Захист довкілля в Україні — плани та ініціативи: "5 вопросов на злобу дня" з екологом Інгою Малько

Иллюстративное фото: imrey.org

У Києві відбувся форум "Україна 30. Екологія". Основні питання заходу стосувалися захисту навколишнього середовища, охорони лісів, заощадження водних ресурсів.

Які пріоритетні екологічні питання сьогодні стоять перед Україною і що потрібно для їхнього вирішення, а також про те, як правильно займатися озелененням території — розповіла еколог Інга Малько в програмі "5 вопросов на злобу дня" телеканалу "Дом".

Ведучий — Олег Борисов.

— Президент Зеленський напередодні заявив про амбітні плани максимально озеленити територію України. Чи є в цьому потреба?

— Я брала участь у форумі "Україна 30. Екологія" і вважаю його дуже важливою, потрібною подією. На мою думку, починати потрібно з вирішення основних екологічних проблем, які стоять зараз перед нашою країною, і перед світом в цілому. Це, звичайно ж, адаптація до змін клімату. Ми знаємо, що кількість СO2 підвищується регулярно.

Також дуже важливими й актуальними є заходи, пов'язані з відходами. Щорічно, щомиті, щохвилини їхня кількість в країні збільшується. І зараз є дуже багато розроблених законопроєктів, які регламентують цю діяльність. І ми, екологічне співтовариство, дуже чекаємо якнайшвидшого їхнього ухвалення.

Це і законопроєкт № 2207-1-д, і низка інших документів. Також це заходи, пов'язані з нашими підприємствами, які вже застаріли. Їх потрібно переводити на енергозберігаючі технології. Наших автомобілістів також потрібно переводити на, скажімо так, електрокари та інші засоби пересування. Ті ж велосипеди, які тільки позитивно впливають на здоров'я людини.

Що стосується питань висадки лісів, то в усьому потрібен здоровий глузд і здоровий підхід. Звичайно ж, потрібно постійно проводити озеленення. Тому що, як і людина, так і дерево, воно має свій термін служби. І замість тих дерев, які гинуть, потрібно саджати нові.

Але, по-перше, потрібно обов'язково використовувати рідні види для нашої місцевості. Ось у нас є дуб звичайний черешчатий і дуб червоний. Так ось дуб звичайний — рідний вид. А дуб червоний — не наш. Він привезений і вже негативно впливає на екосистему, на біорізноманіття. Тому це перший момент: що посадити. І питання: де садити. Якщо це дерева біля магістралей, вулиць, то так. У парках — звичайно ж.

Але якщо це, наприклад, степи, або інші види, коли людина хоче зробити добру справу, бере і садить взагалі абсолютно інвазивні види в абсолютно недозволеному місці, то це приносить тільки шкоду. Тому давайте розуміти, що не кожна посадка — це добре.

Для цього є відповідні органи управління, комунальні підприємства, з якими потрібно всі подібні дії узгоджувати. Я, як людина, яка ініціювала і посадила понад 300 дерев, починала так само. Просто брала і йшла до парку, садила те, що мені хотілося. І я тепер розумію, що будь-яку дію потрібно узгоджувати. Щоб ваше дерево виросло, його мало посадити — за ним потрібно доглядати, поливати. І для цього комунальні служби, якщо ми говоримо про парк в межах міста, повинні його взяти на баланс.

Якщо говорити про територію лісу, захисні смуги, то це вже інша історія. Але щоб дерево прижилося — необхідно 3-4 роки регулярного догляду за ним. І звичайно, краще садити рослини великого розміру, вони мають більше шансів вирости.

— Куди звертатися людям за порадою та інформацією, якщо вони хочуть проявити ініціативу та посадити дерево?

— Якщо говорити про Київ, то потрібно звертатися, якщо йдеться про парки біля вашого будинку, у комунальні підприємства відповідного району, де ви живете, — Подільський, Шевченківський тощо. Вам підкажуть, де можна посадити. Комунальне об'єднання "Київзеленбуд" навіть зробило мапу, де можна висаджувати дерева. Але, відповідно, потрібно звернутися, щоб підказали, який вид дерева краще посадити, якого розміру, з яким охопленням стовбура. Якщо йдеться про прибудинкову територію, то питання потрібно вирішувати з правлінням ОСББ або з керівною компанією, яка доглядає і надає послуги для вашого будинку. Тоді у посадженого дерева буде більше шансів вижити й стати великим та гарним.

Кожне дерево дає нам кисень, поглинає CO2 і створює сприятливий мікроклімат. Зараз у нас достатньо жарко, і ми знаємо, якщо прийдемо до лісу, то температура в лісі буде на 2-3 градуси нижчою, ніж, скажімо, на жвавій магістралі. І там набагато приємніше перебувати. Тому важливо висаджувати дерева, і важливо їх зберігати. Це наша спадщина, скарб, який ми маємо зберігати. Адже чим кращий стан довкілля, тим краще наше з вами здоров'я. Зв'язок тут прямий. Тому дбайте про навколишнє середовище, ми таким чином продовжуємо власне життя, і життя своїх дітей. Тож кожен з нас має персональний інтерес у збереженні природи.

Прямий ефір