Запуск золотодобувної галузі в Україні: погляд інвестора

Фото: pexels.com

Автор: Джессіка Кейсі

20 січня 2021 року

Сьогодні в Україні перебуває в розробці тільки одне родовище золота — Мужіївське. Воно розташоване в західній частині Закарпаття недалеко від кордону з Угорщиною. За підрахунками експертів, поклади корисних копалин Мужіївського родовища оцінюються в приблизно 55 т золота і близько 1 млн т цинку та свинцю. Родовище наразі розробляє компанія Avellana Gold, заснована громадянином США Брайаном Севіджем (Brian Savage). Він працює в гірничодобувній промисловості з початку 1980-х років і почав кар'єру на рудниках ще під час навчання в університеті. Після отримання ступеня магістра Брайан Севідж фінансував золоті копальні на заході США, а потім розробляв проєкти в Казахстані, Росії та країнах Африки. Бізнесмен поділився своїм досвідом роботи в Україні, проблемами, з якими стикається компанія, і думками про інвестиційний клімат в країні.

Вибір країни для міжнародного інвестування

Помилково вважати, що інвестор вибирає інвестування в країну виключно на підставі її геологічного потенціалу. Існує низка факторів, включаючи діловий та політичний клімат, податковий режим, ліцензійні вимоги, доступність інформації та геологічний потенціал. Всі ці фактори разом узяті дають розуміння, куди інвестувати.

Однією з переваг інвестування в Україну, особливо в майнінг (видобуток копалин на шахтах, — ред.), є новизна галузі. Компанія Avellana Gold — одна з перших. Її шахта "Мужієво" розташована в добре відомій геологічній зоні Закарпаття. Тенденція видобутку в цьому регіоні дуже обнадійлива, і ще належить відкрити багато родовищ. Рудник Мужієво, на якому компанія працює з 2016 року, — історичний. Німці, турки й угорці протягом тривалого періоду історії намагалися добувати тут дорогоцінні метали.

Україна не є типовим об'єктом для інвестицій в гірничодобувну промисловість. Великі гірничодобувні та інші компанії стежать за тим, що робить Avellana Gold, щоб зрозуміти, з якими ризиками стикається компанія і як вона вирішує важкі ситуації. Зараз хороший час для циклу видобутку, ціни ростуть. Золото історично є "притулком" для інвестицій, особливо за часів невизначеності та нестабільності ринку. Ціни на метал високі, тому люди дуже зацікавлені в інвестуванні в гірничодобувний сектор, особливо в золото. Наразі хороший час для вкладення грошей в метал.

Україна має дуже багато перспектив. Стратегія компанії завжди полягала в тому, щоб запустити Мужієво й потім шукати інші можливості, будь то інші родовища золота, титану, літію або інших корисних копалин.

Досвід роботи в Україні

Люди зазвичай обходять стороною країну, від якої відчувають великий ризик. Україна раніше заслужила репутацію корумпованої країни й тому сприймається як місце з високим ступенем інвестиційного ризику. Найбільший ризик в Україні — це суди, де все ще дуже багато корупції, в основному на місцевому рівні.

Проте, на думку компанії, зараз саме час перебувати в Україні і запускати гірничодобувну промисловість поліметалів. У галузі дуже невелика конкуренція, а розташування родовища на заході України вигідне, оскільки воно далеко від конфлікту на сході.

У 2019 році компанія завершила будівництво нового заводу на цьому місці, але піддалася нападу з боку рейдерів. Ризик такого типу не очікувався, що стало можливим завдяки корумпованим судам нижчої інстанції. Але компанія боролася з ними у вищих судах.

Ситуація в Україні, хоч і повільно, але змінюється на краще. Досвід компанії в боротьбі з рейдерами — доказ того, що цей процес працює. Avellana Gold працювала з Офісом з просування інвестицій уряду України, UkraineInvest, European Business Association, US-Ukraine business council, British-Ukrainian Chamber of Commerce та іншими. Компанія звернулася до урядовців вищого рівня, щоб показати їм, у чому проблема; більшість із них визнали проблему і надали посильну допомогу. Після цього компанія дійшла до суду та виграла справу, застосувавши всі правові методи вирішення ситуації. Це показало, що державна та судова системи країни працюють.

Інше питання має екологічний аспект. В регіонах, де наша компанія починала свою діяльність, виникали серйозні питання з приводу екологічного збитку, нанесеного попередніми компаніями, які працювали на родовищі раніше. Вони залишили кілька сотень тис. т руди і відвалів, що містять метали, які потенційно можуть забруднити ґрунтові води в цьому районі. Щоб подолати історично сформовану екологічну проблему, Avellana Gold побудувала гравітаційну установку на родовищі Мужієво, щоб обробляти відвали, очищати їх від важких металів і перетворювати на чисту глину та пісок, які можна продавати як будівельні матеріали.

Короткострокові та довгострокові плани

Наразі компанія обробляє історичні дані буріння, завершила формування тривимірної моделі ресурсів і розробляє план життєвого циклу рудника, який націлений на 1 млн т підземного видобутку.

Перший етап основного проєкту — екологічний підпроєкт. Компанія має намір очистити звалища, залишені попередниками на цьому місці, а також створити меліоративний майданчик. Потужність гравітаційної фабрики становить від 200 000 до 300 000 т руди на рік. Переробний завод компанії буде використовуватися для утилізації існуючих відвалів, а також для переробки руди, яка буде залучена під час розвідки та будівництва нової підземної інфраструктури.

Після завершення екологічної частини компанія зосередиться на відновленні Мужіївського золотородовища та його підземних виробок. Переробний завод також буде модернізований або замінений заводом з більш високою продуктивністю.

Avellana Gold володіє ліцензією на видобуток на Мужіївському родовищі та ліцензіями на розвідку на сусідньому Берегівському родовищі й прилеглому Квасівському родовищі. Мужієво є найбільш вивченим з трьох, але два інших також мають перспективи видобутку, які будуть вивчатися паралельно.

Мужіївське родовище знаходиться на стадії початкової розробки і має економічний потенціал для переробки 500 000 т руди на рік і виробництва свинцевих і цинкових концентратів. У найближчі 3-5 років компанія хоче довести ресурсну базу інших родовищ і збільшити виробничі потужності до 1 млн т на рік.

Поліметали України: перспективи гірничодобувної галузі

Україна не дуже відома як місце видобутку корисних копалин. Багато країн мають більш тривалу історію видобутку корисних копалин, тому у них ширше коло кваліфікованих технічних фахівців. В Україні поки немає глибини технічної експертизи в цьому сегменті галузі. Проте видобуток корисних копалин в Україні підтримується на багатьох рівнях уряду.

Поки законодавство країни містить багато питань і вимагає обговорення. Свинцевий і цинковий концентрати, які компанія планує виробляти, матимуть певний зміст золота. Обмежень на продаж концентратів немає, але є певні вимоги до золота. Компанія повинна запропонувати золото Національному банку України за ринковою ціною, і банк вирішує, чи хоче він купувати і накопичувати золото.

Незважаючи на ці труднощі, українські родовища становлять інтерес для інших світових гравців. Наша компанія відзначає поліпшення інвестиційного клімату. Судова система поліпшується. Вплив людей у владі не здається таким сильним, як було в минулому, і це добре, оскільки означає, що інститути (держави, — ред.) і уряд стають сильнішими. Суди стають незалежнішими, а верховенство закону — таким, яке більше поважають. Сподіваюся, тиск з метою реформування судів залишиться пріоритетом, і Україна отримає справедливу судову систему. Інвестори не будуть вкладати гроші туди, де будь-хто може купити рішення суду та забрати свій актив.

Країні необхідно залучити більш дрібні, так звані молоді компанії, які готові ризикнути, досліджуючи та розвиваючи проєкти, і відкриваючи шлях для більших гравців. В остаточному підсумку, вся справа в тому, щоб країна йшла в ногу з реформами і стала дружньою для гірничодобувної галузі. Прозоре бізнессередовище — єдина умова, необхідна для того, щоб Україна стала однією з найсильніших гірничодобувних країн Європи. 

За матеріалами Global Mining Review

Прямий ефір