Жителі Донбасу, які отримали компенсацію, зможуть у майбутньому звернутися за відшкодуванням шкоди за зруйноване майно, — суддя

Разрушенное в результате боевых действий жилье в Донецкой области. Фото: dn.gov.ua

Жителі Донбасу, житло яких було зруйновано внаслідок бойових дій, і які отримали виплату компенсації від держави, у майбутньому зможуть звернутися до суду і за відшкодуванням шкоди за зруйноване майно. Про це розповіла суддя Касаційного цивільного суду Верховного суду України Ольга Ступак, інформує "Дом" із посиланням на пресслужбу суду.

За її словами, на момент окупації АР Крим та початку бойових дій на Донбасі в Україні не було нормативного підґрунтя для вирішення спорів щодо відшкодування шкоди, спричиненої збройною агресією. Постраждалі громадяни зверталися до компетентних органів виконавчої влади, але, не отримавши належного захисту, подавали заяви до суду.

Так, за даними судді, найбільш численною була категорія спорів про відшкодування шкоди за зруйноване майно внаслідок бойових дій на сході України. Верховний суд розглянув понад 40 таких справ і визнав право громадян на компенсацію від держави.

Ступак зазначила, що йшлося саме про компенсацію, а не власне відшкодування шкоди, оскільки Суд констатував відсутність нормативного врегулювання процедури відшкодування, розроблення якої є позитивним обов’язком держави. Водночас Верховний суд постановив окрему ухвалу, в якій звернув увагу Кабінету міністрів України на необхідність розроблення такого механізму, і він був розроблений.

"Тому отримання компенсації не позбавляє постраждалих громадян у майбутньому звернутися до суду з вимогою про відшкодування шкоди за зруйноване майно", — сказала суддя КЦС ВС.

Зазначимо, що 2 вересня 2020 року український уряд ухвалив постанову, згідно з якою компенсацію за зруйноване на Донбасі житло можуть отримати його власники. Максимальна сума компенсації — 300 тис. грн.

Читайте також: Як отримати виплати за зруйноване житло на Донбасі: "5 вопросов на злобу дня" з юристом Михайлом Фоменком

Нагадаємо, раніше Ступак розповіла, що основною проблемою під час розгляду судових справ, пов’язаних із захистом прав внутрішньо переміщених осіб (ВПО) в Україні, залишається питання збору належних доказів. Ідеться про підтвердження певних фактів, наприклад, належності особі майна, що перебуває на тимчасово непідконтрольній уряду території, його руйнування та ступеня руйнування тощо.

Прямий ефір