Навіщо Україні Європейський Союз: докази Тизенгаузена, Клімкіна та Умланда

Тизенгаузен, Умланд, Клімкін. Колаж: kanaldom.tv

Євромайбутнє України, шлях розвитку європейських країн після вступу до ЄС та вихід України з пострадянського простору і сфери впливу РФ у межах марафону "FreeДОМ" на телеканалі UA обговорили:

  • політтехнолог Борис Тизенгаузен;
  • міністр закордонних справ України (2014-2019 рр.) Павло Клімкін;
  • аналітик Стокгольмського центру вивчення Східної Європи Андреас Умланд.

— Навіщо Україні знадобився Європейський Союз?

Тизенгаузен: По-перше, курс на Європейський Союз у нас прописаний у Конституції.

Друге — ЄС відкриває для України нові можливості та майбутнє в Європі, а не майбутнє разом із колишніми союзними республіками, з Росією, з Білоруссю.

Суто економічно, Європейський Союз — це колосальний ринок, це фінансові гарантії, це європейський стандарт. Так, є зворотний бік медалі: ЄС — це, наприклад, квоти на біженців, це зобов'язання. Але враховуючи рівень життя країн Євросоюзу, не залишається сумнівів, що нам у той бік, а точно не в бік Російської Федерації.

Погляньмо на розвиток економіки Польщі після вступу до ЄС. Польща крокувала семимильними кроками. І як зараз виглядає Польща, наскільки стабільною є її економіка, як живуть громадяни Польщі — свідчить про те, що Україна має всі шанси. При цьому Україна виборола право стати повноправним членом європейської сім'ї.

Так, є деякі країни, які, можливо, перешкоджатимуть цьому шляху. Але нам потрібно вирішити всі внутрішні та зовнішні проблеми з кожною країною, яка може стати на заваді на шляху до Європейського Союзу. Тому завдання наших дипломатів — провести ревізію вимог країн-скептиків, попрацювати із запереченнями, щоб ми не мали несподіванок, коли підійдемо безпосередньо до вступу до Європейського Союзу.

Отриманий Україною статус кандидата — це, звісно, ​​добре, але це є проміжний етап. І кілька країн перебувають зараз у статусі кандидата, зокрема й Туреччина. Туреччина перебуває з 90-х років... Тобто шлях до ЄС від кандидата до повноправного члена може тривати десятиліттями. Я сподіваюся, що Україна пришвидшено пройде цей шлях.

Клімкін: У нас немає жодних інших варіантів, окрім ЄС. Оскільки Європейський Союз має однакові цінності, однакове розуміння світу, однакову ментальність. Україна — це теж про те, як краще жити, це про безпеку (для сім'ї, громади, держави). На сьогодні жодних інших альтернатив немає. Для багатьох українців Європа є сенсом майбутнього.

Шлях до Європейського Союзу 100% буде непростим. Але ми тепер віримо, що ми можемо дуже багато. І це вже зрозуміли дуже багато хто в Європі. Ставлення до України та українців фундаментально змінилося, і тепер, як світлофор, — перемкнувся на зелений, тому тепер головне правильно їхати.

— Ви згадали приклад Туреччини, яка давно хотіла вступити до Євросоюзу. Чи не затягнеться з Україною так само?

Умланд: Це залежить від України.

Туреччина набула перспективи членства у 60-х роках, у своїй угоді про асоціацію тоді ще з Європейською Співдружністю. І лише 1999 року країна отримала статус кандидата у члени ЄС. І це досі поки що нічим не закінчилося. Ця історія повністю пояснюється внутрішньополітичними тенденціями Туреччини. Якби Туреччина дотримувалася курсу на ЄС, на європеїзацію, на реформи, на демократизацію, тоді вона вже була б членом Європейського Союзу. Але країна відійшла від цього курсу із президентом Ердоганом, який спочатку був реформатором, вважався проєвропейським політиком. Проте Туреччина не може вступити до Європейського Союзу.

— Шлях вступу України до Європейського Союзу є досить непростим. Потрібно виконати багато вимог, відповідати багатьом стандартам, і це досить болісно для української бюрократичної структури. Чи не загальмує цей шлях саме внутрішня протидія системі?

Клімкін: Шлях України до Європейського Союзу буде унікальним. ЄС ніколи не приймав такої великої країни, як Україна, з якимись пострадянськими судомами, які у нас відходять лише з початком війни. Вся ця пострадянська ментальність, як піна, з нас сходить.

І є дуже багато непростих речей, які доведеться зробити. Але точно можна сказати, що наш шлях буде унікальним, нам доведеться тримати емоційний тонус у Європейському Союзі підтримки України, і це непроста історія, історія на роки. Нам доведеться підтримувати такий емоційний тонус усередині країни. Тому що Росія завжди цьому перешкоджатиме і показуватиме пальцем: ось мріяли про ЄС, а тепер ЄС вимагає від вас виконання ось цього і ось цього. Це буде божевільна інформаційна кампанія з боку Москви. Тому що для них ми в Євросоюзі — це повна втрата України з їхньої орбіти впливу.

Але це станеться, ми цей шлях пройдемо, це 100%. Тому що ми тепер дуже добре розуміємо ціну і нашої безпеки, і нашого майбутнього, і необхідності мати союзників й партнерів.

— Членство в Європейському Союзі не лише наділяє його учасників преференціями, але й накладає партнерські зобов'язання. Чи не обмежить вступ країни до ЄС можливості Києва щодо участі в інших спілках?

Тизенгаузен: Не обмежить. Минулого року ми створили кілька таких спілок, це і "Асоційоване тріо" з Грузією, з Молдовою, це і "Квадрига" — з Туреччиною та економічні договори про співпрацю в акваторії Чорного моря. Також було анонсовано новий союз між Великою Британією, Польщею, Україною, Латвією, Литвою та Естонією, та в перспективі Туреччиною.

Потрібно просто дивитися документи цих спілок. Якщо вони не суперечать умовам існування в межах Європейського Союзу, то чому б ні.

Умланд: Я думаю, на перехідний період таке можна було б теж собі уявити. Ну, в будь-якому разі, такий союз включав би деяких членів Європейського Союзу, як Польща чи Балтійські країни. Та сама Велика Британія також залишається дуже тісно пов'язаною з Європейським Союзом. Туреччина перебуває у Митному союзі з ЄС. Тому як перехідний період приєднання України до таких конструкцій може лише допомогти. Одне іншому не заважає.

— 20 червня Україна стала членом ініціативи Тримор'я (об'єднання 12 країн-членів ЄС, розташованих у Центральній та Східній Європі, плюс Україна як партнер. Територія країн-учасниць має вихід до Адріатичного, Балтійського та Чорного морів, — ред.). Що це за союз і чи може він сприяти інтеграції України до Європейського Союзу?

Клімкін: Може. Це хороша ідея, яка була розроблена багато років тому. Це фактично ідея перезавантажити Центральну Європу. Тримор'я — це одна з форм. Ми збираємося разом і думаємо, а яким чином Центральна Європа може стати геополітичним гравцем, наприклад, як нам разом працювати над безпекою. Тримор'я — це дуже перспективна ідея, але поки що вона досить повільно розвивається. Ось якщо Україна туди прийде, то Україна може дати поштовх у хорошому розумінні, імпульс розвитку цієї ініціативи, щоби вона якось там не гальмувала на поворотах.

— Яке місце посяде Україна у повоєнній Європі?

Умланд: Це буде досить таке помітне місце, хоч би як не закінчилася війна. Тому що в Європі знання про Україну, увага до України зросла. Та й потрібно скористатися цим моментом.

Тизенгаузен: Україна може посісти гідне місце, але потрібно буде низку реформ провести. Реформ ключових. Це є судова реформа. Це антикорупційна реформа, бо Європейський Союз має розуміти, що всі гроші, які виділяються Україні на відновлення, підуть за призначенням. Якщо ми не проведемо ці реформи, то ми можемо забути про Євросоюз і, до речі, існує механізм відкликання статусу кандидата.

Але у нашого політичного керівництва є правильне розуміння процесів, тому, я думаю, що ми повернемо саме туди, куди треба.

Клімкін: Важливе місце посідатиме Україна. Україна та українці будуть у Європі прикладом, що треба перезавантажуватись у XXI столітті, що жодної теплої ванни більше не буде, що за своє життя та за своє процвітання треба боротися. Я вважаю, що Україна має шанси дуже великі, треба тільки їх використати.

Медіа-партнери
Прямий ефір