Законопроєкт про корінні народи відповідає міжнародному праву, — Кулеба відповів на критику Путіна

Дмитрий Кулеба. Фото: kurs.com.ua

Законопроєкт про корінні народи, який ініціював український президент Володимир Зеленський, відповідає нормам міжнародного права та Конституції України. Про це заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба у відповідь на критику законопроєкту з боку президента РФ Володимира Путіна сьогодні, 10 червня, інформує "Дом" із посиланням на "Інтерфакс-Україна".

"Термін "корінні народи" сталий у міжнародному праві та законодавстві багатьох країн. Зокрема, закріплений Декларацією ООН від 2007 року про права корінних народів. Запропонований президентом законопроєкт фактично реалізує в національному законодавстві ці норми міжнародного права", — зазначив Кулеба.

Міністр пояснив, що, згідно із законопроєктом, корінними вважаються самобутні етнічні спільноти, які:

  • сформувалися на території України;
  • становлять етнічну меншість;
  • не мають власної держави.

За словами Кулеби, в Україні це передусім кримські татари, караїми і кримчаки.

Він додав, що Конституція України гарантує рівність усіх громадян у державі, незалежно від етнічного походження. Крім цього, держава взяла на себе обов’язок захищати корінні народи й національні меншини.

"Тому заяви про якісь утиски в результаті ухвалення запропонованого закону про корінні народи не відповідають дійсності", — наголосив Кулеба.

Також в Україні ніколи не обмежувалися права російської національної меншини, зазначив міністр закордонних справ.

"Захист і підтримка функціонування української мови як державної є нормальним процесом. Захист права людини на спілкування українською мовою в Україні за визначенням не може становити загрози використанню інших мов", — сказав він.

Кулеба додав, що водночас є багато відомих фактів утисків національних меншин і корінних народів у самій Росії. До того ж, РФ продовжує політику репресій проти корінного народу України, кримських татар, у тимчасово окупованому Криму.

На критику згаданого законопроєкту з боку російського президента відповів також постійний представник президента України в Автономній Республіці Крим Антон Кориневич. Він зазначив у Facebook, що коментарі Путіна мають виражений пропагандистський характер і підтримують поширюваний Росією дискримінаційний наратив.

На слова президента РФ про те, що нібито "поділу на корінні та "некорінні" народи немає ані в міжнародному праві, ані в законодавстві цивілізованих країн", Кориневич нагадав, що в Росії також є спеціальний нормативно-правовий акт, присвячений цьому питанню — Федеральний закон Росії від 1999 року про гарантії прав корінних малочисельних народів Росії.

"Народ може визнаватися корінним у тому випадку, якщо він не має власної держави. Відповідно, росіяни в Україні є національною меншиною і не можуть вважатися корінним народом. Конституція України також містить поняття "корінні народи". У тексті Конституції це поняття вказується разом із поняттям "національні меншини", тобто це не одне й те ж саме", — зазначив Антон Кориневич.

Також він нагадав, що законопроєкт відповідає міжнародному законодавству і реалізує на національному рівні ті норми, які є у міжнародному праві, зокрема — у відповідній Декларації ООН.

"І цей законопроєкт є дуже важливим для гарантування прав корінного кримськотатарського народу та є черговим важливим кроком на шляху до деокупації та реінтеграції тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя", — додав Кориневич.

Читайте також: Закон про корінні народи посилить боротьбу за права кримських татар, — Юксель

Нагадаємо, законопроєкт "Про корінні народи України" (№ 5506) президент Володимир Зеленський вніс до парламенту як невідкладний 18 травня цього року.

У Меджлісі розповіли, які наслідки матиме цей законопроєкт для Росії після його ухвалення.

Прямий ефір