Заступник генсека ООН з політичних питань застерігає від "відступництва" в питанні України

Фото: yaledailynews.com

11 лютого 2021 року

Мир і безпека

Хоча припинення вогню на сході України призвело до значного скорочення жертв серед цивільного населення, загальна ситуація залишається крихкою, якщо не буде досягнуто прогресу в сфері безпеки та політики, повідомила в четвер Радбезу керівник політичного напряму ООН.

Заступник генерального секретаря Розмарі ДіКарло поінформувала послів, які зустрілися фактично з нагоди п'ятої річниці домовленостей про припинення бойових дій між урядовими силами України та проросійськими сепаратистами, відомими як Мінські домовленості-2.

"Немає причин для самозаспокоєння"

Припинення вогню, яке набрало чинності в липні минулого року, стало результатом зустрічі, що відбулася в грудні 2019 року між Францією, Німеччиною, Росією та Україною, і віталося генеральним секретарем ООН, який раніше закликав до глобального припинення вогню під час пандемії COVID-19.

ДіКарло назвала перемир'я довгоочікуваною подією, разом зі взаємним звільненням утримуваних осіб, але зазначила, що проблеми залишаються, зокрема з доставкою допомоги в умовах пандемії.

"Той факт, що режим припинення вогню в основному дотримується і обговорення тривають у встановлених форматах, не є приводом для самозаспокоєння. І це не заміна значного прогресу. Якщо переговори зайдуть в безвихідь, існує реальний ризик відкоту", — попередила вона.

Розмарі ДіКарло висловила стурбованість з приводу нещодавнього збільшення кількості інцидентів, пов'язаних з безпекою, уздовж лінії зіткнення, що розділяє територію, контрольовану урядом, і регіони, утримувані сепаратистами.

"Цю небезпечну тенденцію необхідно швидко повернути назад", — сказала вона.

Порушення тривають

За словами Халіта Чевіка, представника Організації з безпеки та співпраці в Європі (ОБСЄ), у якої є Спеціальна моніторингова місія в Україні, незважаючи на те, що після припинення вогню кількість порушень скоротилася, з часом його дотримання ослабло.

"Тим часом інші порушення тривали, незважаючи на зобов'язання сторін", — сказав Чевік, головний спостерігач Місії.

Сторони також домовлялися відкрити до листопада минулого року два нових контрольних пункти вздовж лінії зіткнення. Цей крок полегшив би доставку допомоги людям, які були відносно ізольовані, сказала Хайді Грау, спеціальний представник голови ОБСЄ.

"На жаль, через три місяці після запланованого відкриття обидва КПВВ залишаються закритими в односторонньому порядку, а переговори щодо технічних деталей тривають, — сказала вона. — І все ж я сподіваюся, що ці питання можуть бути вирішені та що контрольно-пропускні пункти відкриються найближчим часом".

COVID-19 і гуманітарні виклики

Гуманітарний доступ залишається серйозною проблемою на сході України, де понад 3,4 млн цивільних осіб, в основному жінки та люди похилого віку, як і раніше потребують постійної допомоги.

Пандемія тільки погіршила ситуацію: свобода пересування через лінію зіткнення ще більше обмежена. ДіКарло наголосила на необхідності дій з обох сторін.

"Ми закликаємо всіх впливових суб'єктів допомогти зняти необґрунтовані обмеження на свободу пересування через лінію дотику та забезпечити відкриття додаткових пунктів пропуску та в'їзду", — сказала вона.

За матеріалами United Nations

Прямий ефір