Жителі РФ звикли до криз, і цю кризу вони сприймають як чергову, — російський економіст

У Москві. Фото: headtopics.com

Важко сказати, як довго РФ зможе приховувати справжній стан справ економіки. Наприклад, Радянський Союз успішно приховував це десятиліттями. Про це сьогодні, 3 липня, в ефірі марафону "Говорить Україна" телеканалів "Дом" та UA розповів російський економіст, доцент Інституту суспільних наук Російської академії народного господарства та державної служби Микола Кульбака.

"Тим більше, що переважній більшості населення Росії не дуже цікаві ці звіти. Вони цікавляться, скоріше, своїм повсякденним життям. Тому я думаю, проблеми бачитимуть фахівці — що ситуація гірша, ніж вона показується. А більшість людей не буде на це звертати уваги ", — сказав Кульбака.

Він зазначив, що загалом росіяни не гостро відчувають різкого падіння економіки, відчуття йдуть точково.

"Поки що зараз складніше тим, хто потрапляє під скорочення, хто працював у галузях, де ситуація гірша, ніж в інших. Загалом, у середньому по країні поки все це не дуже помітно, тому тут реакція буде точковою, і наслідки будуть дуже точкові. Тобто для когось буде все дуже погано. Для більшості все зміниться не дуже”, — прокоментував економіст.

Але Росія в цілому продовжує триматися на експорті нафти та газу, навіть зниження постачань поки що істотно по економіці країни не вдарили. Бо частково експорт із Європи перебудували на інші країни.

"Є графік скорочення споживання російської нафти. Напевно, трохи легше відмовитися від російської нафти, ніж від російського газу. Ось із газом будуть значно більші проблеми. Думаю, що протягом року споживання російської нафти буде суттєво знижено в Європі, за винятком окремих країн чи окремих регіонів. Але, загалом, споживання буде знижено. І цей процес уже йде. Інша річ у тому, що воно буде повільним", — наголосив Кульбака.

Поки що неможливо точно спрогнозувати, скільки Росія зможе протриматися на тих запасах, які були зароблені, зокрема, за час повномасштабної війни проти України.

"Бо ми зараз поки не можемо прогнозувати швидкість, з якою Європа відмовлятиметься від російської нафти. Ми можемо прогнозувати лише частину. Також ми не можемо передбачити, як змінюватиметься обсяг податкових надходжень Росії, бо тут вступають міжгалузеві зв'язки. Тобто, як позначатиметься брак грошей у нафтовій галузі на споживання інших галузей по ланцюжку. Єдине можна сказати, що проблеми наростатимуть дуже повільно. Десь протягом року", — припустив експерт.

Кульбака наголостив, що такого рівня санкцій Росія не знала ніколи, тому не можна точно прогнозувати, як у відповідь поведеться економіка.

"Економісти спостерігають, наскільки дієвими будуть ці санкції. Спостерігають, звичайно, стиснувши зуби, але з величезним інтересом. Бо те, що відбувається зараз, раніше можна було собі уявити з великими труднощами. Тобто проводиться величезний експеримент із ухвалення санкцій і боротьби з санкціями. І як поведеться економіка, як поведуться люди, як відреагує вся ця система, сказати дуже складно", — зазначив він.

При цьому росіяни в пострадянську Росію звикли до різноманітних економічних криз.

"За останні 30 років росіяни звикли до регулярних криз. І цю кризу вони сприймають як чергову. Така фаталістична модель є у людей. Особливо у простих людей, які цікавляться ні статистикою, ні економікою, а живуть від зарплати до зарплати", — резюмував Кульбака.

Читайте також: У Путіна гроші не закінчаться: як падіння економіки РФ вплине на війну в Україні — думка російського економіста

Прямий ефір