Залізницею зможемо вивозити лише одну п'яту обсягів, — Трофімцева про експорт зернових

Ілюстративне фото: ukrinform.ua

Поки Росія не розблокує морські порти в Україні, неможливо буде експортувати українську сільгосппродукцію в повному обсязі. Залізничними коліями можна вивезти лише одну п'яту необхідного обсягу. Про це сьогодні, 16 травня, в ефірі телемарафону "Говорить Україна" телеканалів "Дом" та UA розповіла в. о. міністерки аграрної політики та продовольства України (2019 р.), посол з особливих доручень Міністерства закордонних справ України Ольга Трофімцева.

Міжнародні партнери запропонували свої можливості щодо організації вивезення сільгосппродукції залізницею через кордон із Польщею.

"Європейський Союз шукає всі можливості, щоб і кількість вагонів збільшити, й спростити санітарні процедури на кордоні. Але без портів ми не зможемо вивезти ті обсяги, які ми робили раніше... Одну п'яту ми зможемо вивозити від того, що ми вивозили через наші порти", — сказала Трофімцева.

Залізниця з доставкою зерна до портів Європейського Союзу буде "частковим тимчасовим рішенням, але не порятунком".

"Наприклад, Канада готова надіслати свої кораблі до портів Європейського Союзу, Балтійського моря для вивезення українського зерна. Але річ у тому, що зерно спочатку потрібно довезти до цих портів залізничними шляхами, що набагато далі на відстані, ніж порти України. Це перший момент. Другий момент — буде подорожчання логістики, у будь-якому разі зерно буде дорожчим. Третій момент — низька пропускна спроможність залізниці для наших обсягів. Тому навіть якщо Канада зробить це, то це не розв'язує проблему обсягів необхідного постачання", — пояснила ексміністерка.

Тому розв'язання проблеми — лише розблокування українських портів. Навіть якщо Росія продовжуватиме війну, вивезення зернових з України могли б забезпечити міжнародні експортні конвої.

"Це надання конвоїв міжнародних організацій для комерційних судів, щоб дозволити їм виходити з українських портів із завантаженим зерном. Але заклики розблокувати порти та провести переговори з цього питання Росією ігноруються", — повідомила Трофімцева.

Неможливість постачати на світові ринки українську сільгосппродукцію вже призвело до дестабілізації продовольчої ситуації й в ООН вже серйозно обговорюють проблему голоду в окремих країнах.

"Чим далі затягується війна, тим складніше буде великим споживачам зернових. Вони мають кошти на закупівлю зернових, але товару на ринку недостатньо. А Україну не так просто замінити, неможливо взяти й збільшити в рази врожаї в інших країнах. І йдеться ж не тільки про споживання людьми, але, наприклад, кукурудза використовується для потреб тваринництва в Європейському Союзі, Китаї та інших країнах. Тому утворюватиметься дефіцит, як наслідок — зростання цін, і десь голод. І це буде передумовами політичних заворушень",— перелічила експертка.

Трофімцева наголосила, що самій Україні голод не загрожує.

"Бо ми завжди виробляли набагато більше, ніж нам потрібно самим. Тому ми будемо із хлібом, а ось що буде на світових ринках — це велике питання", — резюмувала вона.

Читайте також: Чотири морські порти закрила Україна — деталі

Нагадаємо, Україна є світовим лідером з виробництва та експорту соняшникової олії (1-е місце), ячменю (3-е місце), кукурудзі (4-е місце), пшениці (5-е місце). Від українських сільгосппостачання залежать 400 млн населення Землі.

Основні ринки постачання сільськогосподарської продукції з України — Північна Африка, Південно-Східна Азія, Близький Схід, Китай. Основний логістичний шлях експорту до цих регіонів — це порти Чорного моря. Але зараз вони повністю заблоковані російськими окупантами. Альтернативні варіанти вивезення не зможуть забезпечити попередній обсяг експорту.

Міжнародна організація продовольства вже офіційно заявила, що у 2022-2023 роках через російську агресію на світ чекає голод.

Читайте також: Якщо залізницею або через порти Балтії: альтернативні варіанти експорту зерна з України оцінив Пендзін

Прямий ефір