Житло для ВПО та послуги на КПВВ: як Україна повертає людей — результати реінтеграції-2021 та плани (ВІДЕО)

КПВВ "Станиця Луганська". Фото: kanaldom.tv

Спрощення перетину лінії дотику, нові послуги на КПВВ (контрольних пунктах в'їзду-виїзду) для мешканців окупованих територій. А найголовніше — нове житло та компенсації за зруйноване для переселенців. Про те, як Україна повертає мешканців ОРДЛО і що збирається робити для цього у майбутньому, інформує "Дом".

Кілька десятків сімей у Луганській та Донецькій областях заселилися цього року у соціальне житло. Це люди, які були змушені залишити рідні будинки на тимчасово непідконтрольній Україні території. Одна з них — донеччанка Тамара Прозукіна. Про те, що в Краматорську зводиться новий будинок для внутрішньо переміщених осіб, жінка дізналася від друзів. Зібрала документи і вже місяць живе у новій квартирі — з ремонтом, меблями та побутовою технікою. З обов'язкових платежів — лише оплата комунальних послуг.

"Звичайно, зараз мені набагато легше оплачувати, я 1500 грн за оренду платила, тепер ці півтори тисячі залишаться в моєму сімейному бюджеті, — розповідає уродженка Донецька Тамара Прозукіна.

Цього ж року два будинки для внутрішньо переміщених осіб заселили і на Луганщині. У липні видали ключі від 19 однокімнатних квартир у Сєвєродонецьку.

"В Алчевську у мене розбили будинок. Хату розбили, жити було ніде. Я інвалід першої групи. На 85 році я побачив світло, людське світло. Я дякую всім", — каже уродженець тимчасово непідконтрольного Алчевська Володимир Шеховцов.

У Міністерстві з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України кажуть, що житла, як і раніше, потребують майже 90 % ВПО і обіцяють: 2022-й стане роком будівництва та реконструкції. У співпраці з міжнародними партнерами планують забезпечити дахом над головою ще 3 тис. сімей.

Також цього року понад 300 сімей Донецької області отримали компенсації за зруйноване внаслідок бойових дій житло. Загальна сума — 100 млн грн. Ця державна програма працює вже два роки.

Цього року було скасовано штрафи за в'їзд на підконтрольну Україні територію з боку Росії для мешканців ОРДЛО. Оскільки незаконні збройні формування (НЗФ) зі свого боку заблокували всі пункти пропуску, крім "Станиці Луганської" та частково "Новотроїцького", люди вимушено їздили через пункт пропуску "Мелове".

"Якщо тут у мене йде 2 години на дорогу, то там доба", — каже уродженець тимчасово непідконтрольного Алчевська Павло.

"Раніше громадян штрафували на суму від 1700 гривень до 5100 гривень. Наразі ці випадки є одиночними, оскільки від 24 липня 2021 року громадян України, які проживають на тимчасово непідконтрольних територіях, звільнили на гуманітарних підставах від адміністративних стягнень", — коментує пресофіцерка Луганського прикордонного загону Тетяна Літошко.

Із 30 грудня при перетині лінії зіткнення вже не потрібно встановлювати програму "Вдома". Також тепер безкоштовно прямо на КПВВ можна зробити тест на COVID-19. А на адміністративному кордоні із окупованим Кримом цього року з'явилися Центри надання адмінпослуг (ЦНАП). Тут кримчанам пропонують близько 100 видів послуг. Найпопулярніші — оформлення закордонного паспорта та ID-карток.

Із кінця листопада тут же розпочали і масову вакцинацію жителів Криму — перевіреними та схваленими у всьому світі препаратами. Усього ж за рік у двох Центрах на адмінкордоні надали понад 5 тис. послуг та 4 тис. консультацій.

З серпня цього року в Камишевасі Луганської області запрацювала нова 150-метрова телевежа. Вона може передавати сигнал у радіусі 50 км, покриваючи і тимчасово непідконтрольні Україні території.

"Нам потрібна реінтеграція тут і зараз. Ми розуміємо, що питання деокупації вирішиться можливо не цього року, і не наступного. Але коли ми говоримо про реінтеграцію, ми повинні говорити про тих людей, які сьогодні чекають, щоб держава була більш уважною, більш привітною і зробила так, щоб вони почували себе повноцінними громадянами. Навіть перебуваючи там", — наголошує віцепрем'єр-міністерка — міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук.

Читайте також: Підсумки 30 грудня: засідання РНБО, проміжні результати реінтеграції та Україна в "жовтій" зоні (ВІДЕО)

Медіа-партнери
Прямий ефір