Запуск із мису Канаверал, управління — з Хмельниччини: як "Січ" виводили на орбіту (ФОТО, ВІДЕО)

В КБ "Південне" під час запуску. Фото: kanaldom.tv

З мису Канаверал у США сьогодні, 13 січня, у космос запустили космічний апарат "Січ-2-30". Центр Управління супутником розташований у селі Залісці на Хмельниччині — саме звідси дають йому команди. За стартом ракети-носія Falcon 9 та виведенням супутника на орбіту в прямому ефірі стежили і його творці — інженери та конструктори державного підприємства "Конструкторське бюро "Південне" у Дніпрі, повідомляє "Дом".

Один із тих, хто з Хмельниччини управлятиме супутником, — старший інженер лабораторії управління Центру управління польотами Дмитро Горянов.

"Підготовка до запуску відбувалася не один місяць. Процес дуже тривалий, серйозний. Тому що сам Центр управління польотами, вся чергова зміна має діяти як один цілісний організм. Повинні ухвалювати рішення буквально за секунди. Між командами управління затримка 30 секунд, 10 секунд. І треба в цей час, якщо щось пішло не так, ухвалити оперативно рішення: яку команду подати, щоб вона встигла пройти", — розповідає старший інженер.

Персонал Центру управління польотами, звісно, хвилювався.

"Переживання присутні, але всі готові, всі впевнені у виконанні завдання", — каже Горянов.

Подію можна назвати історичною — востаннє Україна запускала супутник понад 10 років тому — у серпні 2011 року. Тоді його запускали з Росії. Щоправда, вже у грудні 2012-го зв'язок із ним було втрачено.

Новий супутник "Січ-2-30" — названий на честь 30-річчя незалежності України — виготовлений Конструкторським бюро "Південне", яке розташоване у місті Дніпро. Проте запустити його з України було неможливо — дуже густонаселена країна.

За стартом ракети зі спутником у тиші стежили його творці.

У КБ "Південне" під час запуску. Фото: kanaldom.tv

"У "Південному" у нас традиційно — ідеальна тиша. Безумовно, є напруга, техніка дуже складна", — каже перший заступник генерального директора державного підприємства "Конструкторське бюро "Південне" Михайло Бондар.

"Січ-2-30" став першим космічним апаратом, виготовленим в Україні за останні 10 років. Над його створенням працювали кілька сотень людей. Комплектуючі робили на десятках українських підприємств. У підсумку отримали супутник для дистанційного зондування землі.

У КБ "Південне" під час запуску. Фото: kanaldom.tv

"Його основне призначення — отримання знімків земної поверхні у видимому діапазоні. Знімки використовуються в найрізноманітніших галузях народного господарства. Від сільського господарства, будівництва, надзвичайних ситуацій та до вирішення завдань обороноздатності країни", — коментує заступник головного конструктора з розробки космічних апаратів КБ "Південне" Юрій Шовкопляс.

Проектувати "Січ-2-30 розпочали 10 років тому. Але через відсутність фінансування роботи призупинили. Відновили їх лише 2017-го за кошти підприємства. Весь минулий рік пішов на виготовлення, збирання та випробування.

"Минулого року ми отримали допомогу від держави у створенні цього космічного апарату. Було прийнято досить важливі рішення, постанову Кабміну, яка дозволила нам завершити створення цього космічного апарату", — розповів генеральний директор КБ "Південне" Олександр Кушнарьов.

На орбіту супутник вивела ракета-носій Falcon 9 Ілона Маска. Її висота — 70 метрів. На самому верху — у блоці корисного навантаження — містяться 105 супутників різних країн. Серед них — і український "Січ-2-30". Від розгінного блоку ракети він відділився майже через півтори години після старту. Саме на цей момент напружено чекали дніпровські конструктори.

У КБ "Південне" під час запуску. Фото: kanaldom.tv

Перший сигнал від українського супутника в центрі управління польотами, розташованому в Хмельницькій області, отримали ще через півтори години після виходу на орбіту. І це — лише початок створення української космічної системи, кажуть українські конструктори. У її складі будуть 8 різних супутників.

Читайте також: Підсумки 13 січня: дипломатичні консультації у Відні, "Січ" на орбіті та Маланка (ВІДЕО)

Нагадаємо, запуск українського супутника здійснили зі стартового комплексу на базі Військово-повітряних сил США на мисі Канаверал (Флорида, США). Супутник, створений у рамках Національної космічної програми Державного космічного агентства України, запустила компанія Ілона Маска SpaceX. Його вивела на орбіту ракета Falcon 9. Супутник "Січ-2-30" виготовлений державним підприємством "Конструкторське бюро "Південне" у Дніпрі для моніторингу використання земель, рослинності, лісових та водних ресурсів, ліквідації наслідків стихійного лиха. Також з його допомогою можна отримувати дані про створення інженерних споруд, переміщення військової техніки та кораблів. Супутник дозволяє отримати цифрові фотографії поверхні Землі у видимому та ближньому інфрачервоному діапазонах.

Читайте також: "Стежив, затамувавши подих": Зеленський подякував українським фахівцям за супутник в космосі

Прямий ефір