Закріпити Херсон за Сімферополем: про плани окупантів на окуповану Херсонщину розповів Барієв

На ринку у Севастополі. Фото: Facebook

На нових окупованих Росією територіях півдня України відзначаються ті ж самі порушення прав людини, які фіксуються в Криму з 2014 року. Про це сьогодні, 18 травня, в ефірі телемарафону "Говорить Україна" телеканалів "Дом" та UA розповів глава правління Кримськотатарського ресурсного центру Іскандер Барієв.

"Це незаконне проникнення в житло, це насильницька депортація, це утримання в умовах спецпоселень — все це повторюється сьогодні. І це почалося з 2014 року на території окупованого Криму, і відповідно, це триває зараз на нових окупованих територіях", — сказав він.

З 24 лютого Кримськотатарський ресурсний центр моніторить ситуацію на нових окупованих територіях Херсонської та Запорізької областей, а також продовжує слідкувати за Кримом.

Барієв зазначив, що з березня 2022 року поряд із колишніми порушеннями прав людини в Криму почали виносити рішення про "адміністративне порушення" активістам, які виступали проти війни в Україні, або називали російську "спецоперацію" війною.

"Заїра Смедляєва, Абдурашіда Джапарова, Едема Дудакова заарештували на 10-15 діб. І таким чином дали посил іншим активістам, які теж можуть ініціювати кампанії проти війни. Тобто вони продовжують залякувати людей", — повідомив глава Кримськотатарського ресурсного центру.

Продовжуються переслідування у "справі Хізб ут-Тахрір" ("Алуштинська група"). Відмінність останніх місяців — більше заарештували представників корінного народу на адміністративному кордоні між Херсонською областю та Кримом, а також на нових окупованих територіях.

На нових захоплених територіях продовжуються спроби насадити окупаційний режим. Зокрема на Херсонщині кілька разів приступали до організації "референдуму" щодо створення "Херсонської народної республіки", але всі рази безуспішно.

"У Херсонській області не приховують плани щодо побудови "ХНР", у них було кілька спроб проведення "референдуму". Але вони не тільки не можуть набрати людей для красивої картинки, але й не можуть набрати людей серед "чиновників", які могли б організовувати цей "референдум", — уточнив Барієв.

Внаслідок провалу ідеї з "ХНР" росіяни поставили собі нову мету — приєднати окуповані території Херсонської області до так званої "республіки Крим".

"Тому вони вже не наголошують на необхідності створювати окремий "суб'єкт федерації", а достатньо зробити "кримський федеральний округ". І в Криму вже сформували список вчителів, яких вони планують направляти як до Херсонської, так і до Запорізької областей (зокрема, до Мелітополя), так само — направляють "поліцейських", "чиновників", щоб керувати захопленими територіями. Усі телевізійні канали окупованої Херсонщини заповнені російським контентом, для цього навіть сформували додаткову студію у ТРК "Крим". Тому це все насправді цілеспрямована робота, і вони роблять все, щоб ці території утримати за собою", — розповів експерт.

Також для нових окупованих територій характерне мародерство та розкрадання підприємств. Зокрема активно з Херсонської області до Криму вивозиться зерно, інші запаси сільгосппродукції. Але окупаційна влада ці злочини подає як "економічну інтеграцію регіонів". Що також свідчить про те, що в їхніх планах закріпити Херсон за Сімферополем.

"Для них важливо утримати ці території. Херсонська область завжди [до 2014 року] забезпечувала додатково Крим овочами, зерном, продуктами харчування. І перше, що вони зробили — почали красти українське зерно з елеваторів та вивозити на територію Криму, а звідти — переправляти на територію Російської Федерації. Крім того, вони починають створювати телесюжети, що на ринках Сімферополя та інших міст Криму з'явилися херсонські помідорчики, херсонська зелень і т. д. Тобто саме таким чином вони намагаються продемонструвати, що "ми об'єднали території", — резюмував Барієв.

Читайте також: Що робити з Херсонщиною, у Кремлі думатимуть після битви на Донбасі

Прямий ефір