Затримання Саакашвілі — подробиці та коментарі експертів

Міхеіл Саакашвілі. Фото: Facebook

Міхеіла Саакашвілі, президента Грузії 2004-2013 рр. і голову виконавчого комітету Національної ради реформ України, затримали 1 жовтня у Тбілісі. Цього дня він прибув на батьківщину, щоби підтримати опозицію на муніципальних виборах.

2 жовтня в Грузії обирають мерів міст та представницькі муніципальні органи (сакребуло). Одна з головних інтриг майбутніх виборів полягає в тому, чи зможе чинний мер Тбілісі, кандидат від керівної партії "Грузинська мрія — Демократична Грузія" Каха Каладзе знову перемогти у столиці. Одним із його головних суперників є депутат Ніка Мелія — ​​кандидат від опозиційної партії "Єдиний національний рух", засновником якої є Міхеіл Саакашвілі.

Вироки та затримання

Саакашвілі прибув до Грузії через 8 років. Він не був на батьківщині з 2013 року, як завершилася його друга президентська каденція. З того моменту він проживав у Європі, США та в Україні.

У січні 2018 року суд Грузії політика визнав винним у двох справах. Його заочно засудили до 3 років позбавлення волі за звинуваченням у зловживанні службовими повноваженнями — за помилування колишніх працівників МВС, засуджених у справі про вбивство 28-річного працівника банку Сандро Гиргвліані. Також суд засудив Саакашвілі до 6 років в'язниці — у справі про побиття колишнього депутата Валерія Гелашвілі.

Крім цього, третьому президентові висунули звинувачення у справі про розтрату бюджетних коштів, розігнання акції протесту у листопаді 2007 року та вторгнення спецназу на телеканал "Імеді" з відключенням його від ефіру.

Саакашвілі відкидає всі звинувачення та називає справи політично вмотивованими.

Політик неодноразово обіцяв приїхати до країни, а в грузинському уряді у відповідь заявляли, що у разі повернення його чекає арешт.

Про те, що прямує до Грузії, Міхеіл Саакашвілі повідомив на своїй Facebook-сторінці ще 27 вересня. А вранці 1 жовтня написав пост про своє прибуття до країни. Він закликав прихильників прийти в суботу, 2 жовтня, до виборчих дільниць, а в неділю вирушити в похід на Тбілісі, щоби "захистити результати виборів". Саакашвілі також планував приєднатися до однієї з таких колон.

1 жовтня в житловому будинку в Тбілісі Саакашвілі затримала місцева поліція. Опору він не чинив.

Цього самого дня його помістили до в'язниці в місті Руставі для відбування 6-річного покарання, згідно з раніше винесеним вироком.

Крім того, 1 жовтня щодо Саакашвілі МВС Грузії порушило ще одну кримінальну справу — за фактом незаконного перетину кордону. Максимальний термін покарання за таке правопорушення в країні — позбавлення волі на термін до 5 років.

У відповідь на нову кримінальну справу та колишні вироки Саакашвілі оголосив голодування.

Громадянин України

Саакашвілі отримав українське громадянство в травні 2015 року. У липні 2017 року президент Петро Порошенко своїм указом позбавив його громадянства України, а в лютому 2018 року Саакашвілі було депортовано з країни. Після цього він проживав у Нідерландах.

28 травня 2019 року президент України Володимир Зеленський повернув Саакашвілі українське громадянство, і наступного дня він повернувся до України.

У Міністерстві закордонних справ України відразу відреагували на ситуацію із затриманням політика 1 жовтня й викликали посла Грузії в Києві для отримання офіційної інформації про підстави та обставини події.

Адвокат засудженого політика Бека Басилая вважає, що звільнення його підзахисного можливе двома шляхами: помилуванням нинішнього президента Саломе Зурабішвілі або екстрадицією до України.

Водночас президентка Грузії Саломе Зурабішвілі категорично відкинула можливість ухвалення рішення про помилування Саакашвілі.

Коментарі експертів

Ситуацію із затриманням Міхеіла Саакашвілі у програмі "Украина на самом деле" телеканалу "Дом" обговорюємо з українськими та грузинськими експертами.

Ведуча програми — Альона Чорновол.

ГЕЛА ВАСАДЗЕ, грузинський політолог

— Чому Саакашвілі попрямував до Грузії, його ж попереджали про арешт?

— Міхеіл Саакашвілі приїхав, тому що він не міг не приїхати. Тому що це крок політика. Це крок відповідального політика. Це крок політика, який є лідером найбільшої опозиційної партії, яка свого часу провела системні реформи в країні та створила сучасні державні інститути. Про ці реформи вже написані книги, їх уже викладають в університетах.

Тому приїзд Саакашвілі — це крок, по-перше, для політики, по-друге, для історії.

Він прекрасно розумів, що він увійде до історії: або як людина, що залишила країну й не зробила нічого, аби повернути свою партію до влади, або як людина, яка здатна на дуже яскраві серйозні політичні вчинки. Повернення — це був серйозний політичний вчинок. Багато хто в Грузії здивувався цьому. Але факт залишається фактом.

Зараз Саакашвілі в тюрмі. І це в досить скрутне становище ставить нинішню владу. Тому що Саакашвілі в тюрмі набагато небезпечніший, ніж Саакашвілі в Україні, запевняю вас. Саакашвілі в Україні абсолютно не небезпечний для нинішньої влади, а ось Саакашвілі в тюрмі — це дуже велика проблема й "головний біль".

— Які прогнози — що буде далі?

— Я великий шанувальник ліванського філософа Нассіма Талеба, автора книг "Чорний лебідь", "Антикрихкість", "Ризикуючи власною шкурою" тощо. То ось Нассім Талеб абсолютно правильно каже про те, що, даючи прогнози, ми завжди розраховуємо середній результат. А життя складається із крайніх результатів.

Один із таких крайніх результатів ми побачили 1 жовтня. Тобто фактично те політичне болото, яке булькало іноді сірководнем, було підірвано.

Що буде завтра, нікому не відомо.

— Проте ви ж можете спрогнозувати можливі настрої грузинів? Особливо в день виборів.

— Завданням будь-якої політичної партії є мобілізація власного електорату й тих, хто вагається. До сьогодні мобілізувати електорат опозиції явно не вдавалося. Тобто опозиція мала бляклий та банальний вигляд. А вчинок Саакашвілі — це, звісно, мобілізація електорату.

Чи вистачить цієї мобілізації для того, щоби здобути перемогу та дати [керівній партії] "Грузинська мрія" набрати 43%, які гарантують їхні дострокові парламентські вибори, — питання. Чи доведеться "Мрії" натягувати результат, малюючи бюлетені? А якщо доведеться, то як далі реагуватиме народ, скільки людей вийде [на протести]?

Як реагуватиме Захід, як Росія поставиться до цього? Тому що для Росії сьогодні Грузія — це життєво важливий регіон. Фактично він перерізає комунікацію між Азербайджаном і Туреччиною і таким чином ставить хрест на великому тюркському проєкті [Туреччині]. Тому як Туреччина поставиться до дій Росії? Що робитимуть Сполучені Штати? Що робитиме Європейський Союз? Хоча про Європейський Союз в останню чергу, оскільки ЄС переважно — це про гроші, проте думка теж цікава.

Візьмімо до уваги загальну ситуацію в регіоні. А загальна ситуація в регіоні ох, яка непроста. І в Чорноморському регіоні теж, до речі. Що відбуватиметься щодо Чорноморської безпеки, щодо українського кейсу, щодо кейсу трійки "Східного партнерства" (Україна, Грузія, Молдова, — ред.)?

Всі ці питання досить серйозно стоять зараз. І в цій загальній ситуації кожна з цих складових може відіграти вирішальну роль, зокрема й те, що Міхеіл Саакашвілі в тюрмі.

Гела Васадзе. Скріншот відео: kanaldom.tv

ВОЛОДИМИР ФЕСЕНКО, політолог (Київ)

— Саакашвілі не вперше анонсував свій можливий приїзд до Грузії... Але раніше це були розмови. Тепер же він поїхав до країни, незважаючи на загрозу арешту.

— Я не був здивований. Уже останніми роками президентства Порошенка, коли Саакашвілі активно брав участь в опозиційному русі проти Петра Олексійовича, було очевидно, що він розривається між Україною та Грузією.

Так, Саакашвілі отримав громадянство України, відновив його після того, як його позбавили громадянства [указом президента Порошенка]. Але все-таки його тягнуло на батьківщину. Він не міг кинути своїх товаришів, друзів у тій складній політичній боротьбі, яка там відбувається впродовж останніх років. Я думаю, що він довго думав над цим поверненням. Тому я не здивований.

Треба зважати на те, що це ось такий тип політика-революціонера. Він повинен бути постійно в боротьбі, він не може спокійно займатися рутинною політичною роботою.

Так, в Україні він очолював раду реформ. У нього багатий досвід успішних реформ, і він цей досвід передає в Україні. Але все-таки його тягнуло на батьківщину.

Чому зараз. Зараз там проходять місцеві вибори. Партія Саакашвілі перебуває в опозиції. Відносини між владою та грузинською опозицією дуже складні. По суті, в Грузії така перманентна політична криза. І вже були конфліктні ситуації. Була навіть домовленість між владою та опозицією про те, що якщо на цих місцевих виборах опозиція покаже досить вагомий результат, то будуть дострокові парламентські вибори. Потім, щоправда, від цієї домовленості влада відмовилася.

Тому зараз на місцевих виборах для грузинської опозиції та, напевно, для самого Міхеіла Саакашвілі — це гра ва-банк. Тобто потрібно будь-що домогтися не просто перемоги на виборах, а домогтися дострокових парламентських виборів.

Саакашвілі розумів, що його заарештують, думаю, він свідомо йшов на цей ризик.

Для нього дуже важливо підняти всіх представників опозиції на масові протести й таким чином вплинути на внутрішню грузинську ситуацію. Навіть через арешт і ризик опинитися у в'язниці на кілька років.

— На ваш погляд, чи не перебільшив Саакашвілі свої можливості, що таким вчинком вдасться змінити ситуацію в Грузії?

— Я згоден із грузинським колегою, що це та ситуація, де прогнозувати вкрай складно. Ось він згадував Нассіма Талеба і його відому теорію — "теорія чорних лебедів". Ось Саакашвілі хоче стати таким "чорним лебедем". Через особисту активність він намагається кардинально змінити грузинську політичну ситуацію.

Плюс міжнародна увага. Він хоче залучити міжнародну увагу й до виборів, і до політичної ситуації в Грузії. Тому що, звичайно, Європейський Союз, Захід, різні міжнародні інституції та Україна реагуватимуть на факт арешту. Але ми реагуватимемо, тому що він громадянин України, тому що він був главою ради реформ. Рада реформ, до речі, я думаю, працюватиме й без Саакашвілі. Але все одно українська влада реагуватиме.

Думаю, що частково цю ситуацію із Саакашвілі можна буде порівнювати з арештом свого часу Юлії Тимошенко.

Тому що тоді теж Захід реагував, домагалися її звільнення. Тоді на внутрішню українську політичну ситуацію це не вплинуло, не призвело до якихось масових протестів. Але зрештою та політична напруга, яка тоді наростала, — була спроба "мовного майдану", були конфлікти навколо закону про мови й у результаті конфлікт про відмову від підписання Угоди про асоціацію з ЄС — все це підірвало зрештою українську політичну ситуацію. Зараз складно сказати, чи підірве це політичну ситуацію в Грузії.

Але будуть і деякі проблеми. Ось грузинський колега правильно згадав про "Асоційоване тріо" — об'єднання України, Грузії та Молдови, які спільно хочуть інтеграції з ЄС. Наприкінці цього року повинен бути саміт країн "Східного партнерства" (Україна, Грузія, Молдова, Білорусь, Вірменія, Азербайджан, — ред.), на якому очікували рішення, і три країни "Асоційованого тріо" хотіли б отримати від Європейського Союзу сигнали про те, що ми можемо мати європейську перспективу.

Ось зараз із цього погляду ситуація буде більш складна. Буде особлива увага до грузинського питання. І, можливо, поки якісь рішення щодо асоційованих країн із ЄС можуть бути відкладені. Тут є певні ризики й для нас. Але в будь-якому разі ситуація, яка зараз складається в Грузії, взайве покаже значущість цінності демократії, поваги прав і свобод, демократичних стандартів. Тому нам це теж треба буде брати до уваги на перспективу. Але в будь-якому разі це, звісно, такий складний конфліктний сюжет як у самій Грузії, так і навколо Грузії.

Володимир Фесенко. Фото: kanaldom.tv

МАРІЯ БАРАБАШ, виконавча директорка Офісу простих рішень і результатів Міхеіла Саакашвілі (Київ)

— Ви вже в соцмережі підтвердили, що Міхеіл Саакашвілі готувався до поїздки до Грузії та що був у країні вже вранці 1 жовтня. Ви з ним спілкувалися перед поїздкою, прогнозував він свій арешт?

— Ми завжди з ним на зв'язку. А ось 30 вересня ввечері з ним зв'язку не було, тому ми так і зрозуміли, що він уже прямує до Грузії. І 1 жовтня отримали точне підтвердження, що він перебував на території Грузії.

Ми, звісно, дуже стурбовані його долею. Але на 1000% впевнені, що дуже скоро він буде на свободі як громадянин України. А за словами нашого президента Володимира Зеленського, він поверне кожного українського громадянина, якого було незаконно затримано на території будь-якої країни світу.

І таким зараз громадянином є Міхеіл Саакашвілі. Незважаючи на те, що він президент Грузії, він передусім громадянин України.

Ми знаємо, що Міністерство закордонних справ України викликало посла Грузії на консультації. Прессекретар президента Зеленського прокоментував, що буде реакція. Ми стежимо за подіями.

Ми беззастережно впевнені, що Міхеіл дуже скоро буде на волі й ці вигадані вироки, які він отримав на території Грузії, будуть скасовані, й він буде вільний.

Марія Барабаш. Фото: kanaldom.tv

ОЛЕКСАНДР ЛЕВЧЕНКО, посол України в Хорватії, Боснії та Герцеговині (2010-2017 рр.)

— На ваш погляд як дипломата, як розвиватиметься ситуація із Саакашвілі?

— Дипломати дуже обережні в оцінках і судженнях, і в прогнозах того, як і що буде. Хоча пан Фесенко правильно сказав, що ніхто не знає, яким чином розвиватимуться події.

Тут колізія, тому що Саакашвілі — він і громадянин Грузії, і двічі президент Грузії. З іншого боку, він громадянин України.

Тому, власне, Грузія сприймає його як свого громадянина. Відповідно, вона використовує своє законодавство щодо своїх громадян. А ми просимо посла Грузії в Україні, ось 1 жовтня була зустріч в МЗС, пояснити мотиви затримання, що, власне, порушив Міхеіл Саакашвілі. Думаю, що посол був уже готовий до цих питань і дав, сподіваюся, вичерпні відповіді українській стороні.

— Президент України також відреагував на ситуацію. Його прессекретар повідомив: "Володимир Зеленський стурбований затриманням Міхеіла Саакашвілі". Також він заявив, що Київ уважно стежить за ситуацією з його затриманням. Що це означає?

— Занепокоєння — це і є занепокоєння. Про те, щоб були дотримані всі процедурні питання, всі законні інтереси Міхеіла Саакашвілі та щоб не відбувалося порушення грузинського законодавства. Я думаю, так воно й буде.

— До того, що Саакашвілі — громадянин України. Ось українська сторона вислухала посла, далі як Україна повинна діяти?

— Що сказав посол, поки наш МЗС не озвучив. А потрібно розуміти, яка ж усе-таки причина. Хоча всі приблизно розуміють, про що йдеться. 2 жовтня вже вибори. Ви знаєте, переможців не судять. А якщо ти не переможець, тоді вже інше питання виникає.

Олександр Левченко. Фото: kanaldom.tv
Прямий ефір