"Жовтий" рівень тернебезпеки та нові тенденції порушення прав людини у Криму: інтерв'ю з Тамілою Ташевою

Окупований Крим. Фото: qha.com.ua

"Жовтий" рівень терористичної небезпеки запровадили на півночі окупованого Криму та у кількох регіонах Росії, що межують з Україною. Майже до кінця квітня він діятиме в Армянську, Джанкої, Керчі та ще чотирьох північних міських округах Криму. А також у Білгородській, Курській, Брянській та кількох районах Воронезької областей та Краснодарського краю РФ.

Що означає "жовтий" рівень, як він вплине на життя простих кримчан і які настрої зараз у Криму — в ефірі телемарафону "Говорить Україна" телеканалів "Дом" та UA говоримо із заступницею представника президента України в Автономній Республіці Крим Тамілою Ташевою.

— Які настрої зараз у Криму? Чи розуміють люди, що насправді відбувається?

— Окупаційні адміністрації або російська влада в Криму намагаються зомбувати населення, не давати адекватної інформації з екранів кримських окупаційних телеканалів, або блокувати отримання інформації з соціальних мереж тощо.

Але попри це, люди в Криму вже не можуть не помічати того, що відбувається. Коли в тебе на вулицях їздить військова техніка, її чимало. Коли цивільні лікарні використовуються для лікування поранених російських військових, яких завозять масово з території України. Коли морги переповнені. Коли ціни зростають… Це досить складно приховувати та не бачити. Відповідно, так, люди розуміють, що відбувається.

Частина людей не згодна і намагається чинити якийсь опір. Так, він не чисельний, але все одно люди виходять на одиночні акції протесту. Людей заарештовують, дають адміністративні штрафи чи адміністративні арешти у вигляді позбавлення волі на якусь кількість діб. Люди намагаються після цього залишати територію півострова.

Наприклад, нещодавно ми спілкувалися з активістом із Криму, який ще 24 лютого, у перший день війни, вийшов перед будівлею Верховної Ради Криму з плакатом: "Ні війні". Сфотографувався з ним і пішов на роботу. Наступного або того ж дня деякі люди в цивільному прийшли до будинку його матері, де чоловік був у гостях, схопили його і повезли "спілкуватися" до "МВС Криму". І цей активіст майже через два тижні залякувань з боку працівників "правоохоронних органів" виїхав з території півострова і зараз перебуває в одній із європейських країн.

І ця історія не поодинока. Тому люди хочуть і здійснюють такий опір, хоч і нечисельний.

— Починаючи з 2014 року, відкрито безліч кримінальних проваджень щодо порушення прав людини в Криму. Які нині, можливо, нові тенденції виявляються на півострові?

— Наприклад, із 1 квітня на території Криму, як і на території Російської Федерації, розпочався весняний "призов" до російської армії. За даними окупаційних адміністрацій, тільки в Севастополі "призвано" вже щонайменше 500 осіб.

А ми знаємо, що російських солдатів-строковиків відправляють на війну проти України. Є цьому підтвердження. Хоча згідно з російським законодавством, це заборонено, і російська влада каже, що ми цього не робимо, але факти є фактами. Про це свідчать і солдати, взяті в полон в Україні.

На території півострова ми фіксуємо похорон — було поховано вже 40 російських солдатів. З них, за нашою інформацією, щонайменше 25 осіб є громадянами України. Тобто уродженцями саме Криму. Частина з них перейшла у 2014 році на бік окупанта і почала служити в російській армії.

"Мобілізаційна кампанія" у Криму здійснюється досить активно. "Повістки" навіть надсилають хлопцям, які навчаються на підконтрольній Україні території, але до 24 лютого приїхали на півострів відвідати батьків, родичів. Їм теж надсилають "повістки", щоб вони з'явилися до "військкоматів".

Активно намагаються "призвати" кримських татар, щоб підтримати російський наратив про масову підтримку так званої "спецоперації" Російської Федерації — війни проти України.

— Запровадження "жовтого" рівня терористичної небезпеки, зокрема, в Криму — чого можна очікувати від Росії, чого варто побоюватись цивільному населенню?

— Терористична небезпека — Російська Федерація закидає Україні те, що сама планує зробити. Це і коли вони намагаються звинуватити Україну в застосуванні хімічної зброї проти своїх громадян на території Донецької та Луганської областей, певний елемент застосування такої зброї російськими військовими ми вже побачили в Маріуполі.

І коли РФ каже, що запроваджують цей так званий жовтий рівень тернебезпеки на 15 діб, то ми маємо на увазі, що будуть провокації з їхнього боку. І в будь-яких терористичних актах будуть звинувачені насамперед українські громадяни. Ми не виключаємо, що буде звинувачено громадян, які вимушено приїхали на територію півострова. Наприклад, як мешканці Херсонської області, для яких єдиний шлях виїзду з тимчасово окупованої частини своєї області — лише через Крим, а згодом через Росію до третіх країн. Або звинуватять тих жителів Маріуполя, частину яких незаконно вивезли на територію Криму.

Про це навіть говорять повідомлення, які окупаційні адміністрації розповсюдили на півострові — що жителям потрібно звертати увагу на людей, які одягнені не за сезоном. Або стежити за якимись валізами. Фактично натякаючи на те, що люди, які втекли від війни або яких насильно привезли, можуть бути звинувачені у проведенні якихось терористичних дій.

А це ми бачили упродовж 8 років тимчасово окупованого півострова. Коли, наприклад, першого заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Нарімана Джелялова звинуватили у диверсійних діях, які він нібито планував на території півострова. Можна назвати низку інших імен, коли кримських татар чи українців, які приїхали з материкової частини України до Криму, звинувачували потім у диверсійних чи терористичних актах. Це стандартна практика для Росії.

— А чи працює зараз якось українська сторона з міжнародними партнерами щодо фіксування пересування військової техніки в Криму, підготовки до терактів?

— Ми щотижня робимо короткі бріфи щодо ситуації на території півострова та розсилаємо їх українським компетентним органам, а англійською мовою розповсюджуємо нашим міжнародним партнерам. Ця інформація стосується різних аспектів життєдіяльності Криму в умовах повномасштабного вторгнення в Україну — і соціально-економічної ситуації, і ситуації з мілітаризацією півострова.

Ми неодноразово говорили, що Крим за останні 8 років став просто великою військовою базою. І вся територія Криму повністю мілітаризована. Ми бачимо велику кількість скупчення військової техніки, велику кількість військових. І власне Крим став однією з ключових точок, звідки йшов і продовжується напад на материкову Україну.

Тому так, Крим — це велика військова база. Це відбито у всіх кримських резолюціях Генеральної асамблеї ООН, остання з яких була проголосована у грудні торік. Тому міжнародні партнери досить добре обізнані щодо ситуації на території півострова, зокрема про ситуацію після 24 лютого.

Прямий ефір