілля. Решту шахти збагачуємо в ТОВ "Збагачувач" — це ЦЗФ "Селідівська"", — деталізує Олександр Коваль.

Плюс соцоб'єкти

Разом із шахтами державі повернули й соціальні об'єкти, пов'язані з нею. Це санаторії, кафе, профілакторії.

"Від попереднього орендаря нам передано 6 об'єктів соцсфери — це бази відпочинку і наш профілакторій, який розташований в межах міста. Стан баз гнітючий", — говорить Коваль.

Сумний стан інфраструктури підтверджує і співзасновник Just Transition Alliance Володимир Орос.

"Ремонтно-механічний завод, який обслуговував шахти, в результаті розтягнули, й зараз там військова база. Те ж кафе "Золотий півник" було у робочому стані, а повернули його повністю розваленим. А ось стадіон і спорткомплекс — реконструювали коштом ДТЕК, хоча це й було прописано в договорі", — перерахував Орос.

Реакція жителів Добропілля

Самі співробітники шахт і жителі Добропілля неоднозначно оцінюють перехід містоутворювального підприємства до держвласності.

"Я працюю на ДП "Добропіллявугілля", вже позначилося — гроші не платять. ДТЕК не затримував. Я працював диспетчером на шахті "Алмазна" — не затримували. Зараз затримка є", — говорить співробітник підприємства.

"У мене дитина — студент, чим платити за навчання? Зарплати немає, одними обіцянками годують. Обіцяли 15 березня, 18-го, 19-го... Вчора був на роботі в третю зміну і нічого зрозумілого не сказали. Чекайте відповідь. Працюйте за безкоштовно", — обурений житель Добропілля.

"Думаю, життя не погіршиться. Навіть впевнений в цьому. Думаю, днями виплатять заборгованість — це тимчасові труднощі, пов'язані з перехідним періодом", — впевнений інший працівник.

Адміністрація підприємства заспокоює: більшості співробітників зарплата вже виплачена. Решті Міненерго незабаром перерахує на баланс шахти — план постачання вугілля виконаний.

"Міненерго затвердило наш фінансовий план, плани виробничого розвитку. Економіка підприємства балансує на поточний рік, ми маємо можливість інвестувати в капбудівництво та придбання нової техніки, обладнання, та однозначно, ми економічно маємо можливість виплачувати заробітну плату", — запевняє в. о. гендиректора ДП "Добропіллявугілля-видобуток" Олександр Коваль.

Трансформація вугільних підприємств

Разом із тим через 10 років уряд планує відмовитися від неприбуткових шахт. У розробці вже є Концепція трансформації вугільних регіонів України — до 2030 року будуть закриті всі нерентабельні шахти.

"Ця концепція вугільних підприємств і вугільного регіону в цілому передбачає м'який підхід. І не потрібно плутати слово "трансформація" з консервацією або закриттям. Насамперед — це рентабельні вугільні підприємства, які залишаються функціональними", — пояснив глава Донецької облдержадміністрації Павло Кириленко.

Трансформація вугільних регіонів — один із пріоритетів уряду.

"Державна стратегії регіонального розвитку на сім років передбачає конкретні дії та програму цих дій, які будуть фінансуватися, та які приведуть до кроків із трансформації вугільних регіонів", — доповнює міністр розвитку громад і територій України Олександр Чернишов.

Читайте також: Що передбачає трансформація вугільних регіонів України, повідомили в Мінрегіоні

У зв'язку з цим експерти припускають, що одна із причин повернення ДТЕК шахтного активу — щоб держава самостійно займалася консервуванням вугільних підприємств і перепрофілюванням шахтарів.

Проте, у ДП "Добропіллявугілля-видобуток" впевнені, що їхні шахти — серед перспективних.

"Запасів вугілля у "Добропіллявугілля-видобуток" — на понад 240 млн грн. Якщо ми видобуваємо на рік на 3-4 млн, то порахуйте, скільки років нам вистачить добувати це вугілля. Тому ми маємо найбільші перспективи для подальшої роботи", — говорить Олександр Коваль.

На думку керівництва держпідприємства і Міненерго, комплекс добропільських шахт, об'єднаний в одну систему з іншими рентабельними державними шахтами, дозволить Україні відмовитися від дотування вугільного сектора та забезпечити прибуткову та стабільну роботу держшахт.

"ДП" Добропіллявугілля-видобуток "є найпрогресивнішим державним підприємством, яке видобуває 42% від обсягу видобутку вугілля держпідприємств України. Тому ми рентабельні, економічно здатні працювати самостійно", — наголошує Олександр Коваль.

У Міненерго впевнені, що "Добропіллявугілля" зможе годувати державу як мінімум ще 10 років — видобуток буде, потреба у вугіллі — теж. Але в підсумку Україна націлена на декарбонізацію та відмову від теплової енергії до 2070 року — тоді всі шахти перестануть працювати.

"Є думка, але поки вона не сильно озвучена, що донори готують вливання в трансформацію вугільної промисловості й буквально вже цього року будуть якісь надходження, і можливо якісь заводи почнуть будувати шахтам на заміну", — анонсував Володимир Орос.

Вже зараз потрібно думати над новими робочими місцями, трансформацією місцевої економіки, розвитком малого бізнесу — це все процес поступовий. Жителі шахтних міст повинні бути впевнені, що в майбутньому у них буде робота, а регіон не стане порожнім і безнадійним.

Медіа-партнери
Прямий ефір