Закон про олігархів розділить бізнес і політику, — політолог

Игорь Петренко. Фото: kanaldom.tv

Закон про олігархів сприятиме поділу великого бізнесу та політики. Таку думку в програмі "Украина на самом деле" телеканалу "Дом" висловив доктор політичних наук Ігор Петренко.

"Думаю, що цей законопроєкт — крок уперед до того, щоб дійсно відділити великий бізнес від політики... Він вводить до правового поля України поняття "олігарх". Ми про це весь час говорили, навіть називали їхні прізвища тощо. Але у нас не було цього визначення. Є чотири чітких критерії, які до них застосовуватимуться. Це давно вже потрібно було зробити", — наголосив Петренко.

Заразом експерт зазначив, що документ потребує доопрацювання.

"Чи потрібно вдосконалити законопроєкт? Імовірно, так. Оскільки ті критерії, які визначають [олігархів] і процедури їхнього застосування, недостатньо чіткі", — уточнив політолог.

Щоб зберегти важелі впливу, олігархи можуть вписати свою діяльність, яка суперечить новому закону, в межі інших схем.

"Чи можуть якісь інші схеми виникнути? Звісно, можуть. Те, що ми ухвалили закон, — добре, але питання його реалізації — це теж важливий момент", — доповнив Петренко.

Питання реалізації закону залежатиме від наявності політичної волі, яка підтверджується кроками президента України Володимира Зеленського, а також тим, що 23 вересня фракція "Слуга народу" віддала 229 голосів за президентський законопроєкт, акцентував політолог.

"Питання залежатиме від того, наскільки буде політична воля, щоб його реалізувати та дійсно змінити правила гри. Зараз ми бачимо, що Зеленський має цю політичну волю. І голосування "Слуги народу", 229 голосів — вони також це демонструють. Тому дивитимемося принаймні за пів року, як він набуде чинності, які ми матимемо тут результати", — деталізував Петренко.

Ініціатива передбачає жорсткі обмеження для тих, хто будуть визнані олігархами, тому в зв'язку з реалізацією закону варто очікувати на зміни у поведінці українського олігархату.

"Думаю, що в будь-якому разі почнуться якісь рухи, тому що потрапити до реєстру олігархів, коли говорять, що закон "беззубий", це погано для наших олігархів. Оскільки це відразу може закрити можливість отримання кредитів у міжнародних банках. Кооперація з транснаціональними компаніями, взагалі з міжнародним бізнесом. І, звісно, це питання декларування всіх твоїх контактів, усього іншого. Може, приватизація їх не сильно лякає, але загалом це все одно матиме досить серйозні наслідки", — сказав Петренко.

Дія закону поширюється й на чиновників, які мають зв'язки з олігархами, наприклад, не декларують зустрічі з ними, нагадав експерт.

"Плюс важливо, що це будуть наслідки для чиновників. Тобто у нас спочатку було написано, що це дисциплінарна або політична відповідальність. Зараз уточнили, що питання саме про звільнення чиновника, який не декларує. Тобто це поширюється на всіх, і це правильний крок. І декларування зустрічей — це не наше ноу-хау. У Європейському Союзі теж це передбачено в межах законодавства про лобізм", — резюмував Петренко.

Повна версія інтерв’ю: На межі правового фолу: як працюватиме закон про олігархів, обговорюємо з Ігорем Петренком

Нагадаємо, у Верховній Раді 23 вересня підтримали у другому читанні та загалом президентський законопроєкт про олігархів. Відповідно до ухваленого закону, олігархів визначатиме РНБО за зверненням Кабміну, СБУ, Нацбанку, члена РНБО або Антимонопольного комітету. Вводить у дію рішення РНБО президент. Воно набуває чинності після його офіційного опублікування.

Олігарх — людина, що має значну економічну та політичну вагу в суспільному житті. Олігархами називатимуть людей, які відповідають щонайменше 3 із 4 прописаних у законі критеріїв.

Читайте також: Перемогти систему, яка бореться за виживання: закон про олігархів коментує нардеп Олексій Устенко

Прямий ефір