Закриття Чорнобильської АЕС та офіційні символи президента: 29 листопада в історії

Зустрічайте вівторок, 29 листопада, разом із "Ранком Вдома"! Про визначні події, міжнародні та українські свята, дні народження відомих людей дізнавайтеся у нашій традиційній рубриці "День в історії".

29 листопада 1929 року людина вперше перетнула Південний полюс літаком. Це здійснив американський пілот Річард Берд. Він піднявся з шельфу Росса, вночі пролетів над полюсом і скинув на нього невеликий американський прапор. У ті часи було важко з літака зазначити точне місцезнаходження полюса, тож пілот про всяк випадок описав у повітрі над теоретично визначеним місцем полюса коло діаметром у кілька миль. 

29 листопада 1945 року в США відбулася перша в історії рятувальна операція з використанням вертольота. Біля берегів Коннектикуту сильний шторм посадив на мілину нафтову баржу. У воду змило двох людей з екіпажу. Підняти їх на борт жодним чином не вдавалося. Тоді на допомогу прийшов гелікоптер R-5, який сконструював колишній киянин Ігор Сікорський. Потерпілих з бурхливого Атлантичного океану витягли за допомогою троса і підйомника, після чого людей доставили на берег. 

У цей день 1999 року другий президент України Леонід Кучма своїм указом затвердив офіційні символи глави держави. Ними стали штандарт, гербова печатка, булава, а також знак президента у вигляді орденського ланцюга. За переказами, одна з частин цього ланцюга належала гетьману Івану Мазепі. Леонід Кучма став першим володарем українських атрибутів влади. Традиційно президент отримує їх на церемонії інавгурації. 

29 листопада 2000 року Кабінет міністрів України прийняв рішення про остаточне закриття Чорнобильської АЕС. 15 грудня того ж року реактор третього енергоблоку назавжди припинив свою роботу. Після найбільшої ядерної техногенної катастрофи в світі з 1986 по 2000-ні роки Чорнобильська АЕС виробила 158,6 мільярдів кВт⋅год електроенергії. У доаварійни період — трохи більше 150 мільярдів кВт⋅год. На момент закриття на ЧАЕС працювало 9000 людей. Наразі кількість робітників складає менше 2500. Згідно з програмою, прийнятою Верховною Радою України, Чорнобильська АЕС буде повністю ліквідована до 2065 року.

Більше про цей день в історії дивіться у матеріалі програми "Ранок Вдома".

Медіа-партнери
Прямий ефір