Хто й чому боїться закону про олігархів — думка експерта

Игорь Петренко. Фото: kanaldom.tv

Законопроєкт про олігархів, ухвалений у першому читанні, викликає багато суперечок, проте є принциповим для президента України Володимира Зеленського, і здатний знизити ризик впливу фінансово-промислових груп, контрольованих олігархами. Таку думку в програмі "Украина на самом деле" телеканалу "Дом" висловив доктор політичних наук Ігор Петренко.

"Він уже ухвалений у першому читанні, та, як ми бачимо, викликає чимало суперечок. Особливо у деяких політичних сил, які асоціюються з певними фінансово-промисловими групами. Але все-таки це питання принципове для президента Володимира Зеленського. Так званий закон про олігархів — це лише одна зі складових загального пакету законопроєктів щодо деолігархізації. У нас ще є реформа антимонопольних органів", — уточнив експерт.

Протидія, яку викликає законопроект, пояснюється тим, що він є лише рамкою для майбутніх ініціатив, які знизять вплив олігархів на ключові для України процеси, наголосив Петренко. Законопроєкт чітко визначає поняття "олігарх".

"Якщо всі політичні сили говорять, що цей закон ні до чого не призведе, то чому ж така протидія відразу? А питання полягає в тому, що це рамковий законопроєкт. Це перший законопроєкт, який чітко визначає дефініцію "олігарх". Ми ніби всі знаємо, хто такі олігархи, навіть за прізвищами можемо їх перелічити. Але тепер є визначеність. Що олігарх — це людина, яка підходить під певні критерії, які в законі визначені", — продовжив Петренко.

Експерт пояснив, що, відповідно до документа, якщо людина визнається олігархом, на її діяльність (як в Україні, так і за кордоном) "накладаються певні обтяжливі обставини", і саме це є причиною перешкоджання ухваленню цієї ініціативи.

"Наприклад, він не може брати участь у приватизації. Це й питання володіння медіа. Ми все-таки знаємо, що в Україні практично всі медіа так чи інакше пов'язані з тими чи іншими фінансово-промисловими групами, за якими стоять відповідні олігархи. Тому цю систему потрібно змінювати. Плюс статус олігарха ускладнюватиме їхню діяльність на зовнішній арені. Якщо ти вже олігарх з офіційним статусом, то міжнародні партнери дивитимуться з побоюваннями. Оскільки олігарх — погане слово не лише в Україні, у всіх інших країнах воно теж має чітку негативну конотацію. Через це, звісно, не хочуть ухвалення цього законопроєкту", — деталізував експерт.

На думку Петренка, в українському парламенті є прямі противники ініціативи. Так, експрезидент України Петро Порошенко готує альтернативу законопроєкту про олігархів.

"Плюс у парламенті у нас є олігархи. Петро Олексійович Порошенко — це класичний олігарх, який має і власні медіа, і фінансовий ресурс, і вплив на політику, він має цілу фракцію. Тому, звісно, він усіляко протидіятиме, його фракція готує якісь альтернативні проєкти", — зазначив експерт.

Якщо ж Верховна Рада провалить законопроєкт, президент України Володимир Зеленський може ініціювати винесення цього питання на референдум, акцентував політолог.

"Зеленський має інший інструмент і інший шлях, яким він може піти. Ми всі прекрасно розуміємо, що українці не люблять олігархів — це константа. Ми з цього виходимо. Якщо парламент провалює законопроєкт, то абсолютно логічний висновок, що олігархи не дали його ухвалити. Тоді Володимир Олександрович може зробити хід конем і винести це питання на референдум. Не самостійно. Але президент може звернутися, сформують відповідну групу, зареєструють. І уявіть його політичні дивіденди, які він від цього отримає", — пояснив Петренко.

Повна версія інтерв’ю: Олігархи, корупція та цифровізація: перспективи нового політичного сезону обговорюємо з Ігорем Петренком

Нагадаємо, 1 липня Верховна Рада на пленарному засіданні ухвалила у першому читанні ініційований президентом законопроєкт № 5599 щодо олігархів. За нього проголосували 275 народних депутатів. За ним нардепи вже подали 1230 поправок.

Читайте також: Ділимося порадами: деолігархізацію в Україні прокоментував тимчасовий повірений у справах США

Медіа-партнери
Прямий ефір