Закони талібів в Афганістані нічого спільного з шаріатом не мають — думка експертів (ВІДЕО)

Афганистан. В Кабуле. Фото: ap.org

Публічні розстріли, ампутації кінцівок, обов'язкове носіння бороди для чоловіків і повне закриття обличчя для жінок — це лише невеликий перелік нововведень, які чекають жителів Афганістану після захоплення країни талібами, передає "Дом".

Таліби, які захопили владу, заявили, що формувати з Афганістану демократичну державу не збираються.

"Ми не будемо обговорювати, який тип політичної системи повинні застосовувати в Афганістані. Це закон шаріату, і це все", — заявив представник "Талібану" Вахедулла Хашимі.

За словами експертів, приписи талібів не мають нічого спільного з шаріатом.

"У шаріаті не існує обмеження, щоб жінки здобували освіту, або працювали в тих сферах, яких Іслам дозволяє. Не просто здобувати освіту, а виходити навіть на вулицю. Такого в шаріаті не існує. Якщо ми подивимося на інші мусульманські країни, жінки в них здобувають освіту, працюють, можуть займати високі посади, можуть займатися спортом і самореалізовуватися", — розповів "Дому" Шейх Саїд Ісмагілов, муфтій Духовного управління мусульман України.

Закія Худададі повинна була стати першою жінкою-спортсменкою, що представляє Афганістан на Паралімпіаді-2020 на дебютному виді спорту паратхеквондо. Але свою мрію 23-річній спортсменці не вдалося реалізувати, коли її країну захопили таліби. Вона не змогла полетіти із Кабула в Токіо і тепер переживає не тільки за свою спортивну кар'єру, але і за життя.

"Я ув'язнена всередині будинку. Я навіть не можу з упевненістю виходити на вулицю. Я прошу всіх вас, як представниця афганських жінок, допомогти мені. Я маю намір брати участь в Паралімпійських іграх-2020 у Токіо. Я настійно закликаю всіх вас, жінок усього світу, організації захисту жінок, всі урядові організації не допустити, щоб жінок-громадянок Афганістану позбавили права на участь в паралімпійському русі. Я багато страждала. Я не хочу, щоб моя боротьба була марною і безрезультатною. Допоможіть мені!", — звернулася Худададі.

Раві Махбоба поїхала з Афганістану до Австралії ще в 90-х роках. Після загибелі сина вона присвятила себе допомозі афганським жінкам і дітям. На її думку, саме вони зараз в найбільшій небезпеці.

"Я хочу, щоб "Талібан" поважав те, що я роблю, і те, що сказав нам наш Пророк — піклуватися про вдів і сиріт. Я мусульманка, і я щаслива, що допомагаю вдовам і сиротам, і присвячую їм своє життя, і я хочу, щоб вони поважали це", — заявляє засновниця благодійної організації Раві Махбоба.

Останні кілька десятиліть змінили "Талібан", кажуть аналітики. Якщо раніше вони знищували телевізори, то тепер самі беруть участь у телепрограмах. Але очікувати поваги до прав людини від них не варто.

"Талібан" зараз і "Талібан" 20 років тому — різні. Різний рівень готовності до насильства, і їх уявлення, що робити зараз в Афганістані, теж змінилося", — зазначив "Дому" директор Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос.

За оцінками НАТО, зараз радикальний ісламістський рух "Талібан" налічує 85 тис. бойовиків. Основна частина його доходів — експорт наркотичних речовин, це забезпечує сотні мільйонів доларів щорічно.

Читайте також: Підсумки 18 серпня: матеріали про злочини РФ в Гаазі, стратегія економрозвитку Донбасу і репетиція параду в Києві (ВІДЕО)

Нагадаємо, Київ розглядає кілька варіантів безпечної евакуації українців із захопленого талібами Афганістану. Український літак, який повинен евакуювати людей з Афганістану, сьогодні приземлився в сусідньому Омані. Там він чекає безпечного коридору для доступу в аеропорт Кабула. Також з Кабула все ще не може вилетіти інший український літак.

Прямий ефір