Житло та можливості місцевих громад — як Україна розв'язує проблеми переселенців (ВІДЕО)

Иллюстративный скриншот видео: kanaldom.tv

В Україні 80 тис. переселенців донині не мають свого житла та потребують допомоги. На рік країна може забезпечити житлом близько тисячі сімей внутрішньо переміщених осіб (ВПО). Але цього недостатньо для того, щоб швидко закрити потреби всіх. Про це сьогодні, 30 вересня, йшлося на міжнародному форумі "Внутрішнє переміщення в Україні: сучасні виклики та перспективні рішення", повідомляє "Дом".

Зараз держава через різні житлові програми може вирішити "квартирне питання" для однієї тисячі сімей на рік. Але список можливостей розширюється. Наприклад, в 2021 році запустили програму пільгового іпотечного кредитування під 3% річних.

"Перша акція пройшла, перші люди вже отримали можливість скористатися цією програмою. Зараз йде документальне оформлення. І наступний етап — ми будемо, поки не виберемо всю суму грошей — близько 25 млн євро за міжурядовою угодою фонду KfW (Кредитна установа для відбудови, державний банк уряду ФРН, — ред.). І німецькі партнери дали нам оптимістичне розуміння, що після цієї вибірки вони нам будуть готові додати ще таку ж суму, відповідно, ми зможемо подвоїти цю програму", — повідомив віцепрем'єрміністр України — міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Олексій Резніков.

Житлове питання, як кажуть учасники міжнародного форуму, — не єдина проблема. Викликами для ВПО в Україні залишаються оформлення документів, отримання адміністративних послуг та державних виплат. За останні роки держава спростила доступ до таких послуг для цієї категорії громадян. Зокрема завдяки міжнародній співпраці в межах проєкту Ради Європи.

"Ми працюємо над цим проєктом від 2016 року, і вже отримали результати. Продовжуємо працювати над законодавчою базою. І нарешті, цифрові рішення, які допомагають звести воєдино всю інформацію про всіх ВПО та втрачене майно, а також відкрити таким людям доступ до розв'язання своїх проблем через цифрові сервіси", — розповів глава Офісу Ради Європи в Україні Стен Норлов.

Ще одна важлива частина проєкту Ради Європи — посилення ролі місцевої влади у розв'язанні проблем переселенців. Уродженка Донецька Анастасія Перепелиця, яка від 2014 року живе в Запоріжжі, разом з іншими активістами боролася за надання виборчого права таким, як вона. Вони домоглися свого — рік тому ВПО змогли голосувати на місцевих виборах.

"Важливо, щоб саме місцева влада мала можливість надавати допомогу переселенцям як своїм виборцям, для них це стало поштовхом. У Запоріжжі ми за пів року після виборів створили Раду ВПО, до якої входять активісти-переселенці та представники місцевої влади. Ми ініціювали внесення змін до програми соціального захисту, яка раніше не включала переселенців", — говорить активістка.

Як повідомлялося раніше, щоб зробити роботу ефективнішою, в Мінреінтеграції розробили нову Стратегію інтеграції ВПО. Проєкт документа вже пройшов слухання в урядовому комітеті та найближчими тижнями може бути ухвалений Кабінетом міністрів України.

Читайте також: Підсумки 30 вересня: меморандум про тарифи, проблеми переселенців та День усиновлення (ВІДЕО)

Нагадаємо, що тисячу квартир для переселенців побудують завдяки двом проєктам міжнародної співпраці — з Туреччиною та Міжнародною організацією міграції (МОМ). Житлове питання — головна проблема для людей, вимушених залишити свої будинки через збройну агресію Росії.

Медіа-партнери
Прямий ефір