Зеленський критикує не формат "Східного партнерства", а необхідність саміту в нинішніх умовах, — політолог щодо промови президента в Батумі

Ілюстративне фото: golos.ua

Президент України Володимир Зеленський у своєму виступі в Батумі критикував не сам формат об'єднання "Східне партнерство", а скептично поставився до його саміту, запланованого на грудень 2021 року. Таку думку в програмі "На самом деле" телеканалу "Дом" висловив старший науковий співробітник Національного інституту стратегічних досліджень Микола Замікула.

Політолог упевнений, що, заявляючи, що Україні необхідна консолідація зусиль Європи у протистоянні російській агресії, а не "саміт заради саміту", Зеленський не оскаржував формат, а позначив позицію своєї країни.

"І стосовно цього, можливо, саміт "Східного партнерства", який відбудеться наприкінці року, — на нього ми покладаємо певні надії. Президент Зеленський критично, можливо, виступив щодо цього саміту, але він же не критикує сам формат. Він "закинув вудку" та висловив позицію. Це позиція наших очікувань від цієї зустрічі. Тепер уже справа Європи — прислухатися, сформувати більш конструктивну позицію та дати нам якісь орієнтири", — зазначив Замікула.

Він уважає, що у формі нової, більш жорсткої риторики президент висловлює конструктивну позицію, лобіюючи просування України до Євросоюзу.

"Мені здається, що пан Зеленський посів правильну позицію. Хтось уважає, що вона надмірно агресивна щодо Європи, але мені здається, вона дуже конструктивна. Тобто Зеленський точно показує, що ми не стукаємо у двері, ми не "бідний родич" на кордонах Європи, ми є історично, географічно частиною Європи, це наша сутність, наше невід'ємне право — бути в Європейському Союзі. Розмова триває не про те, коли ми та як ми будемо в Європі (ми там будемо обов'язково), а про те, як нам допомогти завершити цей історичний шлях, який ніхто не має права заважати нам завершувати", — резюмував Замікула.

Читайте також: Міжнародна конференція в Батумі — підсумки візиту Зеленського до Грузії (ВІДЕО)

Нагадаємо, 19 липня в Батумі (Грузія) відбулася зустріч президента України Володимира Зеленського, президентки Молдови Майї Санду та президентки Грузії Саломе Зурабішвілі. Країни як асоційовані партнери ЄС створили нове об'єднання "Асоційоване тріо". Підсумком саміту стало підписання Батумської декларації з інтеграції трьох країн до ЄС.

Створення нового об'єднання Зеленський пояснив тим, що формат "Східного партнерства" (Азербайджан, Вірменія, Білорусь, Грузія, Молдова та Україна) з інтеграції до ЄС втратив свою вагу через відсутність змістових навантажень з боку Євросоюзу.

У своїй промові щодо грудневого саміту країн "Східного партнерства" Зеленський заявив, що така зустріч дуже важлива. Водночас продовжив, що "нам не потрібен саміт заради саміту", що через відсутність з боку Європейського Союзу стратегічного бачення цілей "Східного партнерства" "робить цей формат не таким предметним, напівживим", що Україна підтримуватиме ініціативу саміту "рівно настільки, наскільки вона сприятиме реалізації наших європейських устремлінь".

Медіа-партнери
Прямий ефір