Запорізька АЕС: на що Україна чекає від місії МАГАТЕ (ВІДЕО)

Запорізька АЕС. Фото: gur.gov.ua

Окупація Енергодару та самої території Запорізької АЕС вже 5 місяців піддає ризику всю Європу. Російські військові розмістили на станції зброю, техніку та вибухівку. Внаслідок періодичних обстрілів вже пошкоджено інфраструктуру станції, існують ризики витоку водню та розпилення радіоактивних речовин. Попри це, український персонал АЕС продовжує працювати та докладати всіх зусиль, щоб забезпечити ядерну та радіаційну безпеку, а також при необхідності ліквідувати наслідки пошкоджень, інформує "Дом".

Десять жителів Енергодару, серед яких четверо співробітників Запорізької атомної електростанції, зазнали поранень через обстріл житлових кварталів увечері в неділю, 28 серпня.

"Вибухи в центрі міста, прямо в місті. Цивільні машини, житловий район — все горить. Сьогоднішній "русский мир", — коментують подію місцеві жителі.

Москва в обстрілах Енергодару, як і у всіх попередніх обстрілах атомної станції та її інфраструктури, одразу звинуватила українських військових та західних союзників України.

"Сполучені Штати Америки та Англії повинні усвідомити, як спонсори тероризму, що якщо не припиняться постачання ракетно-артилерійського озброєння українським військовим, які безвідповідально обстрілюють атомний об'єкт, це призведе до катастрофи. Найбільшої катастрофи XXI століття", — висловився перший заступник керівника фракції партії "Единая Россия" в Держдумі РФ В'ячеслав Макаров.

В Офісі президента України, як і раніше, стверджують: Росія продовжує ядерний шантаж і, регулярно обстрілюючи Нікополь і Марганець, намагається створити видимість ударів у відповідь по Енергодару, які ніхто з боку українських військових не завдавав.

"Вони провокують і намагаються шантажувати світ. Обстрілюють Нікополь, Марганець і імітують відповідь Енергодару, хоча ведуть вогонь самостійно. Росія — держава — спонсор тероризму. Ядерний шантаж не повинен залишатися без відповіді", — написав керівник Офісу президента України Андрій Єрмак у Telegram.

Його радник Михайло Подоляк зазначив, що цинічні та системні обстріли Росією окупованого Енергодару — це організована кривава вистава, мета якої — залякати місцеве населення, звинуватити Збройні сили України та замаскувати свої "ядерні" злочини.

"Варварам байдуже, скільки людей убити заради пропагандистської картинки", — йдеться в повідомленні радника керівника Офісу президента України Михайла Подоляка у Twitter.

З кожним днем ​​повідомлення про ситуацію в Енергодарі та на Запорізькій АЕС викликали побоювання. І щойно МАГАТЕ заявило про рішення відвідати станцію, ситуація почала ще більше загострюватися. У результаті склад групи експертів було затверджено. Її очолив генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі, а також до неї увійдуть 13 фахівців з переважно нейтральних країн. До списку не потрапили представники США та Британії. Як повідомляється в регулярному звіті Інституту вивчення війни, Росія домоглася їх виключення, назвавши ці країни упередженими.

"Маніпуляції з громадянством інспекторів і нападки на "справедливість" інспекцій МАГАТЕ — це тактика, яку Іран вже давно використовує для приховування своїх перешкод інспекціям МАГАТЕ. До того ж російська окупаційна влада обмежує присутність українських співробітників на станції та збирає підписи мешканців Енергодару з вимогою припинити обстріли Запорізькій АЕС з боку українських військових, щоб пред'явити їх інспекторам МАГАТЕ", — йдеться у звіті Інституту вивчення війни.

Аналітики Інституту вивчення війни стверджують, що росіяни намагаються зробити все можливе, щоб перешкоджати місії МАГАТЕ на Запорізькій АЕС. Але інспекція Міжнародного агентства з атомної енергії ООН Запорізької атомної електростанції в Україні зможе дати гарантії ядерної безпеки країни, регіону та за його межами, упевнений президент Франції.

"По-перше, війна за жодних обставин не повинна підривати ядерну безпеку країни, регіону та всіх нас. Тому цивільна ядерна енергетика має бути повністю захищена. Така мета цієї місії, яка буде виконана дуже швидко, і для якої ми отримали гарантії безпеки зі сторони українців і росіян і, отже, зможемо розвернутися для виконання незалежної місії та допомогти захистити її. По-друге, цивільна ядерна енергетика не має бути інструментом війни, і тому суверенітет держав має поважатися щодо ядерних установок", — заявив президент Франції Еманюель Макрон.

Місія МАГАТЕ вже в дорозі.

"Цей день настав. Місія підтримки та допомоги Запорізької АЕС вже в дорозі. Ми повинні забезпечити безпеку найбільшого ядерного об'єкта України в Європі. Пишаюся тим, що очолив цю місію, яка буде на Запорізькій АЕС цього тижня", — написав Рафаель Гроссі у Twitter.

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба розказав, на що Україна чекає від місії.

"Ми очікуємо від місії чіткого викладу фактів порушень усіх протоколів ядерної безпеки. Ми знаємо, що Росія ставить під загрозу не лише Україну, а й увесь світ, наражаючи його на ризик ядерної катастрофи", — зазначив він.

Два енергоблоки Запорізької АЕС, підключені минулого тижня до мережі після аварійної зупинки, знову стабільно виробляють електроенергію для потреб України. Зауважень щодо роботи обладнання та систем безпеки у фахівців поки що немає. Але в Енергоатомі попереджають: через присутність на станції російських військових, їх зброї, техніки та вибухівки є серйозні ризики для безпечної роботи атомної електростанції.

Читайте також: Ядерні інспектори ООН прибули до Києва, далі вони вирушать на ЗАЕС, — CNN

Медіа-партнери
Прямий ефір